top of page

Marko 15:25 Isus razapet u šestoj ili u trećoj uri?

Marko 15:25 Isus razapet u šestoj ili u trećoj uri?

KONTRADIKCIJA : U koliko je Isus razapet- u šestoj ili u trećoj?
„A bila je priprava Blagdana Pashe, oko šeste ure, i reče Židovima: "Evo kralj vaš!" A oni su vikali: "Uzmi, uzmi, raspni ga! Pilat im reče: "Zar kralja vašega da raspnem?" Odgovoriše glavari svećenićki: "Nemamo kralja osim cara." Tada im ga predade, da se raspne. A oni uzeše Isusa i odvedoše ga.“
(Ivan 19, 14-16).
Kao sto vidite Ivan kaze da je Isus razapet oko šeste ure dok Marko kaže:
„Bila je treća ura, kad ga razapeše,“
(Marko 15, 25).
Šta je istina od ove dvije tvrdnje ?

 

Odgovor:

 Kod Ivan 19:14-16 Uopšte ne piše da je tada razapet , već piše: > da su vikali, i da im ga  je dao za razapinjanje, i da su ga odveli . Odveli ne znači na golgotu …

 

 

--------------------------------------------

 

 

U koliko je sati razapet Isus, u šest ili tri?

- U šest:

Jovan 19:14-16 » "A beše petak uoči pashe oko šestog sahata; i Pilat reče Jevrejima: Evo, car vaš. A oni vikahu: Uzmi, uzmi, raspni ga. Pilat im reče: Zar cara vašeg da razapnem? Odgovoriše glavari sveštenički: Mi nemamo cara osim ćesara. Tada im Ga dakle predade da se razapne. A oni uzeše Isusa i odvedoše."

- U tri:

Marko 15:25 » "A beše sat treći kad Ga razapeše."

Šta je istina od ove dve tvrdnje?

Napomena: Ovo je još jedan lep primer kako se kontradikcija namerno učitava u tekst. Primetite da Jovan uopšte ne govori o Isusovom razapinjanju, već o Njegovoj pojavi ispred Pilata, kada on donosi presudu za Njegovo razapinjanje, u koliko sati.

Nema nikakve kontradikcije. Obe tvrdnje su istinite, a evo i zašto...

Marko i Jovan u svome pisanju koriste različite načine računanja vremena. Marko (kao i Matej i Luka) koristi Jevrejski, dok Jovan koristi Rimskim sistem računanja vremena. Ovo je i za očekivati, jer Jovan svoje evanđelje piše oko 90 god. nove ere, u Efesu, gradu koji je glavni administrativni centar rimske vlasti za Aziju. Tabela ispod prikazuje primere računanja vremena u evanđeljima.

 

SLIKA br. 1.

 

Jevreji su dan delili u četiti grupe od tri sata (dan je počinjao uveče), ista podela je važila i za noć. Po rimskom sistemu računanja, dan je započinjao i završavao se u ponoć, baš kako i naš moderan. Ustvari, današnje računanje vremena je preuzeto od Rimljana.

 


Prema rimskom računanju, Isus je u šest sati bio ispred Pilata, kako to jasno i Jovan navodi (Jn. 19:13). U "treći sat", prema jevrejskom računanju, Isus je bio na Golgoti razapet (Mk. 15:25). Dakle, stihovi govore o dva različita događaja.

bottom of page