top of page
Sura 2:34 Šajtan Melek ili džin?

https://answering-islam.org/Quran/Tafsir/002_034.htm

Adam ili Isus?

Adam ili Isus?


Sura 2:34 nam kaže:

 

I gle, Rekli smo melekima: "Poklonite se Adamu" i oni su se poklonili. Nije tako Iblis: odbio je i bio ohol: Bio je od onih koji odbacuju vjeru.

Ovaj je odlomak možda posuđen iz nerazumijevanja Hebrejima 1: 6:

 

I opet, kad Bog na svijet donese svog prvorođenca, on kaže: "Neka ga svi Božji anđeli štuju."

W. St. Clair Tisdall kaže :

 

Čini se da je Muhammed bio jako zadivljen ovim stihom i, budući da ga je (kao i obično) pogrešno shvatio misleći da "prvorođeni" ne znači Krista, već Adama, u više je navrata uveo njegov ekvivalent u Kur'an. To je možda učinjeno kao argument protiv toga da se Hristu klanjaju, jer u već citiranom ajetu (Sura III., 52) on nam kaže da je u Božjim očima Isus bio baš kao Adam, nesumnjivo da nije imao ljudskog oca (kao ' Abbasi i Jalalain to objašnjavaju), ali da zbog toga nije smio biti smatran božanskim.

 

Kazalo Kur'ana, odgovor
na početnu stranicu islama

Sura 2:34 Šajtan Melek ili džin?

 

 

 

66. Jeli Sotona anđeo ili džin?

    Kur'an u mnogo citat oslikava Sotonu ili Iblisa kao anđela:

Sura 2:34 „I kad rekosmo melecima: “Učinite sedždu Ademu!” Tad padoše na sedždu, izuzev Iblisa. Odbi i uzoholi se i bi od nevjernika.“ (Mlivo)

Sura 15:18-31 „I kad reče Gospodar tvoj melecima: “Uistinu! Ja ću stvoriti smrtnika od zvečeće ilovače, od blata oblikovanog. Pa kad ga sredim i udahnem u njega od Duha Svog, tad mu padnite ničice.” Pa su pali na sedždu meleci, svaki od njih, zajedno, Izuzev Iblisa. Odbio je da bude sa onima koji padaju na sedždu.“ (Mlivo)

Sura 20:116 „I kad rekosmo melecima: “Padnite na sedždu Ademu”, pa učiniše sedždu, izuzev Iblisa; odbio je.“ (Mlivo)

Sura 38:-71-74 „Kad reče Gospodar tvoj melecima: “Uistinu, Ja sam Tvorac smrtnika od ilovače, Zato kad ga sredim i udahnem u njega od Duha Svog, tad padnite njemu ničice.” Pa su učinili sedždu meleci, svi oni zajedno, Osim Iblisa. Uzoholio se i bio od nevjernika.“ (Mlivo)

    Prirodno čitanje teksta iznad je vidjeti Sotonu kao anđela koji je odbio da posluša Allahovu zapovijed da obožava Adama. Sljedeći stih to još jasnije potvrđuje:

Sura 7:11-12 „I doista, stvorili smo vas, zatim vas oblikovali, potom rekosmo melecima: “Učinite sedždu Ademu!” Tad padoše ničice, izuzev Iblisa, nije bio od onih koji padaju na sedždu. (Allah) reče: “Šta te je zadržalo da nisi pao na sedždu kad sam ti naredio?” Reče: “Ja sam bolji od njega. Mene si stvorio od vatre, a njega si stvorio od ilovače.” (Mlivo)

    Allah je upitao Iblisa zašto nije poslušao zapovijed koju je dao anđelima da se pokloni Adamu, što pretpostavlja da je on bio jedan od anđela. Tekst ne govori da je Allah zapovjedio nekoj drugoj grupi

zajedno sa anđelima da obožavaju Adama, i s toga nema smisla da Allah drži odgovornim Iblisa zato što nije poslušao zapovijed koja je dana anđelima, ako on nije bio anđeo.

    Ali Kur'an je nedosljedan jer identificira Iblisa kao džina:

Sura 18:50 „I kad rekosmo melecima: “Padnite na sedždu Ademu”, tad učiniše sedždu, izuzev Iblisa. Bio je od džinna, pa se ogriješio o naredbu Gospodara svog. Pa zar ćete uzeti njega i potomstvo njegovo zaštitnicima mimo Mene?, a oni su vam neprijatelji. Loša je zalimima zamjena!“ (Mlivo)

    Tako ovo znači sljedeće:

- Sotona je bio anđeo i s toga nije bio džin - Ili je džin i s toga nije anđeo, što znači da je Allah nepravedno optužio Iblisa zato što nije poslušao zapovijed danu anđelima, a ne džinima - Ili su džini anđeli, što uvodi dodatne kontradikcije

    Svjesni ove dileme, muslimani su pronašli neka intrigantna i prikladna rješenja. Na primjer, jedan muslimanski prevoditelj je izokrenuo tekst od 18:50 da bi učini oda kaže da je Iblis postao džin, a ne da je bio džin:

Sura 18:50 „I kad rekosmo melecima: “Padnite na sedždu Ademu”, tad učiniše sedždu, izuzev Iblisa. On je postao džin, pa se ogriješio o naredbu Gospodara svog. Pa zar ćete uzeti njega i potomstvo njegovo zaštitnicima mimo Mene?, a oni su vam neprijatelji. Loša je zalimima zamjena!“ (Rashad Khalifa, engleski prijevod)

    Khalifin prijevod pretpostavlja da je Iblis bio anđeo prije nego je postao džin, a to je razumijevanje koje pretpostavlja dodatne probleme koje ćemo vidjeti poslije. Khalifini sljedbenici daju razloge zašto je preveo tekst na taj način:

„Arapski stih u 18:50 je mogao biti preveden da je on bio džin ili se može prevesti da je postao džin. Prijevod stiha 18:50 da je Sotona postao džin je točno razumijevanje iz razloga navedenih ispod. Može se razumjeti tako da je Sotona postao neposlušan i s toga više nije anđeo. Ne trebamo čitati pismo u dijelovima. Kao prvo, Bog je govorio specifično anđelima, a ne anđelima i džinima. Drugo, Bog je dao zapovijed da se poklone svi anđeli; i anđeli su pali i poklonili se, svi osim Sotone. Neki islamski 'akademici' govore o upotrebi arapske riječi 'illah', ali to je samo distrakcija od činjenice da je Bog jasno direktno naredbu dao anđelima. Treće, nema dvojbe da je Sotona pao, Bog govori Sotoni u njegovom djelu pobune, čemu slijedi protjerivanje Sotone. I posljednje, islamski 'akademici' tvrde da su anđeli stvoreni od svjetla, ali nigdje u Kur'anu nije rečeno od čega su stvoreni anđeli. Pošto nema ndosljednosti ili kontradikcije u Kur'anu i on je savršen (16:103, 18:2, 26:195), kompletan (6:115, 41:3), i potpuno detaljan (6.114, 7:51, 10:37), možemo zaključiti da je konfuzija izazvana samo hadisima.

    Ipak, drugi tvrde da su džini zapravo klasa anđela stvorena da čuva raj. Renomirani sunitski teolog i povjesničar al-Tabari je napisao:

„Ibn Abas: Iblis je bio jedan od najplemenitijih anđela i pripadao je najčasnijem plemenu među njima. On je bio čuvar raja. Imao je autoritet da vlada nižim nebom, kao i zemljom.“

Prema Musaa b. Harun al-Hamdani- 'Amr b. Hammad- Asbat- al-Suddi- Abu Malik i Abu Salih- ibn Abbas. Također (al-Suddi)- Murrah al-Hamdani- ibn Masud i neki drugi kompanjoni proroka su rekli: „Iblis je bio vladar nižeg neba. Pripadao je plemenu anđela koje se zvalo džini. Zvali su se džini zato što su bili čuvari raja (al-jannah). U dodatku što je bio vlada, Iblis je bio i čuvar raja.

    To tumačenje implicira to da Iblis nije postao džin nego je već bio džin, a biti džin znači i biti anđeosko biće.

    Kasniji Muhammad Asad se slaže s tim gledištem da su džini anđeli, pa je napisao:

„Da bismo shvatili svrhu termina 'džin' kako je korišten u Kur'anu, moramo se odvojiti od značenja te riječi koju joj je davao arapski folklor, gdje su oni nazivani demonima. Ta folklorna slika je zamaskirala izvornu konotaciju termina i vrlo je značajna – skoro samo-objašnjavajuća verbalna derivacija. Korijen od riječi 'janna' – „on (ili 'ono') sakriven“ – ili „prekriven tamom.“ 

U upotrebi Kur'ana, koji je zasigurno drugačiji od upotrebe folklora, termin 'džin' (jinn) ima nekoliko različitih značenja. Najčešći oblik koji srećemo je taj koji označava duhovne sile ili bića koja, zato što nemaju tjelesno prisustvo – su izvan percepcije tjelesnih osjeta: konotacija koja uključuje 'sotone' i 'sotonske sile' (shayatin – ili šejtan) kao i 'anđele' ili 'anđeoske sile', jer su svi oni sakriveni našim osjetilima. Da bi učinio evidentnim da te nevidljive manifestacije nisu opipljive prirode, Kur'an parabolično govori da su džini stvoreni od 'vrele vatre' (Sura 15:27 – Mlivo). Paralelno sa tim imamo autentične hadise koji prenose prorokove riječi o tome da su anđeli stvoreni od svjetla.“

    Ta pozicija proturječi specifičnu kur'ansku izjavu koja ekspresno niječe da anđeli mogu biti neposlušni:

Sura 16:49-50 „A Allahu čini sedždu (sve) što je na nebesima i šta je na Zemlji od živog, i meleci, a oni se ne ohole, boje se Gospodara svog nad sobom i čine šta im se naređuje.“ (Mlivo)

Sura 21:19-20 „I Njegov je ko je na nebesima i Zemlji. A koji su kod Njega, ne ohole se prema obožavanju Njegovom, niti umaraju; Slave (Ga) noću i danju, ne malaksavaju.“ (Mlivo)

Sura 66:6 „O vi koji vjerujete! Zaštitite duše vaše i porodice svoje vatre čije će gorivo biti ljudi i kamenje. Nad njom su meleci grubi, snažni, ne opiru se Allahu šta im naredi, i čine šta im se naređuje.

    Ako je Iblis anđeo koji nije poslušao, onda je Kur'an u krivu što tvrdi da se anđeli uvijek pokoravaju svojem Gospodaru! Zapravo, Iblis nije jedini anđeo koji je griješio protiv Boga jer postoje mnogi drugi džini koji su neposlušni, i nastavit će da budu takvi dok ne završe u paklu - Sura 6:128-130, a i:

Sura 7:179 „A doista, stvorili smo za Džehennem mnoge od džinna i ljudi. Imaju oni srca - ne razumiju njima, i imaju oni oči - ne vide njima, i imaju oni uši - ne čuju njima. Takvi su kao stoka, naprotiv, oni su više zalutali. Ti takvi su nemarni.“ (Mlivo)

    A mnogi, ako ne i velika većina muslimana poriče da su džini anđeli na osnovu toga što su stvoreni od drugačijih elemenata. Na primjer, Kur'an tvrdi da su džini stvoreni od vatre, dok su anđeli stvoreni od svjetla, prema islamskim tradicijama. Ipak, al-Tabari i Muhammad Asad su pokazali da to ne mora

konačno dokazati da su anđeli i džini drugačiji, jer je razumno pretpostaviti da su džini specifična skupina anđela koja je stvorena od vatre, naprotiv tome što su drugi anđeli stvoreni od svjetla. Osim toga, Kur'an je tih u vezi porijekla anđela, da li su stvoreni od svjetla ili ne…

    Ali ne postoji ništa u Kur'anu što bi dalo naslutiti da su džini anđeli. Kakav god bio slučaj, muslimani su i dalje u problemu s tim da pomire što Kur'an kaže, tj. kako je Sotona mogao ne poslušati ako anđeli ne mogu biti neposlušni?

    Dr. Zakir Naik je pokušao to objasniti pozivajući se na arapsku gramatiku, ili točnije na gramatičko pravilo 'taglib:'

„Engleski prijevod prvog dijela stiha: 'Rekli smo anđelima poklonite se Adamu: svi su se poklonili osim Iblisa', - daje nam impresiju da je iblis anđeo. Kur'an je objavljen na arapski. U arapskoj gramatici postoji pravilo zvano 'Taglib' prema kojemu ako se netko obraća većini, čak je i manjina uključena. Ako se na primjer ja obratim razredu koji se sastoji od 100 učenika, od kojih je 99 dječaka, a samo jedna je djevojčica. Ako bih ja rekao na arapski da svi dječaci treba da ustanu, to uključuje također i djevojčicu. Ne trebam ju spominjati odvojeno. 

Slično je i u Kur'anu, kada se Allah obraća anđelima, čak je i Iblis prisutan, ali nije ga potrebno spominjati odvojeno. S toga, prema toj rečenici, Iblis može biti anđeo, ili ne mora biti anđeo, ali prema Suri 18:50 znamo da je Iblis džin. Nigdje Kur'an ne govori da je Iblis anđeo. S toga, nema kontradikcije u Kur'anu.“

    To je objašnjenje forsirano na Kur'an, jer ako su u razredu neki roditelji i ja kažem dječacima da ustanu – roditelji ne moraju ustati jer nisu prozvani. A pošto je ovdje bila riječ o klanjanju, a Iblis se nije želio pokloniti, mogao je reći da njemu nije zapovjeđeno. Osim toga, navedeno je da je Iblis bio vladar nižeg neba i čuvar raja, što ako je u razredu bio direktor, a ja kažem neka svi dječaci ustanu – direktor sigurno neće ustati jer sam prozvao dječake. Tako je Zakir Naik ovdje kriv za predstavljanje lažne analogije. Djevojčica u razredu spada u istu kategoriju kao i dječaci, dok Iblis ne spada u istu kategoriju. Jedini način da Zakirovo objašnjenje ima smisla je to da Iblis pripada istoj kategoriji bića kao i anđeli. 

    Jasno je da Kur'an sadrži velike ne-dosljednosti i kontradikcije koje nije lako harmonizirati. 

 

 

 

 

bottom of page