top of page

Više o raznim teorijama ...

More on the various theories ...

https://www.zeolla.org/christian/bible/article/risen.htm

Početna stranica Darkness to Light

 

Knjige i e-knjige redatelja

Je li Krist zapravo uskrsnuo?

"AKO KRIST NIJE USKRSNUO, VAŠA JE VJERA BITNA;
JOŠ STE U Grijesima!"

Napisao Gary F. Zeolla

U ovom stihu (1 Kor 15,17) Pavao proglašava uskrsnuće Isusa Krista ključnom doktrinom kršćanske vjere. No je li Krist zapravo uskrsnuo?

Pouzdanost Evanđelja i Djela

Prije proučavanja samog uskrsnuća, treba procijeniti opću pouzdanost četiriju Evanđelja i Knjige Djela apostolskih u Novom zavjetu.

Isus i rani kršćani spominju se u nekoliko nekršćanskih dokumenata napisanih unutar stoljeća od Isusove smrti. Ovi zapisi spominju sljedeće točke o Isusu:

1) Živio je za vladavine Tiberija Cezara (Luka 3: 1,23).

2) Propovijedao je visok, etički kodeks ponašanja (Matej 5: 21-48).

3) Židovske vođe tvrdile su da se "bavio vračanjem" (Mt 12,22-24).

4) Razapet je tijekom židovske Pashe (Mt 26,2).

5) Razapet je pod vlašću Poncija Pilata (Mt 27,1-26).

6) Tama je prekrila zemlju tijekom Njegovog raspeća (Mt 27,45).

7) Njegovi su ga sljedbenici štovali (Mt 28,17).

8) Ubrzo nakon Njegove smrti, njegovi su učenici rekli da je živ (Djela 2: 22-32).

9) Spominjali su ga "Christus" (latinski za Krista; Djela 2:36).

10) Njegovi su učenici bili progonjeni zbog propovijedanja (Djela 5: 40-42).

11) Njegovi su sljedbenici nazvani „kršćanima“ (Djela 11:26).

12) U Rimu je imao sljedbenike u roku od 30 godina od njegove smrti (Djela apostolska 28: 16-31).

Gore navedeni podaci potječu iz židovskih i rimskih izvora. Dakle, suradnja za važne događaje zabilježene u Evanđeljima i Knjizi Djela nalazi se u dokumentima koje su napisale same skupine koje su progonile ranu Crkvu (Habermas, str. 87-101)

Alternativne teorije

Ali što je sa samim uskrsnućem? Tijekom stoljeća skeptici su predlagali mnoge zamjenske teorije. Može li bilo što od toga objasniti SVE poznate povijesne činjenice i zadržati se pod kritičkom ocjenom?

Prva iznesena alternativna teorija vidi se u Matejevu evanđelju. Ovdje, nakon što je pronađeno Isusovo tijelo nestalo, vojnicima koji su čuvali grob rečeno je da kažu: "Njegovi su učenici došli noću i ukrali Ga dok smo spavali" (28,13). Paul Little primjećuje: "Ta je priča toliko očito lažna da se Matthew ni ne trudi pobiti je! ... Tko zna što se događa dok on spava?" (str. 25).

Drugi je prijedlog da su učenici imali tako snažnu želju da vide Isusa živog da su samo zamišljali da Ga vide. Međutim, čak i uzročno čitanje Evanđelja pokazuje da, iako je Isus u nekoliko navrata predvidio svoju smrt i uskrsnuće, učenici nisu uspjeli shvatiti i / ili prihvatiti ono što je govorio. Stoga nisu očekivali da će ga ponovno vidjeti živog (vidi Marko 8: 31-33; Luka 9:22; 24: 9-12; Ivan 20:25).

S gornjom teorijom usko je povezana ona koja kaže da su učenici patili od halucinacija. Ali Isus se ukazao mnogim ljudima na raznim mjestima, u različito vrijeme, pod različitim okolnostima tijekom razdoblja od četrdeset dana; onda su nastupi prestali. To nije obrazac halucinacija. Vrlo su individualistički i javljaju se tijekom duljih vremenskih razdoblja (McDowell, Uskrsnuće, str. 82-89).

Druga je ideja apostol Pavao prilagođen svojim propovjedničkim idejama iz gnostičkih i otajstvenih religija koje su bile raširene u ranim stoljećima. Te su religije vjerovale u godišnjeg spasitelja koji umire i raste. Međutim, ova ideja zanemaruje prethodno spomenute poznate povijesne činjenice.

Štoviše, Pavao nije jedini NT pisac koji spominje uskrsnuće (vidi Matej 28: 1-10; Marko 16: 1-14; Luka 24: 1-43; Ivan 20: 1-10; Djela apostolska 1: 3; 2: 22-32; 1Pet 1: 3).

Nadalje, "Svi sačuvani rukopisi s gnostičkim himnama Otkupitelja potječu iz 140. godine poslije Krista" (Nash, str. 288.). U međuvremenu su novozavjetna evanđelja, Djela apostolska i Pavlova pisma napisana u prvom stoljeću (Guthrie, str. 17-19, 643-657).

Muslimanske teorije

Muslimani su razvili dvije teorije pokušavajući objasniti odlomak iz Kur'ana (ili Kur'ana ). Ovo je sveta knjiga islamske religije. Napisano je oko 632. godine. Sura 4: 156 glasi: "Nisu ga [Isusa] ubili niti su ga razapeli, ali su mislili da jesu" (str. 382).

Prva teorija koju su muslimani iznijeli da bi objasnili ovaj odlomak je da se Isus upravo onesvijestio na križu. Tada je u grobnoj hladnoći oživio. Međutim, "Svi najraniji zapisi naglašavaju Isusovu smrt" (Little, str. 26,27). I, kao što je prethodno spomenuto, ti zapisi uključuju kršćanske i nekršćanske dokumente.

Drugi je prijedlog da je Juda razapet umjesto Isusa. Ali ta je ideja u suprotnosti s Matejevim svjedočenjem očevidaca da je Juda počinio samoubojstvo (Matej 27: 5). Dalje, Isusa su tisuće vidjele tijekom Njegove službe; zasigurno bi netko primijetio pogrešku (McDowell, Islam, str. 103-115).

Zaključak  

U kratkom članku poput ovog nije moguće procijeniti sve maštovite teorije koje su skeptici predlagali tijekom stoljeća. A čini se da se uvijek pojavljuju još kreativnije ideje. Međutim, od svih teorija koje je ovaj pisac istražio, riječima Josha McDowella:

"Samo jedan zaključak uzima u obzir sve činjenice
i ne prilagođava ih unaprijed stvorenim predodžbama.
To je zaključak da je KRIST ČINJENO USKRSIO ..."
( Uskrsnuće , str.102; dodani naglasci; vidi 1Kor 15:20).

Za detaljniju raspravu o ovoj temi,
pogledajte dvodijelni članak Što se zapravo dogodilo 30. godine nove ere? .

Bibliografija:
Sve reference na Sveto pismo iz: Nova verzija kralja Jamesa . Nashville, TN: Thomas Nelson Publishers, 1982, ako nije drugačije naznačeno.
Guthrie, Donald. Uvod u Novi zavjet . Downer's Grove, IL: InterVarsity Press, 1970.
Habermas, Gary. Povijesni Isus: Drevni dokazi za Kristov život . Nashville: Thomas Nelson Publishers, 1984.
Kuran . New York, NY: Penguin Books, 1986.
Little, Paul. Znajte zašto vjerujete . Downer's Grove, IL: InterVarsity Press, 1979.
McDowell, Josh. Rasprava o islamu . San Bernardino, CA: Evo izdavača života, 1983.
   Faktor uskrsnuća. San Bernardino, CA: Evo izdavača života, 1981. Books-A-Million nema ove dvije McDowellove knjige, ali ima mnogo drugih njegovih knjiga. Jedna od takvih knjiga koja bi sadržavala materijale iz ovih knjiga je Best of Josh McDowell: A Ready Defense
Nash, Ronald. Kršćanstvo i helenistički svijet . Grand Rapids: Zondervan, 1984.

Je li Krist zapravo uskrsnuo? Autorska prava © 1999, Gary F. Zeolla of Darkness to Light služba ( www.zeolla.org/christian ).

 

Ranija verzija gornjeg članka pojavila se u biltenu The Shield 1989. godine
. Gornja, revidirana verzija pojavila se u biltenu Darkness to Light 1994. godine. Na ovoj je web stranici objavljen u srpnju 1996. godine.

Biblija     Biblija: Povijesna pouzdanost
osoba i djelo Isusa Krista

Pretraživanje teksta Abecedno Popis stranica Kazalo predmeta Opće informacije o člancima Kontakt informacije          
   

 

Početna stranica Darkness to Light www.zeolla.org/christian

 

Kliknite ovdje za knjige i e-knjige Garya F. Zeolle

bottom of page