top of page

Ivan 14:16  drugoga Branitelja

VIDI:

Ivan 14:26 Šta kaže Isus i Biblija o Muhamedu

Ivan 14:26 Branitelj -Duh Sveti (aran.)

 

 

 

16  I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:

Ivan 16:7 No kažem vam istinu: bolje je za vas da ja odem: jer ako ne odem, Branitelj neće doći k vama; ako pak odem, poslat ću ga k vama.

 

Ivan 14:26 Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.

 

 

 

Luka 24:49

I evo, ja šaljem na vas Obećanje Oca svojega. Ostanite zato u gradu dok se ne obučete u Silu odozgor."

  --Grad u Kojem su ostali je Jeruzalem a ne Meka , Čekajući obećanje koje je došlo 50. g,n.e.  A ne nakon 6 vekova .--

 

 

---------------------------------------

 

Islam tumači da je Isus obećao Branitelja, i da je to Muhamed, no prema Svetom Pismu sasvim jasno je da se iz izvornika govori nedvojbeno o duhu parakletu. Isus je poslao učenicima Duha Svetoga (Ivan 20,22), za kojeg se zna da je duh jer su ga učenici već tada primili (dakle nije Muhamed) (aposotli u Ivan 14,26, a ostali vjernički puk u Djela apostolska 2,1-4) i poznavali još za vrijeme Isusa jer se radi o Duhu (Ivan 14,17).

 

Budući da je ovo dio koje muslimani često vole isticati, prikažimo detaljnije što doista stoji u Svetom Pismu:


Isus je najavio da će poslan biti kako piše: "Branitelj - Duh Sveti" (Ivan 14,26) u srca ljudi, kojega su učenici već tada primali. U Starom zavjetu je naviješteno da će Bog izliti/poslati Duha Svetoga:

 

Joel 3,1
"Poslije ovoga izlit ću Duha svoga na svako tijelo, i proricat će vaši sinovi i kćeri, vaši će starci sanjati sne, a vaši mladići gledati viđenja.

 

Zaharija 12,10
A na dom Davidov i na Jeruzalemce izlit ću duh milosni i molitveni. I gledat će na onoga koga su proboli; naricat će nad njim kao nad jedincem, gorko ga oplakivati kao prvenca.

 

Da je taj izliveni Duh upravo Duh Sveti/Duh Branitelj/Tješitelj kojeg je i Isus poslao, svjedoči opet Biblija; najprije sam Isus:

Trenutak slanja Branitelja - Duha Svetoga u srca prvih apostola:

 

Ivan 20,22
To rekavši, dahne u njih i kaže im: "Primite Duha Svetoga. 23 Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im."

 

Trenutak obećanja primanja snage Duha Svetoga/krštenja u Duhu Svetom:

 

Djela apostolska 1, 4
I dok je jednom s njima blagovao, zapovjedi im da ne napuštaju Jeruzalema, nego neka čekaju Obećanje Očevo "koje čuste od mene: 5 Ivan je krstio vodom, a vi ćete naskoro nakon ovih dana biti kršteni Duhom Svetim."

 

Djela apostolska 1,8
Nego primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje.

 

Trenutak primanja snage Duha Svetoga (učenici su čekali dolazak koji im je Isus naredio u Djelima 1, 4, te je ispalo da je to dan židovskog blagdana Pedesetnice - koji se slavio 50 dana nakon Pashe i kojim se slavilo sklapanje Starog Saveza na brdu Sinaj - Otac je odredio da upravo taj dan učenici prime Duha Svetoga što oni nisu znali da će se desiti iako su revno čekali):

 

Djela apostolska 2, 1
Kad je napokon došao dan Pedesetnice, svi su bili zajedno na istome mjestu. 2 I eto iznenada šuma s neba, kao kad se digne silan vjetar. Ispuni svu kuću u kojoj su bili. 3 I pokažu im se kao neki ognjeni razdijeljeni jezici te siđe po jedan na svakoga od njih. 4 Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti.

 

Dakle Djela 2,1-4 jasno otkrivaju kada je došao Duh Sveti da ga učenici prime u snazi. Otkriveno je u Djelima 2, 41-44 da je oko tri tisuće ljudi tada primilo Duha Svetoga i postali su jednodušni sa apostolima. Duh Sveti djeluje i danas i potvrđuje Bibliju u mnogim primjerima: govori u jezicima koji se na nekom drugom jeziku potpuno točno mogu razumjeti, mnoga izliječenja, darovi čudesa, ozdravljenja u ime Isusovo i reakcije zloduha na ime Isusovo što svjedoče mnoge karizmatske zajednice diljem svijeta (kao autor ovog teksta mogu svjedočiti da sam na instantno spominjanje imena Isusova vidio reakcije opsjednutih osoba koje takvu reakciju jednostavno ne mogu odglumiti, niti takve krikove). Sve to čini Isus; Gospodin i Bog u Duhu Svetome i danas, baš kao i prije 2000 godina. Poslije Isusa, Božja Riječ potvrđuje da je Duh Sveti upravo taj obećani, citirajući starozavjetno ispunjeno proročanstvo:

 

Djela apostolska 2,16
nego to je ono što je rečeno po proroku Joelu:
17 U posljednje dane, govori Bog: Izlit ću Duha svoga na svako tijelo i proricat će vaši sinovi i kćeri, vaši će mladići gledati viđenja, a starci vaši sne sanjati.

 

Potvrda primitka Duha Svetoga opisivana je nakon toga i dalje po Novom zavjetu:

 

Poslanica Rimljanima 5,5
Nada pak ne postiđuje. Ta ljubav je Božja razlivena u srcima našim po Duhu Svetom koji nam je dan!

 

Poslanica Galaćanima 4,6 
A budući da ste sinovi, odasla Bog u srca vaša Duha Sina svoga koji kliče: "Abba! Oče!"

 

Djela apostolska 2,33 
Desnicom dakle Božjom uzvišen, primio je od Oca Obećanje, Duha Svetoga, i izlio ga kako i sami gledate i slušate.

 

Djela apostolska 2,38 
Petar će im: "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga.


Slanje drugima Duha Svetoga nakon primitka i svjedočanstva primitka, te rast Crkve Božje:

 

Djela apostolska 8,15
Oni siđoše i pomoliše se za njih da bi primili Duha Svetoga.

 

Djela apostolska 8,17
Tada polagahu ruke na njih i oni primahu Duha Svetoga.

 

Djela apostolska 8,19
govoreći: "Dajte i meni tu moć da svatko na koga položim ruke primi Duha Svetoga."

 

Djela apostolska 9,17
Ananija ode, uđe u kuću, položi na nj ruke i reče: "Savle, brate! Gospodin, Isus koji ti se ukaza na putu kojim si išao, posla me da progledaš i napuniš se Duha Svetoga."

 

Djela apostolska 10,47
"Može li tko uskratiti vodu da se ne krste ovi koji su primili Duha Svetoga kao i mi?"

 

Djela apostolska 15,8
I Bog, Poznavatelj srdaca, posvjedoči za njih: dade im Duha Svetoga kao i nama.

 

Djela apostolska 19,2
pa ih upita: "Jeste li primili Duha Svetoga kad ste povjerovali?" Oni će mu: "Ta ni čuli nismo da ima Duh Sveti."

 

Poslanica Rimljanima 15,13
A Bog nade napunio vas svakom radošću i mirom u vjeri da izobilujete u nadi snagom Duha Svetoga.

 

Poslanica Efežanima
4,30 I ne žalostite Duha Svetoga, Božjega, kojim ste opečaćeni za Dan otkupljenja!

 

Prva poslanica Solunjanima 4,8
Prema tome, tko to odbacuje, ne odbacuje čovjeka nego Boga koji svoga Duha Svetoga udahnjuje u vas.

 

Poslanica Hebrejima 2,4
a suposvjedočio Bog znamenjima i čudesima, najrazličitijim silnim djelima i darivanjima Duha Svetoga po svojoj volji.

 

 

 

 

 

 

 

 

ovdje vidi od 29 : 30  

od 5:14  parakletos Ivan 4:26

Vidi sve, ima PREVOD engleski u Podesavanju klinki na link:

https://www.youtube.com/watch?v=7Ax3XIXUyag

 

Od 5:48  Parakletos

Paraklit: Mesija i Ruah haKodeš

Jevanđelje po Jovanu

14:16 I tražiću od Oca mog, i On će vam dati drugog Paraklita koji će biti sa vama zauvek. ... 26 Ali Paraklit Ruah haKodeš, koga će moj Otac poslati u moje ime, naučiće vas svemu, i podsetiće vas na ono što vam govorim.

15:26 Ali kada dođe Paraklit, koga ću vam poslati od Oca mog – Duha istine koji izlazi od Oca moga – svedočiće o meni.

16:7 Ali ja vam kažem istinu: vama je korisno da ja idem: jer ako ne odem, Paraklit vam neće doći. Ali kad odem, poslaću vam Paraklita.

Ova grčka reč (paraklit) je takođe postala i hebrejska i aramejska reč, jer se pojavljuje u Mišni:

Onaj ko obavlja makar jednu versku dužnost dobija sebi jednog branitelja (paraklita); onaj ko učini makar i jedan prestup jednog tužioca.

(m.Avot 4:11a)

A u Talmudu se odnosi na žrtvu za greh:

R. Simeon je rekao: U koju svrhu je žrtva za greh? —

[Pitate,] ’u koju svrhu je žrtva za greh?‘

Sigurno u svrhu iskupljenja! —

Pre toga, [pitanje je:]

Zašto se prilaže pre žrtve paljenice?

[Jer je] kao zastupnik (paraklit) koji ulazi [da umilostivi Cara]:

Kad [ga] zastupnik (paraklit) umiri, sledi dar.

(b.Zev. 7b)

Jevrejski rečnik kaže:

Prinos za greh je kao paraklit pred Bogom; on se zalaže za čoveka i praćen je drugom žrtvom, "prinosom zahvalnosti za dobijenu milost" (Sifra, Meora’, III. 3; Tos. Parah i. 1). Dve dnevne žrtve paljenice nazivaju se "dva paraklita" (Jer. Ber. iv. 7b).

Jovan, koji povezuje Mesiju sa Memrom u Jovanovom jevanđelju 1:1-3, 14 i Otkrovenju 19:13, takođe kaže o Mesiji:

1. Jovanova 2

1 Sinovi moji, ovo vam pišem, da ne grešite: i ako neko zgreši, imamo zastupnika (Paraklita) kod Oca, Ješuu Mesiju, pravednika. 2 Jer on je pomirenje za naše grehe, i to ne samo za naše, nego i celog sveta.

Filon takođe opisuje Reč (Logos) ne samo kao 'Sina' od 'Oca' već kao Paraklita koji je "savršen u svim vrlinama" i obezbeđuje "oproštenje grehova" kao i "zalihe neograničenih blagoslova":

… 12 kamenova raspoređenih na grudima u 4 reda od po 3 kamena, odnosno logeum, takođe je znamen tog razuma (Logos, Reč) koji drži zajedno i reguliše univerzum. Jer bilo je neophodno da čovek koji je posvećen Ocu sveta, ima za paraklita Njegovog Sina, biće najsavršenije u svim vrlinama, da pribavi oproštenje grehova i zalihe neograničenih blagoslova.

(Mojsijevo žitije II, 133-134)

Pavle opisuje rad ova dva branitelja u Rimljanima 8:

26 A tako i Duh pomaže nam u našim slabostima: jer ne znamo za šta ćemo se moliti kao što treba, nego sam Duh moli se za nas uzdisanjem neiskazanim. 27 A Onaj što ispituje srca zna šta je misao Duha, jer po volji Božijoj moli se za svete. 28 A znamo da onima koji ljube Boga sve ide na dobro, koji su pozvani po namerenju. 29 Jer koje napred pozna one i odredi da budu jednaki obličju Sina Njegovog, da bi on bio prvorođeni među mnogom braćom. 30 A koje odredi one i dozva; a koje dozva one i opravda; a koje opravda one i proslavi. 31 Šta ćemo, dakle, reći na ovo? Ako je Bog s nama, ko će na nas? 32 Koji, dakle, Svog Sina nije poštedeo, nego ga predade za sve nas, kako, dakle, da nam s njim sve ne daruje? 33 Ko će optužiti izabrane Božije? Bog koji pravda? 34 Ko će osuditi? Mesija Ješua koji umre, pa još i vaskrse, koji je s desne strane Bogu, i moli za nas?

Dolazak Ruah haKodeša je kao žrtva paljenica kojoj je prethodio dolazak Mesije koji je bio žrtva za greh. Mesija nosi naše zahteve za milost, a Ruah haKodeš nosi naše molitve.

bottom of page