top of page

1 Samuelova 15:7-8 Neuništivi Amalečani?

 

 

Pitanje :

Dakle, kao što vidimo kaže se da je Saul zatro SAV Amalički narod da bi se u istoj knjizi nešto kasnije Amaličani opet pojavili! Da li riječ "sav" oznacava da je sve pobijeno ili ne?


" Saul pobi Amalečane od Havile do Šura, koji leži istočno od Egipta. Agaga, kralja Amalečana, uhvati živa i izvrši na svemu narodu prokletstvo oštricom mača."
(1 Samuelova 15:7-8)

 

" Kad David sa svojim ljudima dođe treći dan u Siklag, bili su Amalečani upali u južnu zemlju i u Siklag, i bili su opljačkali Siklag i ognjem ga spalili."
(1 Samuelova 30, 1)



 

 

 

Odgovor 1:

 

SAV narod od Havile do Šura, znači misli se na sav narod Od mjesta do mjesta....A ne na općenito sve Amalečane.

 

-------------------------------------

Odgovor 2:

Neuništivi Amalečani!

- Svi su pobijeni:
1. Samuilova 15:7-8 » "I Saul pobi Amalike od Avile do Sura, koji je prema Misiru. I uhvati Agaga cara amaličkog živog, a sav narod njegov pobi oštrim mačem."

- Nisu svi pobijeni:
1. Samuilova 30:1 » "I treći dan dođe David sa svojim ljudima u Siklag, a Amalici behu udarili na južnu stranu i na Siklag, i razvalili Siklag i ognjem ga spalili."

 


Dakle, kao što vidimo kaže se da je Saul zatro SAV Amalički narod da bi se u istoj knjizi nešto kasnije Amaličani opet pojavili! Da li reč "sav" označava da je sve pobijeno ili ne?

Ovde nema nikakve nejasnoće ako znamo sledeće činjenice:

1) Saul je pre svog vojnog pohoda obavestio stanovnike tog kraja da dolazi protiv Amalečana:

"I dođe Saul do grada amaličkog, i namesti zasedu u potoku. I reče Saul Kenejima: Idite, odvojite se, uklonite se od Amalika, da vas ne bi potro s njima; jer ste vi učinili milost svim sinovima Izrailjevim kad su išli iz Misira. I otidoše Keneji od Amalika." (1. Sam. 15:6).

Dakle, razumno je pretpostaviti da će i Amalečani, pošto im "rat kuca na vrata" izbeći sa te teritorije. Žene, deca, starci i vojno sposobni muškaci koji bi trebalo da ovaj zbeg da čuvaju. Jedna grupa ratnika bi svakako ostala i pružila otpor Saulu, da svojim porodicama da mogućnost da što dalje umaknu. A kada je Saul provalio na ovu teritoriju, pogubio je sve koji su ovde bili zatečeni od Amalečana.

2) Amalečani su bili pleme nomada i praktično su obitavali celo Sinajsko poluostrvo, a ne samo teritoriju koju je Saul poharao. Bavili su se stočastvom, ali uglavnom su živeli od pljački i otimačina, napadali su gradove, sela i karavane. Pošto su Amalečke horde često provaljivale u zemlju izraelsku i tu činele zločine, te je Saul rešio da to prekine. O kakvoj se žurbi među Amalečanima tu radilo, govori nam to da oni koji su bežali nisu poveli sa sobom svoju stoku, najverovatnije da ih ne bi usporavala (1. Sam. 15:9).

3) Ovaj ratni pohod se desio negde s početkom Saulove vlasti (1050. god. s.e. Saul pomazan za cara, 1. Sam. 10:1), dok David ponovo ratuje sa Amalečkim hordama možda oko 15-20 godina kasnije (1025 god. s.e. David pomazan za cara, 1. Sam. 16:13). Dakle, između ova dva konflikta sa Amalečanima postoji dovoljno veliki vremenski raspon da bi se oni koji su izbegli ponovo sabrali i brojno ojačali.

4) Na kraju, ukoliko izuzmemo, kao netačnu pretpostavku da je deo Amalečana izbegao ispred Saula, opet nam ostaju činjenice da je ovaj nomadski narod živeo i kretao se po celom Sinajskom poluostrvu i da je između njihovog rata sa Saulom i Davidom prošlo desetak godina, to je sasvim dovoljno vremena da se opet neko pleme pojavi blizu izraelske zemlje. Saul je u svom pohodu "pročešljao" samo jedan mali deo teritorije, jedva jednu četvrtinu Sinajskog poluostrva (vidi Sliku).

bottom of page