top of page

Sura 4:11,12 Muhamed matematičar

Nasljedne dionice (4:11-12,176)

Inheritance shares (4:11-12,176)

https://answering-islam.org/Quran/Contra/i001.html

Sadrzaj ove stranice:

21. Muhamed matematičar

Nasljedne dionice (4:11-12,176)

21. Muhamed matematičar

    Sure 4:11,12 i 4:176 daju kur'anski zakon nasljeđivanja. Kada čovjek umre i ostavi za sobom tri kćeri, svoje dvoje roditelja i svoju ženu, tri kćeri će dobiti 2/3, 1/3 roditeljima zajedno (prema 4:11) i 1/8 prima njegova žena (4:12) što znači da je u raspodjelu uključeno više dobara nego što ih postoji. U ovom slučaju žena ne dobiva ništa ako će od tri trećine kćeri dobiti dvije, a roditelji jednu trećinu, koja osmina ostaje ženi?

    Drugi primjer: čovjek ostavlja za sobom samo svoju majku, svoju ženu i dvije sestre. Majka će dobiti 1/3 (4:11), žena će dobiti jednu četvrtinu (4:12) i dvije sestre će dobiti 2/3 (4:176), što kad se sve zbroji ima 15/12 dostupne imovine.

    Prema Kur'anu, Allah daje sljedeća pravila za raspodjelu nasljedstva.

Sura 4:11 „Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine onoga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina. A roditeljima, svakome posebno - šestina od onoga što je ostavio, ako bude imao dijete; a ako ne bude imao djeteta, a nasljeđuju ga samo roditelji, onda njegovoj materi - trećina. A ako bude imao braće, onda njegovoj materi - šestina, pošto se izvrši oporuka koju je ostavio, ili podmiri dug. Vi ne znate ko vam je bliži, roditelji vaši ili sinovi vaši. To je Allahova zapovijed! - Allah, zaista, sva zna i mudar je.“

Sura 4:12 „A vama pripada - polovina onoga što ostave žene vaše, ako ne budu imale djeteta, a ako budu imale dijete, onda - četvrtina onoga što su ostavile, pošto se izvrši oporuka koju su ostavile, ili podmiri dug. A njima - četvrtina onoga što vi ostavite, ako ne budete imali djeteta; a ako budete imali dijete, njima - osmina onoga što ste ostavili, pošto se izvrši oporuka koju ste ostavili, ili podmiri dug. A ako muškarac ili žena ne budu imali ni roditelja ni djeteta, a budu imali brata ili sestru, onda će svako od njih dvoje dobiti - šestinu; a ako ih bude više, onda zajednički učestvuju u trećini, pošto se izvrši, ne oštećujući nikoga, oporuka koja je ostavljena ili podmiri dug; to je Allahova zapovijed! - A Allah sva zna i blag je.“

Sura 4:176 „Oni traže od tebe rješenje. Reci: "Allah će vam kazati propis o ’kelali’": ako neko umre, i ne bude imao djeteta, a ima sestru, njoj - polovina njegove ostavštine, a on će naslijediti nju ako ona ne bude imala dijete; a ako su dvije, njima - dvije trećine njegove ostavštine. A ako su oni braća i sestre, onda će muškarcu pripasti dio jednak koliko dvjema ženama. To vam Allah objašnjava, da ne zalutate. A Allah zna sve.“

- Recimo da sam ja udovac koji ima samo jednu kći. Kada ja umrem, moja kći dobiva polovinu prema stih 11. Što se događa sa ostalim? - Slično je i u situaciji kada imam jednu kći, i jednu ili više žena; moja kći dobije ½ (4:11), moje žene dijele 1/8 (4:12) – to znači da je pet osmina podijeljeno. Što se događa sa ostale tri osmine imanja? Taj primjer se vidi i u situaciji Muhamedove smrti, ostavio je jednu kći (Fatimu) i više žena. Nevjerojatno, ali Muhamed se sam nije držao uredbi prema svojoj objavi.

    Problem postaje jasniji kada dodamo brata. U Kur'anu, braća i sestre su spomenuti kao nasljednici jedino ako uminuli nema djece. U tom slučaju Suniti i Šiiti su otišli različitim putevima kada se pita što učiniti sa ostatkom imovine. Šije sve daju kćerima, dok Suniti će ostalo dati najbližem rođaku, u ovom slučaju bratu. I jedni i drugi poštuju Kur'an po tom pitanju jer Kur'an ne govori što da se čini po tom i po mnogim drugim pitanjima. Instrukcije nisu potpune, ili nisu završene.

    Drugi primjer Šija/Suni razlika:

    Ako čovjek ostavi za sobom ženu i dvoje roditelja. Šije će dati ženi jednu četvrtinu, zatim 1/3 majci i 2/3 ocu, tj. svi oni će primiti jednu četvrtinu i jednu polovinu od imanja. Suniti će dati ženi jednu četvrtinu, majci 1/3 i ocu kao najbližem muškom rodu ostatak. To nije kontradikcija Kur'anu, jer niti jedan stih nije prekršen s niti jednom od ovih metoda, ali pokazuje kako daleko da je Kur'an jasan u instrukcijama.

    Udovac ostavlja oca i jednu kći. Prema Kur'anu, otac prima 1/6, kći prima polovinu. Ostala 1/3 se daje kćeri prema Šijama, dok otac prima sve ostalo prema Sunitskom pravu.

    Šije će dati ženi 1/8, jedina kći 7/8, a sestrama ništa, dok Sunitsko pravo nalaže da se ženi daje 1/8, kćeri 1/2 i sestri kao univerzalnom nasljedniku 3/8. 

    Recimo da moja žena nema rodbine uopće (ako je bila siroče) i ona umre prije nego je rodila djecu. Prema stihu 12. ja dobivam pola vlasništva. Tko dobiva drugu polovinu? Samo pola nasljedstva je regulirano prema Kur'anu.

    Ista je situacija u obrnutom slučaju, ako ja umrem, moja žena dobiva 1/4. – A tko dobiva ostale 3/4 vlasništva?

   I još jedna poteškoća, recimo da mi imamo djecu. Umrem ja i ostavim za sobom kći i ženu, ali nemam druge rodbine, što znači da moja kći dobiva jednu polovinu, što je jednako sa 4/8 (stih 11) i moja žena dobiva 1/8 (stih 12) – to je ukupno 5/8, što znači da 3/8 idu nigdje. Allah nije računao na to.

   Može li se ostatak dati ženama ili možda više kćeri? Ali ako se učini to – onda se krši Kur'anska direktiva. Čemu svrha takvim pravilima kad nema nikakvih instrukcija? Kakogod, dokle god svi dijelovi imovine kad se zbroje imaju sumu manju od 1, stvari se mogu riješiti 'relativno lako'. Najproblematičnije je slijeđenje zasigurno česte situacije:

- Ako ja kao muško dijete obitelji umrem i ostavim iza sebe:

3 kćeri                      obadva roditelja                   ženu                   onda oni primaju

2/3 (2/9 svaka)       1/3 (1/6 svaki)                      1/8                      

Stih 11                      stih 11                                    stih 12

2/3               +           1/3                           +            1/8            =       1 + 1/8

     Odakle će doći ova dodatna 1/8? Hoće li lokalna muslimanska zajednica platiti za to ('Fond za balansiranje naslijeđenih dionica kojih nema')? Ipak, kad bi oni sakupljali ostatke iz slučajeva gdje je suma manja i gdje se ne zna što će se sa ostatkom u primjerima iznad, to bi bilo fer.

    Šije rješavaju ovaj problem tako što plate ženi prvo, žena dobiva 1/8, što se oduzme drugima koji trebaju dobiti ostatak. Sunitske škole prava smanje sve dionice proporcionalno. Obadvoji su pronašli način da zaobiđu oko ovog problema, ali u obadva rješenja – neki ili svi nasljednici ne dobivaju dijelove koje je odredio Kur'an.

    Znam da su muslimani pronašli načine da riješe probleme nasljeđivanja u životu. Ali ako se uzmu informacije iz Kur'ana samo, onda je nemoguće uskladiti stvari. U najmanju ruku, instrukcije o nasljeđivanju proturječe Suri 41:2-3 gdje čitamo: „Objava je od Milostivog, Samilosnog, Knjiga čiji su ajeti jasno izloženi, Kur’an na arapskom jeziku za ljude koji znaju.“

    Čak i kad ne bismo tražili standard savršenstva u vezi tih pravila, jer to se traži od objave od Boga, nego kad bismo mislili da je ta poruka izmišljena od Muhameda, jako je čudno da uspješni poslovni čovjek zadužen za čitave karavane kroz više godina, nije znao ispravno zbrojiti par frakcija. 

 

 

Nasljedne dionice (4: 11-12, 176)

Tko će platiti račun za "obećanje u prekoračenju?"

Prema Kur'anu, Allah u pogledu podjele nasljedstva daje sljedeća pravila:

 

4:11

Allah vas tereti za vašu djecu:
muškarcu slično kao dio dviju žena,
a ako su žene iznad dvije, onda za njih dvije trećine onoga što on ostavi,
ali ako ona bude jedno, onda njoj pola;

a roditeljima svakom od njih dvoje šesto od onoga što ostavi, ako ima djecu;
ali ako nema djece, a nasljednici su mu roditelji,
trećina majci
ili ako ima braću, majci šesta,
nakon bilo koje ostavine koju može ostaviti u zavjest ili bilo kojeg duga.

Vaši očevi ili sinovi -
ne znate koji vam je od njih bliži profit.
Tako Allah raspodjeljuje; Allah je sveznajući i mudar.

 

4:12

A za vas polovica onoga što vaše supruge ostave ako nemaju djece;
ali ako imaju djecu, za vas od onoga što ostavljaju četvrti,
nakon bilo koje ostavine koju mogu ostaviti ili bilo kojeg duga.

A za njih četvrtina onoga što ostaviš ako nemaš djece;
ali ako imate djecu, za njih od onoga što ostavljate osminu.
nakon bilo koje ostavine koju mogu ostaviti ili bilo kojeg duga.

Ako muškarac ili žena nemaju nasljednika izravno [tj. Djecu ili roditelje],
ali imaju brata ili sestru, svakom od njih dvoje je šesti;
ali ako su brojniji od toga, dijele podjednako trećinu,
nakon bilo koje ostavine koju mogu ostaviti ili bilo kojeg duga koji nije štetan;
optužba od Allaha. Allah je sveznajući, sveznajući.

 

4: 176

Tražit će od tebe izjavu.
Reci: 'Allah vam izriče u vezi s posrednim nasljednicima.
Ako muškarac propadne bez djece,
ali ima sestru, ona će dobiti polovicu onoga što on ostavi,
a on je njezin nasljednik ako nema djece.
Ako postoje dvije sestre,
primit će dvije trećine onoga što on ostavi;
ako postoje braća i sestre,
mužjak će dobiti dio dvije ženke.
Allah vam jasno stavlja do znanja da ne zalutate;
Allah o svemu zna.

Čitav mi ovaj tekst izgleda prilično teško, ali to je zajedničko obilježje gotovo svih pravnih tekstova. Odabrao sam prijevod Arberrya jer je Jusufa Alija bilo još teže slijediti. Kad su stvari složene, uvijek je dobro započeti s laganim primjerima. Ovdje to znači, samo nekoliko ljudi koji će podijeliti nasljedstvo.

Brojni su jednostavni slučajevi kojima nije jasno kako se s njima uopće nositi, jer nisu obuhvaćeni navedenim uputama. Na primjer, ako imam samo jednu kćer, stih 4:11 kaže da dobiva pola [naizgled bez obzira na to tko bi još mogao naslijediti]. Stih također navodi opće pravilo da sin nasljeđuje dvostruko od onoga što nasljeđuje kći. Znači li to da bi sin jedinac dobio sve? Čak i ako još uvijek postoje roditelji koji bi također trebali dobiti dio? Također, regulirano je da jedna kći dobije polovicu, a više od dvije kćeri će [jednako] dijeliti u 2/3. Koliko bi dvije kćeri dobile među njima? Prosjek između 1/2 i 2/3? [Zapravo postoje kontroverze, a u sunitskom zakonu ogroman je konsenzus shvatiti da "više od dva" znači "dvoje ili više", iako Arapi to ne govore. Stoga bi dvije kćeri dobile 2/3 imanja. Samo "Ibn Abbas, pratilac poslanika Muhammeda, a.s., smatra da dvije kćeri moraju dobiti jedan polovični udio, jednak udjelu jedne kćeri." (Kavakci, "Islamsko nasljedno pravo", str. 22) ] Ali budući da se ti slučajevi u Kur'anu jednostavno izravno ne obrađuju, nemojmo o tome spekulirati, već ćemo se samo osvrnuti na slučajeve za koje smo izričito dobili upute i pogledajte jesu li one dosljedne.

 

 

  • Pretpostavio sam da sam već udovac i da imam samo jednu kćer. Kad umrem, moja jedna kćer dobije polovicu prema stihu 11. Što se događa s ostatkom?

  • Slična je situacija u kojoj imam jednu kćer i jednu ili više supruga: Moja kći dobiva 1/2 (S. 4:11), moje supruge dijele 1/8 (S. 4:12), tj. 5/8 se distribuira . Što se događa s ostalih 3/8 imanja? Ovaj primjer ne nameće novo pitanje, ali je vrlo važan, jer je takva situacija kod Muhammedove vlastite smrti, ostavljajući jednu kćer (Fatimah) i nekoliko supruga. Nevjerojatno je to što se Muhammedovo bogatstvo ne dijeli prema Kur'anu!

Problem postaje jasniji kada dodamo brata. U Kur'anu se braća i sestre spominju kao nasljednici samo kada nema djece. U ovom su slučaju suniti i šiiti krenuli na različite načine što učiniti s viškom. Shias će sve dati kćeri ( vidi br. 2740 ), a suniti ostatak najbližem muškom rođaku, u ovom slučaju bratu. Oba su vjerna Kur'anu. Kur'an ne kaže šta treba činiti u ovom i mnogim drugim slučajevima. Upute su nepotpune.

Ostali primjeri razlike između šiija i sunita:

Ako muškarac napusti ženu i dva roditelja. Shia će dati ženi 1/4, a zatim će ostatak podijeliti kao 1/3 za majku i 2/3 za oca, tj. Dobit će 1/4 i 1/2 izvornog imanja ( vidi br. 2741 ). Suniti će supruzi dati 1/4, majci 1/3, a ocu ostatak kao najbližem muškom rođaku, tj. 5/12. To nije kontradikcija s Kur'anom, jer nijedan ajet nije direktno kontradiktiran ni u jednoj metodi, ali pokazuje da Kur'an u svojim uputama nije daleko od jasnog.

Udovac ostavlja oca i jednu kćer. Prema Kur'anu, otac prima 1/6, kći 1/2. Preostalu 1/3 šija daje kćeri ( vidi br. 2743 ), dok je otac prima kao "univerzalnog nasljednika" u sunitskoj jurisprudenciji. Za sunitski zakon vidi dr. Kavakci, "Islamsko nasljedno pravo", str. 16.

Shia će dati ženi 1/8, jedinoj kćeri 7/8, a sestri ništa, dok će po sunitskom zakonu supruga 1/8, kći 1/2, a sestra kao univerzalna nasljednica 3/8 (baqi) (vidi dr. Kavakci, stranica 52).

 

  • Pretpostavimo da moja supruga uopće nema rođaka [npr. Bila je siroče iz rata] i da umire prije nego što smo blagoslovljeni s bilo kojom djecom. Prema 12. stihu, dobivam pola njezine imovine. Tko dobiva drugu polovicu njezine imovine? Samo je polovina nasljedstva regulirana prema Kur'anu.

    Ista situacija s zamijenjenim ulogama, moja bi supruga dobila četvrtinu, ali tko će dobiti ostale 3/4 moje imovine?

    Napomena: Pogledajte vezu do stvarnog islamskog zakona (šiitska verzija) na kraju dokumenta. Ako postoji samo jedan nasljednik, tada ovaj nasljednik dobiva sve. Ali ovo NIJE u skladu s onim što Kur'an zapravo kaže. Kakva je svrha Kur'ana da daje konkretna pravila ako se ne poštuju (jer jednostavno nisu izvodljiva)? Neke sunitske škole stavile bi višak u državnu blagajnu, ako nema muškog rođaka koji bi uzeo ostalo.

    Korak teže. Pretpostavimo da imamo djecu.

     

  • Umrem i napustim ženu i jednu kćer, ali nemam druge rođake, što znači da moja kći dobiva 1/2 = 4/8 [stih 11], a moja supruga dobiva 1/8 [stih 12], ostavljajući opet 3/8 bez računa za.

    U svim tim [i još nekoliko takvih] slučajeva postavlja se pitanje: Tko dobiva ostalo? Slažem se da se ovo može riješiti davanjem u dobrotvorne svrhe ili lokalnom Mesdžidu. No, problem je Kur'an ne nije nam reći što učiniti s njom. Može li se ostatak podijeliti i supruzi i djeci? Ali taj bi postupak njihove udjele razlikovao od onoga što je navedeno u Kur'anu! Koja je svrha preciziranja jasnih dionica, a zatim napuštanja uputa? Svejedno, sve dok se dionice zbroje manje od jedne, stvari se mogu riješiti i dalje "relativno lako". Ljudi dobivaju barem dio koji bi trebali dobiti [prema Kur'anu]. Problematičnija je sljedeća sigurno ne rijetka situacija:

     

  • Ako ja (kao muška glava obitelji) umrem i ostavim za sobom (redoslijedom navedenim u gornjim stihovima):

     

    3 kćeri, oba roditelja, moja supruga, tada će dobiti 2/3 (po 2/9) 1/3 (po 1/6) 1/8 prema stih 11 stih 11 stih 12 koji se zbraja sa 2/3 + 1/3 + 1/8 = 1 + 1/8

    Odakle dolazi dodatna 1/8? Hoće li ga platiti lokalna muslimanska zajednica [„fond za uravnoteženje nasljednih udjela koji se ne zbrajaju“]? Napokon, ako bi dobivali zaostatke iz slučajeva kada je zbroj manji od jednog u gornjim primjerima, to bi bilo samo pošteno.

    Shia rješavaju ovaj problem tako što prvo plaćaju supružnicima, tj. Supruga dobiva 1/8, a zatim se od ostatka uzimaju ostali dijelovi (što se točno zbraja), vidi br. 2778 u ovom shia zakonskom zakoniku. Sunitske škole proporcionalno smanjuju sve udjele (Awliyyah). Oboje su pronašli načine da zaobiđu problem, ali u oba "rješenja" neki ili svi nasljednici ne dobivaju dionice određene Kur'anom.

    Ostali primjeri gdje se dionice zbrajaju na više ("riješeno" proporcionalnom preraspodjelom), kao što je pronađeno u "Islamskom nasljednom zakonu" dr. Yusufa Zije Kavakcija, stranica 54-56 i "Oslanjanje putnika" Nuh Ha Mima Keller, odjeljak L8.2:

     

    Muž, dvije sestre će dobiti 1/2 2/3 (po 1/3) prema stih 12 stih 176 koji sabira do 1/2 + 2/3 = 7/6 = 1 + 1/6 ------------- Muž, sestra, majka 1/2 + 1/2 + 1/3 = 8/6 = 4/3 = 1 + 1/3

    Problemi ove vrste mogu se naći mnogi. Još jedan bi bio: Majka (1/6), brat i sestra (2/3 podijeljeno 2: 1 bratu: sestra) i 1/4 za suprugu je više od jednog.

     

  • Jedan sin i jedna kći. 4:11 kaže da će jedna kći dobiti polovicu, a sin dvostruko kćerinski udio, što bi bilo sve. Podijeljeno je 150% raspoložive imovine, a roditelje i supružnika još nismo ni pogledali.

    Well, even though it doesn't say so, let us assume that 4:11 doesn't only speak about 2/3 for more than two daughters but the 2/3 share holds every time when there are two or more children as many Muslims interpret it. But then the last mentioned case above would still be the same problem for any number of children since the children get 2/3, the parents get 1/3 and then there is nothing left for the wife which is supposed to get 1/8.

     

  • Kada muškarac umre i iza sebe ostavi samo majku, ženu i jednu sestru, tada prema 4:11 majka dobiva 1/3 (jer nema ni djece ni brata), žena dobiva 1/4 prema 4:12 (jer nemaju djece), a sestra dobiva 1/2 prema 4: 176 (jer on nema djece). Ne samo da smo ponovno podijelili više nego što postoji [1/12 prekoračenja], imamo i vrlo čudan rezultat da izravni nasljednici [ljudi u izravnoj vezi = supružnik, djeca, roditelji] dobivaju svaki manje od neizravnog nasljednika koji je njegova sestra. Postaje još gore ako ima više od jedne sestre budući da oni tada dobiju 2/3 umjesto 1/2, a mi još više ulazimo u prekoračenje.

    Svatko tko se ikad bavio dijeljenjem nasljedstva, znat će kako to lako može postati gadno i kako to može otrovati obiteljske odnose ako ljudi misle da su prevareni. Obećavanje određenim ljudima određenog udjela, ali nemogućnost plaćanja tog udjela jer je obećano više nego što je dostupno, najsigurniji je recept za katastrofu.

    I čini se da o tome postoji svjesnost u Kur'anu, jer on u više navrata u više navrata naglašava potrebu za pravednošću. I u ovim tamošnjim ajetima koje smo gledali imamo izričitu izjavu na kraju 4: 176 da "Allah vam jasno objašnjava, da ne zalutate ", kao i u 4: 11-12 stoji da" Tako Allah raspodjeljuje "i" tako vam Allah naplaćuje "i (jer?) On je" Mudar ". Nisam siguran da postoje mnoge naredbe u Kur'anu koje su eksplicitno dane kako bi se stvari postale jasne i koje su tako potpuno nejasne i proturječne i nemoguće ispuniti. Želimo li zaista optužiti Boga da nije znao što govori i da je On autor zabune i proturječja? Ili bi više bilo u skladu s pouzdanjem u Božju mudrost pretpostaviti da ovo NIJE od Boga?

     

  • Prema 4:12 i 4: 176 braća i sestre osobe koja je umrla tek tada sudjeluju u nasljedstvu ako nema izravnih nasljednika (tj. Roditelja ili djece prema muslimanskom razumijevanju - vidi prijevod i fusnotu Jusufa Alija), ali u 4: 11., dio majke ovisi o postojanju braće, što ima smisla samo ako ta braća dobiju dio koji je preuzet od majke. Ako je ne dobiju, a pretpostavljamo da se dionice zbrajaju na jednu bez postojanja braće, tko onda dobiva ovu šestu koja je majci oduzeta čistim postojanjem ove braće? Ili se ne slaže sa ili bez postojanja ovog brata ako ne dobije ovu šestinu majke.

     

  • Posljednji problem za sada: 4:12 kaže da u slučaju da nema izravnih nasljednika [roditelja ili djece] onda "brat ili sestra, svakom od njih dvoje šesti", dok 4: 176 u istoj situaciji kaže da "će primiti dvije trećine onoga što ostavi "[dvostruko od onoga što kaže 4:12].

    Sada ovo nisu previdjeli komentatori i oni to pokušavaju zaobići nekim akrobacijama, ovdje Razijevi komentari na ovo pitanje:

     

    "taj brat ili sestra, svakom od njih dvoje po šestinu; u 4:12" ovdje brat ili sestra znači brat ili sestru od majke , kako je Sa'ad ibn Abi Waqqas čitao, ".. .brata ili sestre od majke '. Oni su tako prosuđivali jer je na kraju sure Allah dželle-šanuhu rekao:' Tražit će od tebe izjavu.
    Reci: 'Allah vam izriče u vezi s posrednim nasljednicima. 4: 176 'tako je utvrdio da dvije sestre dobivaju dvije trećine, za braću sav novac, ali ovdje je [4:12] utvrdio da će braća i sestre imati treću, što znači da će braća i sestre ovdje [ 4:12] nije isto kao u 4: 176. Gnjave i sestre ovdje [4:12] one samo od majke, ali tamo 4: 176 braća i sestre od oca i majke ili od oca. "

    Ovo je vrlo zgodan način zaobilaženja problema. Ali također primijetite da pozivaju na drugo čitanje Kur'ana kako bi objasnili kontradikciju. Zapravo, ako ovo čitanje postoji, neće biti problema (za ovu specifičnu kontradikciju - imali smo ih još puno gore), ali to će pokrenuti još jedan problem: Sadašnji Kur'an nije sav Kur'an ili, jasnije, Kur'an je oštećen jer su dijelovi izgubljeni.

    Ali ako doista 12. ajet govori o polubratima i sestrama samo preko majke, a ajet 176 o punoj braći i polubratima samo od oca, onda to stvara još jedan problem prekoračenja sličan onome koji je u "Islamskom nasljednom zakonu" našao Dr. Kavakci, stranica 55:

     

    Supruga, majka, 2 pune sestre, 3 polusestre od majke 1/4 1/3 2/3 1/3 zajedno v.12 v.11 v.176 v.12 zbrajanje do (3 + 4 + 8 + 4) / 12 = 17/12

    Stoga, stvaranje razlike između braće i sestara u stihu 12 i 176 zapravo ne rješava probleme.

     

    • "Pokušajte naučiti znanje straha! Podučite ovo znanje mladima! Znanje straha polovina je (svih) vjerskih znanja. To će znanje moja Umma prvo zaboraviti." Hadis, od Ibn Maje i Dare Qutni.

    "Faraid" je izračun nasljedstva. S obzirom na glavnu važnost ove teme, još je gori problem pronaći proturječnosti po tom pitanju u Kur'anu.

    Znam da su muslimani pronašli načine da riješe svoje stvarne probleme nasljedstva u stvarnom životu. Ali ako informacije uzmemo samo iz Kur'ana, onda to jednostavno ne uspijeva. U najmanju ruku, upute o nasljeđivanju doista proturječe suri 41: 2-3, gdje čitamo: "Objava od Samilosnog i Samilosnog; Knjiga, o kojoj su ajeti detaljno objašnjeni ; Kur'an na arapskom , za ljude koji razumiju. " Iako se u sljedećim stihovima govori o "ljudima koji ne razumiju i koji se okreću", slažem se da se dublji uvid u Riječ Božju daje samo onima koji su spremni slušati otvorenog srca, pravila jednostavne aritmetike ne ovise o duhovnom raspoloženju.

    Čak i ako na ova pravila ne bismo stavili standarde savršenstva onako kako to priliči Božjoj objavi, već samo misle da to treba biti od Muhammeda, čudno je da je ovaj uspješni poslovni čovjek, koji je niz godina bio zadužen za cijele karavane, nije uspio pravilno zbrojiti nekoliko razlomaka.

    Nadalje, čini se da mogu zavještati što god imam kome god hoću, jer se oporuke [i dugovi] moraju riješiti prije nego što se ostatak podijeli bližoj ili široj obitelji. Da to može dovesti do prilično grubih nepravdi (npr. Ne ostavljajući potporu svojim starijim roditeljima), ne treba detaljno objašnjavati. To samo može dovesti do nepravde (ne i proturječja - što je pitanje koje nas ovdje zanima), ali ne mijenja nijedan matematički problem gore, jer ove oporuke mogu samo promijeniti iznos onoga što je preostalo za dijeljenje, ali nema učinka na (relativne) dionice. Muslimanski zakon glasi da se nasljednicima koji nisu dio zakonskih nasljednika može ostaviti do 1/3 [ali to se ne spominje u Kur'anu i još jedno vrlo važno pitanje koje nije dio "onoga što je jasno stavljeno do znanja"] .

    Postoje neki drugi odlomci koji govore o pravdi pri dijeljenju nasljedstva ili iznosu koji zavještate nekome u vezi s drugim ljudima / rodbinom na koje ste dužni, ali budući da oni ne spominju brojeve dionica, ne bacaju više svjetla na Situacija. Ako ih želite provjeriti: 2: 180-182, 2: 233, 2: 240, 4:33. Samo 2: 240 zapravo govori nešto određeno o iznosima. Ali tu se radi o apsolutnom iznosu, a ne o relativnom iznosu dionica kao u 4: 11-12,176. Ali uspoređujući 4:12 gdje udovica obično [jer će obično biti djece] dobije 1/8, ova zapovijed o "jednogodišnjem održavanju za nju" gotovo će uvijek biti veća ili manja od 1/8 udjela, ovisno o veličini imovina koju je pokojnik ostavio. Bila bi nevjerojatna nesreća kad bi to točno pogodilo 1/8. Tako,u stvarnosti praktičnog života ovo je još jedna kontradikcija u Kur'anu. [Prema fusnoti Yusufa Alija u 2: 240, mnogi komentatori iz ovog razloga smatraju da je 2: 240 ukinuto sa 4:12. Ali to je jeftin način za rješavanje proturječnosti. To su i u Kur'anu i 4:82 ne kaže da u nesaglašenom dijelu nema odstupanja, već ovu tvrdnju proširuje na cijeli Kur'an.

    Muslim responses by Randy DesmondMisha'al Al-Kadhi and KhalidThe Learner nothing for the wife by an anonymous Muslim, and yet another "solution" by Shabir Ally.

    Moj odgovor: Sve one iznad muslimanskih reakcija ili slijede neku školu muslimanske prakse i objašnjavaju što bi trebalo učiniti u problemima, ili predlažu vlastite metode koje nemaju nikakve veze s islamskom stvarnošću. Ali oni objašnjavaju samo šta treba učiniti kada Kur'an ne podijeli sav imetak ili više nego što je na raspolaganju. Međutim, pritom uvoze podatke izvana (hadisi, osobna mišljenja, ...) i pitanje naše rasprave je da li je Kur'an dovoljan i dosljedan sam po sebi. Zaključak je da Kur'an nije logički dosljedan. Konkretno, pravilo da jedna strana (obično supružnik) prvo dobije svoj udio, a zatim se ostatak raspoređuje prema datim udjelima, nije pronađeno u Kur'anu, već je uvezeno izvana.A to NIJE način na koji to rade četiri fikhske škole. Nadalje, to ne rješava ni sve probleme. Nije moguće poštivati ​​zakone kako su dani. Nitko od ispitanika ne rješava problem da udjeli koji zbrajaju više od raspoložive imovine logična su unutarnja proturječja u Kur'anu. Nijedna od predloženih metoda rješavanja stvarnog života ne može se izvesti iz teksta Kur'ana. Kur'anska kontradikcija ostaje. Ljudska su pravila neophodna da se nadvlada riječ za koju se tvrdi i za koju se vjeruje da je božanska.Nijedna od predloženih metoda rješavanja stvarnog života ne može se izvesti iz teksta Kur'ana. Kur'anska kontradikcija ostaje. Ljudska su pravila neophodna da se nadvlada riječ za koju se tvrdi i za koju se vjeruje da je božanska.Nijedna od predloženih metoda rješavanja stvarnog života ne može se izvesti iz teksta Kur'ana. Kur'anska kontradikcija ostaje. Ljudska su pravila neophodna da se nadvlada riječ za koju se tvrdi i za koju se vjeruje da je božanska.

    Dodan komentar: "Učenika" je naizgled jako zasmetao moj stalni neodziv na njegove tekstove po ovom pitanju i napisao je još jednu napomenu o pitanju nasljedstva. Moram reći, da je po mom mišljenju predstavljeno sve potrebno. Ako želi znati koji su to hadisi spomenuti u mojoj privatnoj e-pošti, odgovorite mu(nikada nije namijenjen za objavljivanje), onda sam siguran da on ima pristup većem broju islamske literature o nasljednim zakonima od mene, i već sam naveo naslove koje sam koristio. Ova tema ne obećava mnogo novih uvida i ne želim trošiti više svog vremena na nju ako mi se ne skrenu bitni novi podaci. Smatra da su problemi riješeni i naveo zašto, ja to još uvijek smatram proturječnošću i obrazložio zašto. Morat ćemo se složiti da se ne slažemo i ostaviti to na tome. Čitatelj je pozvan da se sam odluči o argumentima obje strane.

    Daljnja kontradikcija u zakonima o nasljeđivanju je gore spomenuti ajet Sure 4: 7

     

    • Muškarcima se dijeli dio onoga što roditelji i rodbina ostavljaju, a
      ženama dio onoga što ostavljaju roditelji i rodbina,
      bez obzira na to je li to (vlasništvo) malo ili puno, podijeljen dio.

    utvrđujući da muškarci i žene trebaju dobiti jednak udio (paralelna konstrukcija to čini očitim) očito proturječi uputama iz 4:11, rekavši

    • Allah vas tereti za vašu djecu:
      muškarcu poput dijela dvije žene, ...

    To je bilo što su svi komentatori prepoznali proturječnost, a općenito je "rješenje" da se 7. stih ukida (mansukh), a 11. da ga ukida (nasikh). Da ne bi bilo kontradiktorno, ne bi bilo potrebe za stvaranjem kategorije ukinutih stihova.

    Jalalu 'd-Din u svom Itqanu daje popis od 20 stihova koje svi komentatori priznaju kao poništene, a također daje i odgovarajuće stihove koji ukidaju. Gornji par 4: 7 i 4:11 je par br. 20 na ovom popisu.

     

    Islamski zakon o nasljeđivanju [šiijski izvor]: Pravila u vezi s voljom (Wasiyyat) i ista . Provjerite kako ovo odgovara Kur'anu ili ne, kako to gore navedeni ajeti opisuju. I zašto nepravda u # 2783 & # 2784? Ponovno se čini da žene crtaju kratku slamku. # 2789: Kako, zaboga, podijelite mač na jednake dijelove u dvije polovice? Nije li pola mača prilično bezvrijedno, a dva polumača jednako toliko? A isti postupak podjele za Kur'an? Nije li to prilično nevaljala stvar? Informacije: # 2715 i # 2719 daju pravilo da se najviše 1/3 može dati u ostavštinu osobi koja obično nije nasljednik.

    Napomena: Većina mojih problema odozgo još uvijek nije riješena u ovim razrađenim pravilima uz očuvanje udjela danih u Kur'anu.

    Al-Fara'id On-line (Web stranica posvećena izračunu nasljedstva) Idite tamo i unesite primjere koje sam dao i promatrajte kako ljudi na kraju ne dobivaju udio koji je naznačen u Kur'anu, kako se dionice zbrajaju na više i kako to računaju prilagodbama. Budući da ovo web mjesto tako često nije dostupno, gore i još primjera spremio sam u dodatnu datoteku na ovom mjestu.

    Daljnje islamske web stranice koje se bave nasljedstvom:

  • Nekoliko točaka u vezi s nasljeđivanjem

  • Uvod u Fara`idh (nasljeđivanje)

     

    U kur'anskim uputama o nasljeđivanju postoji još jedan aspekt koji nije logično proturječje, ali koji, čini se, proturječi pravdi.

    Obično muslimani tvrde da su udjeli muškarca dvostruki od udjela žene ne zato što mužjak vrijedi više, već zato što je mužjak dužan uzdržavati svoju obitelj, dok ženka sve to može potrošiti na sebe bez potrebe za dijeljenjem. To u početku zvuči dobro, ali pogledajmo opet neke primjere.

    Zamislite situaciju da čovjek umre i ne ostavi izravnih nasljednika već samo brata i sestru. Njegova sestra možda je udovica s djecom, bez podrške drugih, ali svoju djecu mora hraniti. Brat je možda bogati poslovni čovjek i neženja koji nema nikoga o kome bi se brinuo osim o sebi. Ipak, brat će dobiti 2/3, a sestra 1/3 imanja.

    Ako je "dužnost uzdržavanja obitelji" pravi razlog, tada bi se dionice dijelile prema stvarnim potrebama i dužnostima. Ali o tome se u ovim ajetima uopće ne govori niti je ovo utjelovljeno u stvarnoj praksi islamskog prava. Mužjak se udvostruči sa ženom, bez obzira kakva je njihova financijska situacija i koliko ljudi ovisi o njima. Mogao bi dobrovoljno dati novac potrebitom rođaku. Ali zakon o nasljeđivanju to ne kaže, a on i ne mora.

    Ako je razlog zaista "muškarac mora uzdržavati obitelj", tada bi udovica trebala dobiti isto koliko i oženjen muškarac, jer sada mora uzdržavati obitelj. Muškarac mora dobiti jednako kao i jedna žena koja je bez djece, jer nema nikoga za uzdržavanje, osim sebe poput nje.

    Ali cijela teorija o "odgovornosti za uzdržavanje" slomi se u slučaju smrti vašeg supružnika. Zamislite muškarca i ženu gdje oboje imaju oko 45 godina, koji su se relativno kasno vjenčali, npr. S oko 30 godina i koji imaju određeni broj djece, od kojih su neka još uvijek mlada. Pretpostavimo također da su oboje radili ili iz nekog drugog razloga imaju slična imanja koja ostavljaju za sobom kad umiru.

    Ako žena umre, muškarac dobiva 1/4 nasljedstva. Ako muškarac umre, žena dobiva 1/8 nasljedstva. No, u oba će slučaja preživjeli partner morati hraniti i školovati djecu, a iako suprug ima dobre šanse za ponovni brak, 45-godišnja udovica ima mnogo manje šansi da pronađe drugog muža.

    Zašto bi žena dobila samo polovinu iznosa nasljedstva koji bi muškarac dobio, ali zapravo bi u prosječnoj ženi bila veća potreba da ima novac kako bi mogla prehraniti svoju djecu?

    Ne mislim da se ovdje dijele dlake. Siguran sam da ovo nije umjetna i neuobičajena situacija. I čini se vrlo nepravedno. I čini se da muškarci vrijede više od žena. Njihova je "muškost" ta koja definira da je veličina njihovih udjela dvostruka od udjela žena, a ne stvarna situacija potrebe za uzdržavanjem obitelji.

     

    Početna kontradikcija u Kur'anu u
    odgovoru na islam

bottom of page