Daniel 7:13,14
vidi:
str. 2,
(Aram 2:4-49; 3:1-33; 4:1-34; 5:1-30; 6:1-29; 7:1-28)
Daniel 7:9,13,22 Je li Isus Starac?
Dan7:13,14 https://jesusnotyhwh.blogspot.com/2017/10/son-man.html
-
-
- Sin Čovječji i Sin Božji
13 Gledah u noćnim viđenjima i gle, na oblacima nebeskim dolazi kao Sin čovječji. On se približi Pradavnome i dovedu ga k njemu.
13 חזה הוית בחזוי ליליא וארו עם ענני שמיא כבר אנש אתה הוה ועד עתיק יומיא מטה וקדמוהי הקרבוהי׃
Hazeh haveit behezvei leileja va aru im-ananei šemaija kevar enaš ateh havah vead-atik jovmaija metah ukedamovhi hakrevuhi.
14 Njemu bi predana vlast, čast i kraljevstvo, da mu služe svi narodi, plemena i jezici. Vlast njegova vlast je vječna i nikada neće proći, kraljevstvo njegovo neće propasti.
14 ולה יהיב שלטן ויקר ומלכו וכל עממיא אמיא ולשניא לה יפלחון שלטנה שלטן עלם די לא יעדה ומלכותה די לא תתחבל׃
Veleh jehiv šaletan vikar umalhu, vehol amaija umaija velišanaija leh jiflehun šaletaneh šaletan alam di-la jedeh umalhuteh di-la tithabal.
---------------------------------------------------------------------------------
Da li je Sin Čoveka Božanstvo u Daniel 7:13?
Isus sebe najradije naziva ,,Sinom Čoveka“. U jevanđeljima Novog zaveta on je sebe nazvao ,,Sinom Čoveka“ oko 39 puta, i samo je on sam sebe tako oslovljavao.
Prilika kada je Isus najjasnije sebe nazvao Sinom čovečjim jeste ona kada je izlečio čoveka koji je od rođenja bio slep (Jovan 9:1-12). Kasnije ga je upitao: ,,Veruješ li ti u Sina Božijeg?“ On mu odgovori : ,,Ko je, Gospode, da Ga verujem?“ A Isus mu reče: ,,i video si ga, i koji govori s tobom On je.“ A on reče: ,,Verujem Gospode!“ I pokloni Mu se. (Jovan 9:35-38).
Hrišćani su uvek povezivali Isusov prikaz samog sebe kao Sina Čovečjeg sa beleškom iz Starog zaveta o Danijelovoj proročanskoj viziji u vezi sa četiri zveri koje označavaju četiri sukcesivna nejevrejska svetska carstva (Danilo 7:2-12). Danilo dalje propoveda o periodu smaka sveta, ,, Videh u utvarama noćnim, i gle, kao Sin čovečiji iđaše sa oblacima nebeskim, i dođe do starca i stade pred Njim. I dade Mu se vlast i slava i carstvo da Mu služe svi narodi i plemena i jezici; vlast je Njegova vlast večna, koja neće proći, i carstvo se Njegovo neće rasuti“ (Danilo 7:13-14).
Crkveni oci povezuju to što je Isus sam sebe nazvao Sinom Čovečjim sa stinom Danilo 7:13-14, ali nikada nisu naglasili ovaj naziv jer su mislili da označava njegovu ljudskost. Međutim, mnogi moderni naučnici koji se bave proučavanjem Biblije misle suprotno. Oni insistiraju na tome da je figura koju Danilo naziva Sinom Čovečjim božanska po prirodi. Dakle, ukoliko opisuje Isusa, onda je i Isus po prirodi božanstvo.
Oscar Cullmann tvrdi da je Isus iskoristio Danilovu figuru pod imenom Sin Čovečji i da je ,,upravo koristeći ovaj termin, Isus govorio o svom božanskom nebeskom karakteru“. I. Howard Marshall kaže da Isusova upotreba Danilove figure Sina Čovečjeg ukazuje kako na njegovu ljudskost tako i na njegovo ,,božansko poreklo“ jer ,,on dolazi iz raja“.
Dakle, neki hrišćanski učenjaci misle je Isus preigzistirao i da je bio božanski po prirodi jer je Danilov Sin Čovečji nebeska figura i/ili da će Isus doći iz raja onda kada se bude vratio na zemlju. Džejms Dan se sa pravom suprostavlja: ,,Nikako se ne može izvesti zaključak da je ova figura u apokaliptičnoj viziji preegzistentna samo zato što se javlja pred Bogom u raju.“
Zaista, normativni judaizam uvek je dozvoljavao verovanje da su različita ljudska bića preegzistentna, i ona nisu shvaćena kao božanska. Tu spadaju prepotopski Henok (Enoh), sveštenik-kralj Melhisedek, zakonodavac Mojsije i prorok Ilija. Nikada se nije verovalo da će takva verovanja ugroziti strogi monoteizam Judaizma.
Neki hrišćanski učenjaci citiraju literaturu o apokalipsi Drugog hrama, kao što su Sličnosti (= Henok 37-71) a možda i 4 Jezdra, kako bi podržali verovanje da je Sin Čovečji preegzistirao, tj. postojao pre svog ljudskog života (1. Henok 48:6; 62:7; 4. Jezdra 12:32, 13; 3:26), što ga čini božanskim. Knjiga proroka Henoka zaista pominje naziv ,,Sin Čovečji“ 14 puta, i oba ova izvora ga identifikuju kao ,,Mesiju“ (1. Henok 48:10; 52:4; 4. Jezdra 7:28-29; 12:32). Oni mu takođe pripisuju preegzistentnost (1. Henok 48:2, 6; 62:6-7; 4. Jezdra 12:32; 13:26). Međutim, nikada ga ne smatraju božanskim niti Bogom. Osim toga, njih treba smatrati kritikama na temu Danilovog Sina Čovečjeg.
Neki hrišćanski učenjaci tumače Danilovog Sina Čovečjeg kao pojedinca koji je ,,božanski”, ,,božanstvo” ili ,,bog/Bog” jer dolazi ,,sa oblacima nebeskim”. Kako bi podržali svoje mišljenje oni citiraju nekoliko paralelnih tekstova Starog zaveta koji opisuju Boga kako jaše oblake ili kako je zamišljen kao neko u oblacima (2. Mojsijeva 13:21; 20:21; Psalmi 97:2; 104:3; Isaija 19:1). Oni tvrde da samo Bog ima pravo na ovakvu aktivnost, što proizvoljno pretpostavljaju.
Judaizam oduvek odbacuje ideju da je Mesija Bog, bilo da on dolazi na oblacima ili ne. Talmud iznosi mišljenje da ukoliko Jevreji ikada to ,,zasluže”, njihov Mesija će im doći, trijumfalno, ,,sa oblacima nebeskim”; ali ukoliko to ne zasluže, on će doći ,,ponizno, jahajući magarca” (Sanhedrin 98a). Judaizam je čak podučavao da kada je Mojsije umro, on se na oblaku popeo do raja. Dakle, Jevreji nikada vožnju na oblacima nisu ograničili samo na božanstvo.
Isus je citirao stih Danilo 7:13 kada je predvideo svoj povratak ,,Ugledaće Sina čovečijeg gde ide na oblacima nebeskim sa silom i slavom velikom.” (Matej 24:30). I čitamo više o tome ,,Eno, ide s oblacima”(Otkrivenje 1:7). (Nova američka standardna Biblija u Novom zavetu sve citate Starog zaveta piše malim slovima. Dakle, ovo što je napisano malim slovima predstavlja citate iz stiha Danilo 7:13).
Hrišćani svakako ne treba da pomisle da vožnja oblacima ukazuje na božansku prirodu. Apostol Pavle podučava o njihovim budućim uskrsnućima i govori da ,, će biti uzeti u oblake na susret Gospodu (Isusu) na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.” (1. Solunjanima 4:17).
Danijelov prikaz Sina čovečjeg ne isključuje mogućnost da je on možda živeo zemaljskim životom pre nego što je primljen u raj zemaljskog kraljevstva, u tom slučaju on je možda čekao jako dugo na to. Hronološki redosled događaja vezanih za Isusov život kao Sina Čovečjeg bi bio sledeći:
(1) on je rođen i živi zemaljskim životom;
(2) zatim umire, vaskrsava, penje se u raj, egzaltira do položaja nekog ko je Božija desna ruka; (3) prolazi dug vremenski period;
(4) nebeski sud donosi presudu četvrtom carstvu na zemlji;
(5) ceremonija krunisanja odmah nakon toga sledi u raju, čime je Sinu Čovečjem dato carstvo i pri čemu je on proglašen za cara istog;
(6) zatim silazi na zemlju, noseći svoje carstvo sa sobom;
(7) on uništava četvrto carstvo na zemlji i isto zameni večnim carstvom.
Veliki deo ovoga jeste ono što je Isus nameravao da poduči svojom pričom o plemićima (Luka 19:11-27), misleći na sebe. Rekao je: ,,Jedan čovek od dobrog roda otide u daleku zemlju da primi sebi carstvo, i da se vrati.” (Luka 19:12). Nakon svog povratka plemić je objavio: ,, A one moje neprijatelje koji nisu hteli da ja budem car nad njima, dovedite amo, i isecite preda mnom. (19:27). Ni ova priča a ni Danilovo svedočenje o Sinu Čovečjem ne zahtevaju to da je Isus božanske prirode ili sam Bog.
Kermit Zarleya
-------------------------------------
Danijel 7:9,13,22 – Je li Isus Pradavni?
Je li Isus "Stari danima" o kojem govori Daniel 7 ?
Gledao sam sve dok prijestolja nisu bila postavljena i sjedio onaj koji bijaše prastar danima: odjeća mu bijaše bijela kao snijeg, a kosa na glavi kao čista vuna; njegovo prijestolje bijaše ognjeni plamen, [a] kotači njegovi gorući oganj. -- Svjetski engleski.
Vidio sam u noćnim vizijama, i gle, s oblacima nebeskim dođe netko kao sin čovječji, i dođe do pradavnih dana, i dovedoše ga pred njega. -- Svjetski engleski.
dok nije došao prastari dan, i sud nije bio dan svecima Svevišnjega, i došlo je vrijeme da su sveci posjedovali kraljevstvo. -- Svjetski engleski.
Prema nekima, jedna od titula (ili “imena”) Isusa je “Pravac”. Jedan je tvrdio: “Danilova knjiga također govori o Kristu, koji je predstavljen i kao Starac i kao Sin čovječji.” Drugi tvrdi: “Isus je Pradavni, onaj na prijestolju, naš sudac, naš otkupitelj.” Također se tvrdi: “ Daniel 7:21-22 potvrđuje da je 'Starim danima' Isus Krist.” Oni nude stihove za koje se samo površinskim ispitivanjem može činiti da podupiru njihove zaključke, ali kada se stihovi pobliže ispituju, vjerujemo da taj zaključak nije valjan.
S druge strane, mnogi, ako ne i većina, trinitarnih učenjaka shvaćaju da je Pradavni Isusov Otac, ali tvrde da su Isus i Pradavni jedan Bog.
Neki drugi tvrde da je Isus Pradavni i da je on također onaj koji je opisan kao "sin čovječji", tvrdeći da je dualizam ili "hipostatska zajednica" Isusa i Boga Svemogućeg i ljudskog bića. Naravno, u stvarnosti niti jedan takav koncept da je Isus dva bića [Svemogući Bog/Vrhovno biće i čovjek/ljudsko biće] u isto vrijeme nije niti jednom predstavljen u Bibliji. To je još jedan od izvanbiblijskih koncepata koji je formuliran izvan onoga što se nalazi u Bibliji, a zatim dodan i pročitan u mnogim spisima, kako bi se prilagodio konceptu trojstva, kojeg koncepta također nema nigdje u bilo kojem spisu.
Sveto pismo, međutim, otkriva da je onaj koji se pojavio kao sin čovječji u Danielovoj proročanskoj viziji Isusa, a Prastari je Onaj koji je opisan u Otkrivenju Onaj koji sjedi na prijestolju, to jest, Jehova, Bože Isusa.
Unatoč tome, nekima se može činiti da se oznaka u Danielu 7:13 odnosi na Isusa jednostavno kao na čovjeka, budući da se primjenjuje na čovječanstvo općenito u Psalmu 8:4 i Hebrejima 2:6 , te na Isusa posebno kao čovjeka u Hebrejima 2. :9 , kakav je bio u danima svoga tijela. ( Hebrejima 5:7 ) Ako pažljivo analiziramo ono što je navedeno, smatramo da Danijel ne kaže da je vidio "sina čovječjeg", već da je vidio jednog "kao" sina čovječjeg. To bi ukazivalo na izgled onoga što dolazi u oblacima kao da je sin čovječji, ali zapravo nije tako, očito slično načinu na koji su se anđeli ukazali Abrahamu kao "ljudi", dok zapravo nisu bili ljudi .Mnogi prijevodi dodaju riječ “the” ispred “sin čovječji”, ali hebrejski je nema. Isto tako, ne postoji određeni član ispred riječi "čovjek". Drugim riječima, izraz u Danielu 7:13 je neodređeno na obje imenice, dok je izraz -- u grčkom Novom zavjetu -- koji se obično koristi za Isusa da ga označi kao Mesiju doslovno preveden kao “sin čovječji”, sadržavajući određeni član prije riječi za " čovjek", što očito označava Mesiju, sina čovjeka Davida. U Mateju 24:30 ; 26:64 ; Marko 13:26 ; 14:62 ; Luka 21:27, na primjer, nalazimo da je Isus prikazan, ne kao sin čovječji, već kao "Sin čovječji", očito referirajući se na Isusa s mesijanskom titulom kao obećanog sina čovječe, David. ( Matej 1:1 ; 9:6 , 27 ; 10:23 ;11:19 ; 12:8 , 23 , 32 , 40 ;13:37 , 41 ; 16:13 , 27 , 28 ; 17:9 , 12 , 22 ; 18:11 ; 19:28 ; 20:18 ; 22:42 ; 24:27 , 30 , 37 , 39 , 44 ; 25:13 , 31 ; 26:2 , 24 ; 26:45 ; Luka 1:32, 69 ; 3:31 ; Ivan 7:42 ; Djela 13:34 ; Rimljanima 1:3 ; 2. Timoteju 2:8 ; Otkrivenje 3,7 ; 22:16 ) Većina prijevoda, međutim, ne uspijeva razlikovati dvije fraze, "sin čovječji" i "sin čovječji", tako da razlika između ta dva izraza nije očigledna. U Otkrivenju 14:14 , međutim, izraz na grčkom nije određen, već neodređen, "sin čovječji", i odgovara Danielu 7:13 . U oba biblijska teksta o Isusu se govori kao o sinu čovječjem, a ne da je zapravo bio ljudsko biće.
Također trebamo primijetiti da se u Danielu bavimo vizijom simbolizma, koji simbolizam predstavlja stvarnost. U tim vizijama, ono što je Daniel vidio da je simbolično prikazano kako se simbolično Isus pojavljuje u svijetu, kao s oblacima. Ova se simbolika također koristi u Izaiji 5:30 , što se podudara s vremenom nevolje o kojem Daniel ( Daniel 12:1 ) kasnije govori. “U onaj će dan urlati protiv njih kao huka mora; i pogleda li se na zemlju [zemlju], gle, tama [i] nevolja; i svjetlost se potamni u njegovim oblacima.” Oblaci se također koriste u Bibliji u vezi sa slavom. ( Izlazak 16:10 ; 40:35) Isus govori o svom dolasku sa slavom, govoreći: “tada će se pokazati na nebu znak Sina Čovječjega. Tada će proplakati sva plemena zemaljska i vidjet će Sina Čovječjega gdje dolazi na oblacima nebeskim s velikom moći i slavom.” ( Matej 24:30 ) “Kažem vam, od sada [poslije ovoga] vidjet ćete Sina Čovječjega gdje sjedi s desne Sile i dolazi na oblacima nebeskim.” ( Matej 26:64 ) “Tada će vidjeti Sina Čovječjega gdje dolazi na oblacima s velikom moći i slavom.” ( Marko 13:26 ) "Vidjet ćete Sina Čovječjeg gdje sjedi s desne strane Sile i dolazi s oblacima nebeskim." ( Marko 14:62) A anđeo Jehovin je u Otkrivenju o Isusu rekao: “Dolazi s oblacima i vidjet će ga svako oko, pa i oni koji su ga proboli. Za njim će oplakivati sva plemena na zemlji.” ( Otkrivenje 1:7 ) Tako je Isus opisao ono što je kao sin čovječji kao i sin čovječji (čovjek, David), to jest, sam Isus.
Daniel 7:13 - Vidio sam u noćnim vizijama, i gle, s oblacima nebeskim dođe netko kao sin čovječji, i dođe do prastarih dana, i dovedoše ga pred njega. -- Svjetski engleski.
Očigledno, ovdje su prikazane dvije osobe: Starac dana i "učinjen kao sin čovječji".
Mnogi protestantski biblijski komentatori razumiju da se “Pradavni danima” primjenjuju na Isusova Boga i Oca, kao trojstvenog stajališta često se pretpostavlja da predstavlja prvu osobu njihovog navodnog trojedinog Boga. John Gill objavljuje u vezi Pradavnog u Danielu 7:9 :
I Prastari je sjedio; na jednom od postavljenih prijestolja, kao vrhovni sudac: ovo treba razumjeti za Boga Oca, za razliku od Mesije, Sina Božjeg, za kojeg se kaže da je poput Sina čovječjeg doveden k njemu, Daniel 7:13i tako se zove, ne samo zato što je oduvijek, i bez početka dana; ali uglavnom zato što je postojan i traje zauvijek; godine njegove ne nestaju, danima njegovim neće biti kraja; i on će biti kad ova carstva, označena sa četiri zvijeri, više ne budu; i vrlo prikladan da im bude Sudac, zbog svoje savršene mudrosti i razboritosti, označenih također ovim izrazom; a božanski Kristov Otac je još prikladniji, jer će se sud dogoditi u Kristovoj stvari; i to zato da bi ga otvoreno uveo u svoje vladavine u svijetu.
Što se tiče onoga poput sina čovječjeg u stihu 13, Gill kaže:
I gle, jedan kao Sin Čovječji dođe s oblacima nebeskim; ne Juda Makabej, kao Porfirije; niti rimski narod, kao Grotius; niti narod Izraela, kao Aben Ezra; niti ljudi svetaca Svevišnjega, kao Cocceius; ali Mesija, kako većina kršćanskih tumača, pa čak i sami Židovi, kako stari tako i moderni, dopuštaju.
Gill, John. "Komentar Daniela 7 ".
"Novo izlaganje cijele Biblije Johna Gilla".
https://www.studylight.org/commentaries/geb/daniel-7.html . 1999. godine.
Matthew Henry kaže u vezi Pradavnog u Danielu 7:9 :
Starac dana - Bog Svemogući; i to je jedino mjesto u svetim spisima gdje je Bog Otac predstavljen u ljudskom obliku.
A što se tiče onoga koji je kao sin čovječji:
Mesija je ovdje nazvana Sinom čovječjim - sličnim Sinu čovječjim jer je stvorena u obliku grešnog tijela, pronađena je u obliku čovjeka. Vidio sam nekoga sličnog Sinu čovječjem, koji se točno slaže s idejom oblikovanom u njegovim božanskim savjetima da u punini vremena treba biti Posrednik između Boga i čovjeka. On je sličan sinu čovječjem, ali je doista Sin Božji. Čini se da se naš Spasitelj jasno poziva na ovu viziju kada kaže ( Ivan 5:27 ) da mu je Otac stoga dao vlast da izvrši sud jer je on Sin čovječji i jer je on osoba koju je Daniel vidio u viziji, kome je trebalo dati kraljevstvo i vlast.
Henry, Matthew. "Cjeloviti komentar Daniela 7:4 ".
"Matthew Henry Potpuni komentar cijele Biblije".
https://www.studylight.org/commentaries/mhm/daniel-7.html . 1706.
Adam Clarke objavljuje Pradavnog u stihu 9:
Starac dana - Bog Svemogući; i to je jedino mjesto u svetim spisima gdje je Bog Otac predstavljen u ljudskom obliku.
U vezi sa stihom 13, Clarke kaže:
Jedan kao Sin čovječji došao je s oblacima nebeskim - Ovo sasvim sigurno ukazuje na Gospodina Isusa, אנש בר bar enosh, Sina bijednog čovjeka; koji je uzeo našu narav na sebe da bi nas otkupio sebi. Kako bi dokazao da je Mesija, on pred velikim svećenicima primjenjuje ove riječi proroka Daniela na sebe Matej 24:30 .
Blizu pred njim - Starac dana.
Clarke, Adam. "Komentar Daniela 7:4 ".
"Komentar Adama Clarkea".
https://www.studylight.org/commentaries/acc/daniel-7.html . 1832
Vjerujemo da "Pradavni" predstavlja Jehovu, Isusovog Boga i Oca, ali ideja da je Pradavni prva osoba navodno trojedinog Boga mora se pretpostaviti u području ljudske mašte, dodajući, i pročitajte ono što je navedeno.
Postavljena su nam dva pitanja:
a. Tko je Pradavni? Naš odgovor je da je Starac Jehova, Isusov Bog i Otac.
b. Je li On sjedio na prijestolju od kojeg je došao Sin Čovječji ili je on taj koji dolazi poslije da posjeduju kraljevstvo? Naš odgovor je da je Pradavni onaj koji sjedi na prijestolju, a da Pradavni nije onaj koji je kao sin čovječji.
Osoba koja postavlja gornja pitanja iz tih pitanja zaključuje da su "Otac i Sin jedan Bog".
Iako nismo sigurni koja je točna svrha pitanja, očito se na neki neodređen način želi tvrditi da su Isus i Njegov Bog i Otac jedan Bog. Očigledno, misao je da povezivanjem nekih riječi koje su povezane is Pradavnim is onom označenom kao sin čovječji, to znači da su oboje Bog.
Neki tvrde da je Isus Pradavni jer se o sudu govori u vezi s Pradavnim, a čitamo da Isus sudi živima i mrtvima. ( 1. Timoteju 4:1 ) Stvarnost je da Pradavni (Jehova) dolazi suditi svijetu preko onoga koga je zaredio, svog Sina Isusa Krista. ( Psalam 96:13 ; 98:9 ; Djela 17:13 ; Rimljanima 2:16 ) To ne znači da je onaj koga je Bog odredio da sudi svijetu Bog, ili Božja osoba.
Isus je izjavio:
Ivan 5:22 - Jer niti Otac nikome sudi, nego je sav sud dao Sinu.
Isusov Bog i Otac ne sudi izravno; on je sav sud povjerio svome Sinu.
Stoga, u Djelima 17:13 , nalazimo da će jedna osoba koju je Bog u prethodnim stihovima suditi preko Isusa, kojeg je Bog odredio da vrši takvo suđenje. Ali bit će još onih koji će suditi zajedno s Isusom:
Govoreći proročki, Daniel kaže:
"Sud je dan svecima Svevišnjega i došlo je vrijeme da su sveci posjedovali kraljevstvo." — Daniel 7:22 .
Ovo govori o svecima, jer je vlast da sude dana svetima.
Jezik koji se koristi u Danielu 7:22 u osnovi je isti jezik koji se koristi za Isusa u Ivanu 5:22 :
Jer niti Otac nikome sudi, nego je sav sud predao Sinu. — svjetski engleski.
Nadalje, Pavao navodi:
Zar ne znate da će sve suditi svijetu? — 1. Korinćanima 6:2 .
A čitamo i:
Isus im reče: "Zaista, zaista vam kažem, vi koji ste me slijedili, u ponovnom rođenju, kad Sin Čovječji bude sjedio na prijestolju svoga slave, i vi ćete sjediti na dvanaest prijestolja i suditi dvanaest plemena Izraelovih . — Matej 19:28 .
Isto tako, Ivan je proročki pisao o onima koji sudjeluju u prvom uskrsnuću:
Vidio sam prijestolja, i oni su sjedili na njima, i dano im je suditi. — Otkrivenje 20:4 .
Nadalje, hebrejska riječ prevedena kao dana u Danielu 7:27 je ista riječ koja se koristi u Danielu 7:27 , koja kaže:
A kraljevstvo i vlast i veličina kraljevstava pod cijelim nebom bit će dana naroda svetaca Svevišnjega. Njihovo kraljevstvo je vječno kraljevstvo i sve će im vlasti služiti i pokoravati im se.
U Danielu 7:27 , ne radi se o tome da je kraljevstvo dano u ime svetaca, već to znači da je kraljevstvo dano svetima, i oni zapravo primaju autoritet i moć da vladaju. Isto tako, u Danielu 7:22 , ne radi se o tome da je sud donesen u ime svetaca, već su moć i autoritet dani svecima tako da sude i svijetu čovječanstva i anđelima. -- 1. Korinćanima 6:2 , 3 .
Za Pradavnog se kaže da dolazi suditi, a također i Sin dolazi suditi, ali usporedbom biblijskih stihova shvaćamo da Pradavni dolazi suditino reprezentativno kroz, ili posredstvom svoga Sina, kojega je zaredio. ( Djela 17:31 ) Međutim, kao što smo rekli, ništa od ovoga ne znači da su Isus i njegov Bog jedan Bog, itd. Svaka takva misao mora biti zamišljena i pretpostavljena na ono što Sveto pismo zapravo kaže.
Ali prava poanta je u tome da je onaj koji je kao sin čovječji doveden pred Onoga koji je "Starim Danima". Isus, budući da je doveden pred Pradavnog, stoga nije Pradavni pred koga je doveo.
Prastari odgovara Onome koji je na prijestolju, Onome koji jest, bio je i koji dolazi, iz Otkrivenja 1:4 , 8 ; 4:8-10 ; 5:1 , 7 ; 6:16 ; 7:10 , 15 ; 19:4 ; 21:5 .
Onaj koji je kao sin čovječji u Danielu 7:13 odgovara figurativnom "janjetu" iz Otkrivenja 5:6 , 8 , 12 , 13 ; 6:1 , 16 ; 7:9 , 10 , 14 , 17 i onaj koji je kao sin čovječji u Otkrivenju 1:13 ; 14:14 . U Danielu 7:13 , onaj kao sin čovječji doveden je pred Pradavnog; u Otkrivenju 5:7 , janje je prikazano kako dolazi pred Onoga koji je prijestolje, i uzima knjigu iz desnice onoga koji je na prijestolju.Stoga Isus nije prikazan u Danielu 7 kao Pradavni, već kao onaj koji je doveden ispred Pradavnoga.
Neke srodne studije:
Otkrivenje 1:8 - Citira li se Isus ili Jehova?
Sin Čovječji i Sin Božji
Komentari/Prigovori
Jedan je iznio nekoliko prigovora/tvrdnji u vezi s našim zaključkom da se Pradavni ne odnosi na Isusa, već na njegova Boga. Obraćamo se jednom po jednom u nastavku:
1) "Budući da Isus Krist nema početak dana niti kraj života." Činjenica je da jedno sveto pismo ne predstavlja takvu ideju. Neki bi mogli pročitati takvu idejuHebrejima 7:3 , ali to nije ono što ona kaže. Pogledajte našu studiju:
Melkizedek i Isusovo svećeništvo
2) "A budući da je Bog." Pretpostavljajući da "Bog" ovdje znači "Vrhovno biće", činjenica je da nijedan tekst ne predstavlja Isusa kao Vrhovno biće. U Bibliji je samo Isusov Bog i Otac predstavljen kao Vrhovno biće. Pogledajte našu studiju:
3) "Referencu koju ste dali daje Duh Sveti kako bi nam pomogao razlikovati Oca od Sina." Budući da se jedan Bog čiji su svi ( 1. Korinćanima 8:6 ) uvijek razlikuje od Sina jednog Boga čiji su svi, da je ista razlika prikazana u Danielu 7 .
Međutim, ova se izjava očito odnosi na trojstvene 3 Božje osobe. Budući da Biblija nikada ne predstavlja jednog Boga od kojeg su svi ( 1. Korinćanima 8:6 ) kao više od jedne osobe, ideja o razlikovanju zamišljenih i pretpostavljenih osoba zamišljenog i pretpostavljenog trojstvenog Boga u biblijskom smislu nije relevantna za Danijela 7 .
4) "Kao Bog, Isus nije imao početak!" Opet pretpostavljajući da "Bog" znači Vrhovno biće, nijedno sveto pismo ne predstavlja Isusa kao Vrhovno biće, niti jedno sveto pismo ne predstavlja Isusa kao da nema početka, iako se ova ideja čita u nekoliko svetih spisa. Pogledajte linkove za različite studije dostupne na našoj stranici:
Je li Isus imao vječnu prošlost ?
5) "Kao čovjek, on je nastao prije otprilike 2000 godina u malom gradu Betlehemu." S ovim se slažemo; Božji Logos, koji je bio s Bogom, bio je prije nego što je postao tijelo, moćno duhovno biće, ali on nije bio Vrhovno biće s kojim je bio. Tijelo (supstanca) koje je Isus imao prije nego što je postao tijelo bilo je ono što je Pavao usporedio s nebeskim tijelom -- supstanca), koju Pavao suprotstavlja zemaljskom, tjelesnom, fizičkom tijelu (supstanci). ( 1. Korinćanima 15:39-41 ) Isus je, dok je bio u danima svoga tijela ( Hebrejima 5:7 ), posjedovao bezgrešnu slavu ljudskog bića ( Rimljanima 3:23 ; 2. Korinćanima 5:21 ; 1. Petrova 2. :22; 1. Ivanova 3:5 ), malo niži od meleka. - Psalam 8:4 , 5; Hebrejima 2:6-9 .
Međutim, prije nego što je postalo tijelo, imalo je drugačiju slavu -- drugačije tijelo (supstancu), nebesku slavu, za koju je tražio da mu se vrati. Dakle, on nije posjedovao dva oblika supstance odjednom kao što tvrde trinitarci i vjernici jedinstva. -- Ivan 17:5 .
Pogledajte naše studije o Isusovom predljudskom postojanju
6) "Židovsko shvaćanje Boga dopušta samo vjerovanje u Mono (singularno) teističko shvaćanje." Monoteizam kao riječ je definiran izvan Biblije. Kao takvog ga nema u Bibliji. Vjerujemo da je židovsko prihvaćanje ovog izraza prikladno, međutim, u danoj je definiciji uvjerenje da postoji samo jedan Bog. "Bog" s velikim "G" obično se odnosi na Vrhovno biće. Biblija predstavlja samo jedno Vrhovno biće, a Pavao to jedno Vrhovno biće identificira kao Isusovog Boga i Oca. -- 1. Korinćanima 8:6 ; Efežanima 1:3 .
Međutim, ako se "monoteizam" definira kao značenje koje hebrejske i grčke riječi za Boga (često transliterirane kao EL i THEOS) ne mogu koristiti ni za koga osim za Jehovu ili lažne bogove, to bi bilo netočno, budući da Biblija koristi te riječi mnogih drugih osim Jehove ili lažnih bogova, pa se stoga mogu koristiti i za Sina Svevišnjega bez značenja da je Isus Svevišnji Jehova. Pogledajte našu studiju:
Hebrejska uporaba naslova za "Boga"
7) "Shema Ponovljenog zakona 6:4 dopušta ujedinjenu množinu postojanja za Gospodina." Pretpostavljamo da ovo želimo reći da postoji nešto napisano u Ponovljenom zakonu 6:4 što daje značenje trojstvenoj tvrdnji da su Jehovine tri osobe. Neki tvrde da riječ "jedan" može značiti više od jedne osobe, i može, kao što se govori o jednoj grupi, figurativnom tijelu, obitelji, itd. U takvom slučaju, međutim, jedan član grupe nikada nije jednak ukupnosti svih skupina. Ako se ovo primijeni na doktrinu trojstva, to bi značilo da je Isus dio, ali ne u cijelosti i potpuno, Vrhovnog Bića; to bi značilo da je Otac dio, ali ne potpuno i potpuno Vrhovnog Bića, a isto tako is Jehovinim Svetim Duhom.Ponovljeni zakon 8:6 koji podupire trojstvene tvrdnje. Za više o tome pogledajte naš studij:
Od Ronalda Daya 21. listopada 2017
Ovo e-poštomBlogThis!Podijelite na TwitteruPodijelite na FacebookuPodijelite na Pinterestu
Oznake: Pradavni
-------------------------------------
Sin Čovječji i Sin Božji
Što znači "Sin Čovječji" u odnosu na "Sina Božjeg"? Znače li ova dva izraza da Isus ima dvije prirode postojanja u isto vrijeme, jednu da je Bog (Vrhovno biće), a drugu da je čovjek (ljudsko biće)?
==================
Sin čovječji vs. Čovjekov sin
Mnogi ne shvaćaju da postoje dva različita izraza koji se u prijevodima obično prevode kao "Sin Čovječji". Stvarni izraz "sin čovječji", s neodređenim "čovjek", koji se odnosi na Isusa, pojavljuje se u Bibliji samo u nekoliko slučajeva, obično se odnosi na Isusa u liku sina čovječjeg. Sam Isus - u Evanđeljima - koristi anartrozni "sin čovječji" ili "sin čovječji" za sebe samo jednom kao što je zabilježeno u Ivanu 5:(Vidi dolje) Samo u ovom jednom stihu Isus sebe identificira kao ljudsko biće. Svi ostali slučajevi u kojima nalazimo "Sin Čovječji" u većini prijevoda Evanđelja, to nije anartrozni izraz korišten u Ivanu 5:27 , već je to definitivno "Sin Čovječji".
Neodređeni oblik "sin čovječji" također se nalazi u Danielu 7:13 , 14 , koji proročanski govori o Mesiju. Međutim, ovdje je kvalificirano s "sličnost", ili neki prijevodi jednostavno koriste "kao". Proročanstvo govori o Isusu u buduće vrijeme kada je Bog trebao uzvisiti Isusa tjelesnom slavom daleko iznad anđela ( Djela 2:33 , 36 ; 5:31 ; Filipljanima 2:9 ; Efežanima 1:3 , 17-23 ; 1. Korinćanima 15:27 ; Hebrejima 1:4 , 6 ; 1. Petrova 3:22), i on više ne bi u danima svoga tijela, ljudsko biće od mesa, malo niže od anđela. ( Hebrejima 2:9 ; 5:7 ) Kvalificirajući izraz "sličan sinu čovječjem", ne kaže se da je Isus još trebao biti čovjek, a ipak je Isus bio "sličan" sinu čovječjem čovjeku. Na koji način? Isus je, dok je bio u danima svoga tijela ( Hebrejima 5,7 ), iskusio bol, patnju, iskušenja i tugu kao i svi drugi ljudi, ali bez grijeha. Tako će Isus zauvijek biti kao sin čovječji, iako zapravo više nije ljudsko biće, sa zemaljskom, tjelesnom slavom koja je malo niža od anđeoske. -- 1. Korinćanima 15:39-41 ; Hebrejima 2:9 .
Izraz koji je Isus najčešće koristio za sebe, međutim, nije anartrozni sin čovječji, ali u grčkom ima određeni član ispred "čovjeka", što znači da bi se mogao prevesti kao "Sin čovječji". Zašto Isus sebi pripisuje ovaj naslov? Tvrdnja koja se često iznosi je da to označava kao Isusa jer je rođen od muškarca, pa stoga navodno označava Isusa kao čovjeka. Fraza koju je Isus često koristio za sebe nije ista kao fraza korištena u Psalmu 8:4 ; Ezekiela mnogo puta, ili kako se koristi u Hebrejima 2:6 . "Sin čovječji" u Psalmu 8:4 i preko Ezekiela kao iu Hebrejima 2:5je bez određenog člana, što bi se moglo prevesti kao "sin čovječji". Izraz koji je Isus često koristio za sebe bio je s određenim članom, koji bi se mogao prevesti kao "Sin Čovječji". Većina prijevoda, međutim, ne pokazuje tu razliku, već oba izraza prevode kao "Sin Čovječji".
Trebalo bi biti očito da je Isus -- koristeći izraz "Sin Čovječji" za sebe -- govorio o sebi kao o Sinu jednog čovjeka. Tko je to bio? Vjerujemo da se to odnosi na to da je on sin čovjeka, Davida, iz Davidova potomstva.
Psalam 89:36 - Njegovo će potomstvo trajati dovijeka, njegovo prijestolje kao sunce preda mnom. -- Svjetski engleski.
Isus je to obećano Davidovo potomstvo. Stari proroci su mnogo puta prorekli dolazak Mesije koji će sjediti na Davidovom prijestolju. ( Izaija 9:6 , 7 ; 11:1 ; Jeremija 23:5 ; 33:15 ; Psalam 132:11 ) Novi zavjet nam govori da je Isus bio to Davidovo potomstvo, koje sjedi na Davidovom prijestolju. ( Luka 1:32 ; Ivan 7:42 ; Djela 2:30 ; Rimljanima 1:3 ; 2. Timoteju 2:8 ) Dakle, zaključujemo da je naslov "Sin Čovječji" mesijanski naslov koji označava Isusa kao obećanog sina čovjeka, Davida.Doista, usporedba svetih tekstova otkriva da je "Sin Čovječji" mesijanska titula koja označava Isusa kao obećanog sina čovječjeg, Davida. - Matej 1:1 ; 9:6 , 27 ; 10:23 ; 11:19 ; 12:8 , 23 , 32 , 40 ; 13:37 , 41 ; 16:13 , 27 , 28 ; 17:9 , 12 , 22 ; 18:11 ;19:28 ; 20:18 ; 22:42 ; 24:27 , 30 , 37 , 39 , 44 ; 25:13 , 31 ; 26:2 , 24 ; 26:45 ; Luka 1:32 , 69 ; 3:31 ; Ivan 7:42 ; Djela 13:34 ; Rimljanima 1:3 ; 2. Timoteju 2,8 ; Otkrivenje 3,7 ; 22:16 -- popis nije iscrpan.
Vidi također našu studiju:
Davidovo sjeme
Božji grijeh
Isus se naziva Sinom Božjim, dok je bio u danima svoga tijela ( Hebrejima 5:7 ; (Vidi Matej 3:17 ; 17:5 )), a također i nakon što je bio uzdignut daleko iznad svake vlasti , s izuzetkom njegovog Boga. ( Efežanima 1:3 , 17-23 ; 1. Korinćanima 15:27 ; Hebrejima 4:14 ) Govoreći o tome prije nego što je došao na svijet čovječanstva, Isus je rekao:
Ivan 10:36 - Kažete li za onoga koga je Otac posvetio i poslao na svijet: 'Huliš', jer sam rekao: 'Ja sam Sin Božji?'
Također, Isus je govorio o tome da je bio sa svojim Ocem prije nego što je stvoren svijet čovječanstva. -- Ivan 17:1 , 5 .
To bi značilo da je Isus, prije nego što je postao tijelo, bio poznat kao Sin Božji na nebu prije nego što ga je njegov Otac poslao u svijet čovječanstva. Sveto pismo otkriva da je na početku svijeta čovječanstva bilo mnogo "sinova Božjih" na nebu. ( Job 38:4-7 ) Isus je bio prvorođeni Božji Sin, a preko tog prvorođenog sina stvoreni su svi ostali anđeoski "Božji sinovi". ( Kološanima 1:15 , 17 ) Dakle, to bi Isusa učinio jedinim "sinom" kojeg je Bog izravno stvorio. To što je prvorođenac, dakle, daje mu prednost nad svim drugim duhovnim sinovima Božjim. - Kološanima 1:18 .
Veze na studije povezane s Kološanima 1:15-18
Zaključit ćemo riječima Benjamina Wilsona (prošireni nazivi biblijskih knjiga):
Ako je Krist bio Sin Božji samo kao što smo mi sinovi Božji, onda on nije bio sin Božji, nego sin; niti bi bilo više razloga da ga priznamo Sinom Boga živoga, kao što su učinili Petar i svi apostoli, nego da nekog drugog vjernika priznamo Božjim sinom. Ali Isus je tvrdio da je Sin Božji, a time i Mesija. Također je zahtijevao od svojih učenika da vjeruju u ovu istinu. (Vidi Ivan 9:35-37 ; 10:36 ) Vjerovanje da je Isus, Sin Čovječji, također bio Krist, Sin Boga živoga, leži u samom temelju kršćanstva - na njemu je Crkva trebala biti izgrađena. ( Matej 16:16-18) Isus je bio više od posvojenog sina po vjeri – bio je više od rođenog sina po riječi istine; on je bio "jedinorođeni od Oca," ( Ivan 1:14 ; 3:16 ; 1. Ivanova 4:9 ). Otac ga je čujnim glasom proglasio svojim ljubljenim Sinom ( Matej 3:17 ; 17:5 ). Pavao ga naziva vlastitim Božjim sinom i njegovim dragim sinom ( Galaćanima 4,4-5 ; Kološanima 1,13 ).
Pogledajte i poveznice na neke od naših srodnih studija .
-----
Sin Čovječji uobičajena židovska titula
Jedan prigovara da je izraz “sin čovječji” bio uobičajen naziv koji su koristili Židovi koji je značio da je osoba jednostavno čovjek. Prema tom obrazloženju, Isus je bio i "sin čovječji" - ljudsko biće i "Sin Božji" - što navodno znači da je on također bio Vrhovno biće. Argument se obično neodređeno iznosi, ali se ponekad izjavljuje da "jasno" pokazuje da je Isus bio i čovjek i Vrhovno biće. Nikada nismo vidjeli nijedan pokušaj da se objasni kako je Isus bio i navodno još uvijek jest dva "bića" odjednom: Vrhovno biće kao i ljudsko biće. To bi zapravo značilo da su Isusove dvije osobe s dva različita osjećaja, jedan koji je ograničen na to da je čovjek, malo niži od anđela, i drugi koji je svjesan osjećaja Vrhovnog Bića.
Naravno, vjerujemo da se grčki anartrozni izraz "sin čovječji" općenito odnosi na potomka ljudskog bića. Usput tome, postoji biblijski dokaz da je na grčkom definitivan izraz “sin čovječji” mesijanski naslov koji se odnosi na određenog potomka određenog čovjeka, to jest, odnosi se na dugo očekivanog Mesiju, koji je bio na sin čovječji na poseban način, odnosno sin čovječji. , David. U mesijanskom smislu koji se odnosi na obećanja, "sin čovječji", "Sin Božji", kao i "Sin Davidov", izrazi su koji se koriste gotovo naizmjenično.
Jednom je Isus upitao svoje učenike: “Što ljudi kažu tko je Sin Čovječji?” ( Matej 16:13, New American Standard — NAS) Primijetite kako se koristi naslov. Ne koristi se kao da govori o bilo kojem sinu bilo kojeg čovjeka, već se koristi kao da se shvaća kao da se odnosi na određenog sina određenog čovjeka. Dakle, možemo vidjeti da su Židovi doista koristili ovaj naslov na specifičan način, odnosno kao upućivanje na obećanja vezana uz onoga koji je trebao doći kao sin određenog čovjeka, to jest Sina Davidova.
Učenici su odgovorili: “Jedni kažu da je Ivan Krstitelj; i drugi, Ilija; ali opet drugi, Jeremija ili jedan od proroka.” ( Matej 16:14 , NAS) Iz ovoga možemo vidjeti da su Židovi imali na umu posebnu primjenu izraza "Sin Čovječji", to jest, obećanog Mesiju.Nisu očekivali da će Mesija biti Vrhovno biće i također ljudsko biće.
Isus ih je tada upitao: “A što vi kažete tko sam ja?” ( Matej 16:15 ) Petar je odgovorio: “Ti si Krist, Sin Boga živoga.” ( Matej 16:16) Iz njegova odgovora zaključujemo da se izraz “Sin Čovječji” smatrao povezanim s obećanjima koja se tiču Mesije i “Sina Boga živoga”. Drugim riječima, "Sin Čovječji" izjednačen je sa "Sinom Boga živoga". To je očito bio izraz koji su Židovi općenito koristili za označavanje obećanog, obećanog Mesije, Davidova sina. Ivan 5:27 Drugi prigovor je ono što je Wilson izjavio: “Izraz [Sin Čovječji] kako ga je Isus upotrijebio uvijek je u emfatičnom obliku, iako naše engleske verzije to ne pokazuju.” Ipak Ivan 5:27
su Isusove riječi, ali na ovom mjestu izraz je antartrozan i mogao bi se prevesti kao "sin čovječji". Ne pokazuje li to da je Isusu dodijeljena presuda jer ne samo da je bio Vrhovno biće, već je bio i sin čovječji, to jest čovjek?
Ivan 5:27 kaže: “Dao mu je i vlast da sudi jer je sin čovječji.” (World English Bible Prijevod) Odgovaramo da da, Wilson je očito predvidio da u ovom slučaju Isus nije upotrijebio određeni član. Isus nekoliko puta sebe naziva "Sinom", a jedino istinsko Vrhovno biće ( Ivan 17:1 , 3 ) naziva svojim Ocem u kontekstu Ivana 5:27. Ništa u kontekstu ne pokazuje da se o Isusu govori kao o Vrhovnom Biću. Unatoč tome, naši trojstveni susjedi žele pročitati u dva izraza da to na neki način čini Isusa hipostatskim jedinstvom - i Vrhovnim Bićem i ljudskim bićem. U stvarnosti, nema potrebe čitati to u onome što je Isus rekao. Izjava je da je Bog, jedino istinsko Vrhovno biće, Bog i Otac Isusa, dao Sinu vlast da izvrši presudu "jer" je sin čovječji. Ostaje nam da se pitamo zašto bi postojala kakva zasluga toga što je Isus jednostavno bio sin bilo kojeg čovjeka koja bi bila "uzrok" da on dobije vlast za izvršenje presude. Čini se da je stvar u tome da, kao što je istaknuto u Hebrejima 2:17 ; 5:8, postao je poput svoje braće, a njegove patnje i njegova potpuna poslušnost kvalificirale su ga da dobiju vlast da sudi. Ipak, to nije bilo jednostavno "zato što" je Isus bio sin bilo kojeg čovjeka, kao što je Josip, njegov "udomitelj", jer da je bio, bio bi grešnik kao i Josip; nego je Isus bio smatran obećanim Davidovim sinom, kojemu pripadaju obećanja, kojemu je dano posebno tijelo neokaljano Adamovim grijehom. ( Rimljanima 5:12-19 ; Hebrejima 10:5 ) Dakle, nema razloga vjerovati da je Isus namjeravao izraz "Sin Čovječji" u Ivanu 5:27 što znači da je jednostavno bio sin bilo kojeg čovjeka, jer bi ga takva generalizacija dodatno učinila grešnikom kao i sve ljude.Sinu Davidovu data su obećanja u vezi s autoritetom i sudom. — Psalam 2:6-9 ; 132:11 ; Izaija 9:6 , 7 ; 11:1 ; Jeremija 22:30 ; 23:5 ; Matej 9:6 ; 12:8 ; 25:31 ; Matej 26:64 ; 28:18 ; Marko 2:10 , 28 ; 13:26 ; 14:52 ; Luka 1:32 ; 5:24 ; 6:5 ; 21:27 ; 22:69 ; Ivan 5:27; 3:13 ; Djela 13:34 ; Efežanima 1,15-23 ; Filipljanima 2,9-11 ; Hebrejima 1:2 .
Adamov grijeh?
Neki kažu da izraz "Sin Čovječji" jednostavno znači da je Isus bio Adamov sin, temeljeći to na ideji da hebrejska riječ za "Adam" znači "čovjek", kako se koristi u Danielu 8:17 . Drugi tvrde da je Isus govorio na hebrejskom i koristio točan izraz koji je zapisan u Danielu 8:17 .Iako bismo mogli smatrati da je Isus doista bio ubrojen, ili ubrojan, kao Adamov sin, zbog loze njegovog udomitelja i njegove majke, prema korištenju izraza u Novom zavjetu, vrlo sumnjamo da je ono što je Isus imao na umu pod izrazom "Sin Čovječji". “, kad je to primijenio na sebe. Neki odlaze u još veću krajnost i tvrde da ovaj naslov znači da je Isus zapravo bio reinkarnacija Adama. Kako ova fraza treba pokazati da je Isusova reinkarnacija Adama u najmanju ruku nejasno argumentirana, jer kako izjava da je netko sin neke osobe može značiti da je grijeh onoga čiji je grijeh? U svakom slučaju, vjerujemo da je najbolje jednostavno držati svetih spisa, umjesto dodati svu ovu izvanbiblijsku filozofiju svetim spisima.
Unatoč tome, trebamo naglasiti da bi Isus, da je bio Adamov sin u smislu u kojem je cijelo čovječanstvo, to također učinilo grešnikom kao i svi mi. Isus zapravo nije imao oca na zemlji i stoga nije bio zaražen Adamovim grijehom koji prožima čovječanstvo. ( Rimljanima 5:12-19 ) Adam je izgubio vlast nad čovjekom zbog svog grijeha, tako da sada još ne vidimo sve u podložnosti čovjeku. ( Hebrejima 2:8 ) Isus je došao kao čovjek, malo niži od anđela, ovjenčanom slavom, i osigurao je otkupnu cijenu da vrati ovu slavu i vlast čovjeku (ne anđelima). — Hebrejima 2:9 .
Iako Isus zapravo nije bio pod osudom preko Adama (u njemu je bio život - Ivan 1:4), on se dobrovoljno podvrgao podvrgavanju kazni osude kako bi skinuo osudu s Adama i rase u Adamovim bokovima. ( Rimljanima 5:12-19 ; 1. Korinćanima 15:21 , 22 ; 1. Timoteju 2:5 , 6 ; Hebrejima 2:9 ) Na taj je način onaj koji nije poznavao grijeha bio grijeh za nas. — 1. Korinćanima 5:21 .
Stoga se izraz, Sin Čovječji, ne koristi za predstavljanje onoga koji je osuđen, što bi bio slučaj da je Isus zapravo rođen jednostavno kao "sin Adamov" baš kao i ostatak ljudske rase, jer ljudi rasa su djeca Adamova, a kroz Adama su grešna tijela, koja umiru ( 1. Korinćanima 15:22 ;Rimljanima 5:12-19 – Vidi novi američki standard), budući da su kroz Adama mnogi — čija ljudska rasa potekla od Adama — postali grešnici. Da je Isus bio tako grešnog porijekla, ne bi mogao imati život ( Ivan 1,4 ), niti bi mogao umrijeti za naše grijehe. Kao sin čovječji, primivši posebno pripremljeno tijelo od Boga ( Hebrejima 10:5 ), Isus je u danima svoga tijela doista bio Sin Božji, kao što je bio Adam prije nego što je Adam sagriješio, a bezgrešni Adam bio je tip od Mesije. ( Luka 3:38 ; Rimljanima 5:14 ) Usprkos tome, naslov, Sin Čovječji, posebno se odnosi na naslijeđe više vlasti koja treba obnoviti čovjekovu slavu i vlast nad životinjskim carstvom. —Danijel 2:35, 44 ; Izaija 2:2-4 ; 11:6-9 ; Matej 1:1 ; 9:27 ; 12:23 ; 15:22 ; 16:13 , 27 ; 20:30 , 31 ; 21:29 , 15 ; 22:42 ; Marko 10:47 , 48 ; 12:35 ; Luka 1:32 ; 18:38 , 39 ; Rimljanima 1:3 ; 2. Timoteju 2:8 ; Otkrivenje 5:5 ; 20:1-5.
Isus je bio pribrojan, ili ubrojan, kao Davidovo potomstvo zbog svojih roditelja, budući da je rođen od žene pod Zakonom, iako je Isusov stvarni otac bio Bog na nebu. Isus je stoga bio antitip Adama, koji je, prije nego što je sagriješio, imao Boga za Oca ( Luka 3:38 ; Rimljanima 5:12 ). Isusova ljudska duša, uključujući njegovo tijelo i njegovu krv, nije bila zaražena grijehom Adamom, kao i ostatak čovječanstva. Kako je Isusovo tijelo sišlo s neba? Znači li to da je Isus prije dolaska na svijet bio čovjek s tijelom od mesa? Znamo da je Isusovo tijelo bilo oblikovano u Marijinoj utrobi, ali začeće tijela bilo je od Isusova Boga posredstvom svetoga duha. ( Matej 1:20) To ne znači da je tijelo koje je začeto - rođeno - bilo Bog Svemogući, nego, radije, Sveto pismo kaže da je Isusovo tijelo pripremio za njega njegov Bog (Hebrejima 10:5), u svrhu da bude žrtva za grijeh . ( Hebrejima 10:10 ; Ivan 6:51 ) Isus je govorio o svom tijelu, svom tijelu, u Ivanu 6:32 kao simboličnom "kruhu života" koji je bio od jedinog pravog Boga, njegovog Oca, koji je poslao Isusa. “Moj vam Otac daje pravi kruh s neba.” ( Ivan 17:1 , 3 ) Dakle, dok je njegovo tijelo bilo oblikovano u Marijinoj utrobi, Isusov Bog je bio taj koji je pripremao njegovo tijelo.Njegovo tijelo nije bilo zaprljano grešnim tijelom čovječanstva. ( Rimljanima 8:3) Isus je bio bez grijeha, nikada mu nije nedostajala slava Božja, kao oni koji umiru “u Adamu”. ( Rimljanima 3:23 ; 1. Korinćanima 5:21 ; Hebrejima 4:15 ; 1. Petrova 2:22 ; 1. Ivanova 3:5 ) On nije bio 'po prirodi dijete gnjeva' kao čovječanstvo općenito, zbog grijeha Adama. ( Efežanima 2:3 ) Bez grijeha, bio je "kruh života". U njemu je bio život, bezgrešni život, jednak onom Adamovom prije nego što je Adam sagriješio, koji je mogao prinijeti na žrtvu za svijet čovječanstva koji umire u Adamu - pravedni za nepravedne. ( Ivan 1:4 ; 1. Korinćanima 15:3 ; 1. Petrova 3:18) Mogao je ponuditi svoje tijelo - svoje čovječanstvo - kao žrtvu za grijeh, i stoga našim simboličnim jedenjem i sudjelovanjem u njegovom tijelu, kroz vjeru u njega, možemo imati život. Matej 16,13-16 Matej 16,13 Kad je Isus došao u krajeve Cezareje Filipove, upita svoje učenike govoreći: Što ljudi drže tko sam ja, Sin Čovječji? Matej 16:14 Rekli su: "Neki za Ivana Krstitelja, neki za Iliju, a drugi za Jeremija ili nekog od proroka." Matej 16,15 Reče im: "A što vi kažete tko sam ja?" Matej 16,16 Šimun Petar odgovori: Ti si Krist, Sin Boga živoga.
Predstavljena je misao da ovi stihovi prikazuju Isusovu navodnu dvostruku prirodu gore, jednu "prirodu" je ona ljudskog bića, "Sina Čovječjeg", a drugu prirodu koja je ona Božjeg bića, predstavljenog u izrazu "Sin Boga živoga." Ono što se zamišlja da "Sin Čovječji" znači njegovu ljudskost, dok "Sin Božji" znači da je On Svevišnji.
Zapravo, ne postoji ništa u navedenim stihovima što bi nam dalo kakav razlog da mislimo da Isus odjednom posjeduje dvije razine osjećaja, Izraz "Sin čovječji", kao što je već pokazano, zapravo bi trebao biti "sin čovječji" ;
izraz predstavlja Isusa kao obećanog sina čovjeka, Davida, koji je trebao biti Pomazan od jedinog pravog Boga.
Petar je rekao Isusu: “Ti si Krist, Sin Boga živoga.” “Krist” — Pomazanik — očito se odnosi na događaj koji izvodi “[uniosobni] živi Bog”, a izjava Petrove kasnije slaže se s tim: Djela apostolska 2:36 — “Neka, dakle, sigurno zna sav dom Izraelov da ga
je Bog učinio i Gospodinom i Kristom, ovoga Isusa kojega ste vi razapeli.”
Je li Isus "učinjen ... Kristom" u svojoj ljudskosti ili je učinjen Kristom u svom navodnom biću kao Svevišnji?Trojstvenik, ako se slaže da je u svojoj ljudskosti Isus "učinjen Kristom", logično, morao bi dodatno stvoriti pretpostavke kako bi odvojio Petrov izraz "Ti si Krist" od "Sina Boga živoga" kao primijeniti "Ti si Krist" na njegovu ljudskost i zatim primijeniti "Sin Boga Živoga" na njegovo navodno Vrhovno Božje biće. Ako netko tvrdi da je navodno Vrhovno biće Isus bilo pomazano, onda treba stvoriti mnoge pretpostavke izvan onoga što je napisano i dodati te pretpostavke svetim spisima kako bi se pokazalo da spisi govore da je to bila jedna osoba Svevišnjeg Bića koje je pomazalo drugu osobu Vrhovnog Bića kao "Krista".
Zapravo, Petar ne kaže da je Isus "Bog", već da je Isus "Sin Boga živoga".Riječ “Bog” ovdje se odnosi samo na osobu, a “Sin” je isključen iz “Živog Boga” koji se spominje. Isus nije “Živi Bog” čiji je on Sin. Daniel 7:13 , 14 Neki tvrde da se u Danielu 7:13 , 14 antropozni “sin čovječji” primjenjuje na Isusov povratak u “oblacima”. Obratili smo pozornost na ovo u našoj studiji “ Pradavnica ”, koju molimo pogledajte. Dovoljno je reći da je najveći biblijski zaključak onaj 'sin čovječji' u Danielu 7:13
jednostavno se simbolično odnosi na to da je Isus bio sličan sinu čovječjem, koji je iz svog prošlog ljudskog iskustva stekao karakteristike čovjeka koje mu omogućuju da se osjeća s ljudima, a ne da bi on zapravo bio sin čovječji. Znamo da je Isus žrtvovao svoje ljudsko postojanje za naše grijehe ( Hebrejima 10,10 ; 1. Petrova 3,18 ); Isus više nije sin čovječji, jer jest, tada bi još uvijek bio malo niži od anđela, a ne uzvišen visoko nad anđelima. — Psalam 8:4 , 5 ; Djela apostolska 2:33 ; 5:31 ; Efežanima 1,3 , 17-23 ; Filipljanima 2,9 ; Hebrejima 1:6; 2:6, 7 , 9 ; 1. Petrova 3:22 .
Ideja da Isus ima dvije "prirode", ili razine bića, odjednom se mora zamisliti, pretpostaviti, dodati i pročitati ono što je navedeno u Danielu 7:13 kao i bilo kojem drugom stihu .
Od Ronalda Daya 21. listopada 2017
Ovo e-poštomBlogThis!Podijelite na TwitteruPodijelite na FacebookuPodijelite na Pinterestu
Oznake: Sin čovječji