str. 1
3.MOJSIJEVA 1:1-6,7 - VaJikra
Naziv ovog odlomka jeste " VaJikra" i znaci "I (Gospod) je pozvao..."!
Na samom početku napomenuo bih da ću se najviše fokusirati na praktične implikacije tekstova na samog čovijeka (koji je u Savezu sa Bogom ili želi da uđe u Savez), šta to za nas znači u praksi, a ako stignem onda ću pričati i o ostalim stvarima i zanimljivostima. Zato bih i vas m...olio da se i vi vise fokusirate na praktičnu implikaciju teksta (u komentarima i sugestijama), na to šta tekst konkretno govori, a za svakoga ponaosob ostavljam da za sebe izvlači simbolična ili duhovna značenja kako mu volja u skladu sa onim kako on vidi pomenute tekstove. Cilj je da postavljamo prava pitanja bez kojih nema pravih odgovora - pa kako koga Bog bude vodio neka ide tim putem. Ovo što ću da pišem su moja razmišljanja na pomenuta tekstove na osnovu dosadšnjeg proučavanja i istraživanja, tako da i ja po ovim pitanjima još mnogo učim, a svake konstruktivne sugestije i savjete ću rado usvojiti.
U ovom odlomku se prije svega govori o 5 glavnih i osnovnih vrsta žrtvi koje su se prinosile u Šatoru od sastanka (u daljem tekstu Miškan) a kasnije i Hramu. Kasnije ćemo vidjeti da u određenim grupama postoje i podgrupe, ali o tom potom. Tih 5 osnovnih vrsta jesu:
ŽRTVE PALjENICE
JESTIVE ŽRTVE
ŽRTVE POMIRNICE
ŽRTVE ZA GRIJEH
ŽRTVE ZA PRESTUP
U najkraćem, prve 3 vrste zrtava su dobrovoljne i povezane su sa slavljenjem Boga, dok su ostale 2 povezane sa nenamjernim grjehom (postoji nekoliko izuzetaka) i pokrivanjem istih kroz pokajanje i redosljed koji je propisao sam Bog. Sada cu se osvrnuti na svaku od tih vrsta.
ŽRTVE PALjENICE su se kompletno spaljivale na oltaru i prinosila se muška stoka. Njihovom krvlju se škropio oltar, a sama žrtva se derala i sjekla na komade, da bi zatim ti komadi se spaljivali na oltari. Koža koja je ostajala je pripadala svešteniku. Uz njih su se zajedno prinosili i određeni prinosi od žita.
JESTIVE ŽRTVE su se prinosile zasebno, ali kao što je iznad rečeno i zajedno su pratile obrede kod mnogih drugih žrtava. U okviru 2-e glave imamo 5 različitih slučajeva jestivih prinosa i za svaki od njih određene instrukcije. Bitno je napomenuti da sve od Jestivih žrtava što je išlo na oltar nije smjelo biti sa kvascem ili medom.
ŽRTVE POMIRNICE su se prinosile između muške ili ženske stoke, krvlju se škropio oltar kao i kod paljenica, s tim da su se samo ODREĐENI djelovi spaljivali na oltaru (5 ili 6 vrsta sala u zavisnosti od životinje + dva bubrega). U okviru ove grupe postojale su 3 podgrupe (o čemu ćemo detaljno čitati u narednom odlomku Tore): 1) Žrtve zahvalnice 2) Žrtve za zavjete i 3) Dobrovoljne žrtve.
Ukoliko su se žrtve prinosile između "krupne stoke" ili "jarića" tada je na oltar išlo 5 vrsta sala (חלב) + bubrezi, dok se kod "jagnjadi" na oltar stavljalo 6 vrsta sala + bubrezi. Ono što je posebno interesantno jeste da su ove vrste sala o kojima čitamo u 3-oj glavi zabranjene za ljudsku ishranu, i nečisti su za čovjeka kao kada bi jeo krv ili pak svinjetinu. Oni su "odvojeni" i prema tome nisu dozvoljeni za ishranu. Kako sam tekst kaže:
"Neka ovo bude zakon za sva vremena svim vašim naraštajima u kojem god mjestu budete boravili: nipošto ne smijete jesti ni loja ni krvi." (3.Moj3,17)
Zato ukoliko čitate ovo, a merilo života vam je Božiji zakon ili Tora, zapitajte se dobro sledeći put kada jedete "junece salame" i slične proizvode "čistih životinja", jer čisto sumnjam da oni koji to industrijski prave odvajaju ove vrste sala od pomenutih životinja, kao sto vjerovatno ni ne ispustaju krv na propisan nacin. Dalje, možemo vidjeti da su određeni djelovi životinja pripadali Sveštenicima i Levitima (grudi i Desni but + jos par djelova kojima ćemo čitati kasnije a pridodati su ovim djelovima), dok je ostatak životinje pripadao donosiocu. Ono što je ovdje interesantno jeste da se taj dio jeo ili u dvorištu Miškana ili se nosio kućama, s tim da su to meso mogli jesti samo oni koji su bili ritualno čisti (1.Sam20.26). Ovde ću još pomenuti, iako nas to čeka u narednim odlomcima, da su se životinje sa određenim manama (jedan kraća ili duža noga od ostalih), mogle prinositi kao dobrovoljni prinosi iako su bile zabranjene za sve druge vrste prinosa ili žrtava.
ŽRTVE ZA GRIJEH su jedan posebna kategorija, i neću opširno o njima pisati, jer bi nam trebalo jako puno prostora... ali napomenuću samo da su se prinosile razlićite žrtve za različite slučajeve (u 4-oj glavi imamo 4 takva slučaja), kao i to da se sa krvlju postupalo u zavisnosti od tih slučajeva. I ovde se na oltaru, u svakom slučaju, spaljivalo 5 ili 6 vrsta sala na oltaru (u zavisnosti od životinje), dok se sa ostatkom životinja postupalo u zavisnosti od prilike za koju služi (spaljivanje van logora ili je ostajalo Levitima). Uz njih nisu išle nikakve jestive žrtve.
Zanimljivo je da ukoliko bi osoba bila siromašna, umjesto životinja ili grlica mogla je da donese "1/10 efe finog brašna" kao žrtvu za grijeh. Jako je važno da znamo da su sve ove žrtve prinošene za nenamjerne ili nehotmične grijehe. Jedini zuzetak bi mogla biti situacija u 5,1. Znači, generalno govoreći za namjerne grijehe nije predviđena žrtva za grjeh, osim u slučaju određenih prestupa o kojima će biti riječ u sledećoj podgrupi žrtava.
ŽRTVE ZA PRESTUP su predviđene samo za određene "hotimične" ili namjerne grijehe, kao i za određene nehotimične grjehe. U ovom odlomku možemo čitati o 3 primjera situacija koje to pokrivaju. Za ove 3 situacije se prinosio ovan, dok se u slučaju gube i prekida nazirejskog zavjeta prinosilo muško jagnje (o tome detaljnije u narednim odlomcima). Postojao je još jedan slučaj kada se prinosio ovan kao žrtva za prestup i o tome će biti više rečeno kada dođemo do toga. Svi zakoni koji važe za "žrtvu za grjeh" važe i za ove žrtve i sa njima se postupa na isti način (u kontekstu svetosti i pripadnosti onoga što ne ide na oltar). Ove žrtve nisu mogle biti zamenjene kao u slučaju "žrtava za greh" i u određenim slučajevima su pored same žrtve uključivale i nadoknadu štete + 1/5 vrjednosti.
To bi bilo to za sada... Nadam se da nisam bio ni previše kratak, ni previše dugačak, pa ako imate neke sugestije, razmišljanja i sl... biće mi drago da nešto novo naučim.
Završio bih sa ovom molitvom:BOŽE naš, otvori nam oči, kako bismo vidjeli čudesne i "skrivene" stvari tvog ZAKONA (Tore)!
E.Y.
str. 1, 2, 3, 4,