top of page

Općenita razmišljanja o pitanju proturječnosti: [ 1 ]

Koliko daleko možemo vjerovati Bibliji?

Usrdno se bori za vjeru

Napisao Bob Passantino, autorsko pravo 1992.

„Je li Biblija nadahnuta Riječ Božja ili je samo niz dokumenata napisanih čovjekom? Da je božanski nadahnut od strane dobrog Boga koji se nikad ne mijenja, tih proturječnosti ne bi bilo u njemu ... [nije ni čudo da] više od 65 milijuna Amerikanaca ... nisu članovi crkve.

Ovo je izjava Društva separatista, Inc., skupine ateista koja slijedi "otkrivenja" njihove "svećenice" Madalyn Murray O'Hair. Mnogi agnostici i ateisti danas odbacuju Riječ Božju odmah pozivajući se na „nebrojena proturječja“ koja su u njoj pronašli. "Kako", pitaju oni, "možete li očekivati ​​da vjerujemo u svemoćnog Boga koji ne može držati svoje otkrivenje ispravnim?"

Ti ljudi, međutim, govore iz dubokog neznanja. Jednostavno ne znaju o čemu govore. Većina onih koji viču o “milijunima proturječnosti” u Bibliji ne mogu navesti više od tri ili četiri, od kojih najviše imaju bilo kakvih osobnih saznanja. Stara izreka da "mnogi odlažu Bibliju prije nego što je prime" nažalost je previše istinita.

Osim onih koji nemaju određeno znanje o takozvanim proturječjima u Bibliji, što je s onima koji zapravo tvrde da ih mogu izraditi za naš nadzor? S njima se mora riješiti. Jedno je reći: "Nitko nije svaki uspio proizvesti jedno apsolutno proturječje", a sasvim je drugo kad svoju izjavu možete potkrijepiti dokazima. Što bi prosječni kršćanin učinio, na primjer, s Pismom, tradicijom i nepogrešivošću Deweya Beeglea, koji potroši dobar broj svojih stranica na primjeru onoga što Beegle naziva kontradikcijama? Iz želje za dijeljenjem načela koja sam naučio za rješavanje proturječnosti poput ove rođen je ovaj članak. Postoje valjana, razumna i čvrsta objašnjenja za ove prividne kontradikcije s kojima smo suočeni.

Zapamtite, umijeće rješavanja proturječnosti samo je alat evangelizacije. Samo po sebi ne može nekoga privući Isusu Kristu. Samo Duh Sveti može. Međutim, to može srušiti neke predrasude koje bismo mogli imati protiv evanđelja. Kao što se kaže, "čovjek uvjeren protiv svoje volje i dalje je istog mišljenja."

Također, nemojte se obeshrabriti ako su odgovori puno teži i dulji od pitanja. Napokon, pitanja su izvedena iz neznanja: odgovori su izvedeni iz znanja.

Prije svega, samo što je kontradikcija? W. Arndt u djelu Da li si Biblija proturječi? (str. viii) kaže da je proturječje „Načelo da je nemoguće da ista stvar bude, a i ne bude u isto vrijeme i u istom smislu .... To se suštinski slaže sa poznatom definicijom Aristotela .... 'Da ista stvar istovremeno treba biti i ne biti za istu osobu i u istom pogledu je nemoguće.' "Na narodnom jeziku mogli bismo reći," ne može biti vruće, hladno, mokro, suho , sunčan, mračan dan na istom mjestu u isto vrijeme. "

Logično se izražava kao "A ne može biti ne-A". Da bismo razriješili očitu proturječnost u svetim spisima, trebamo predstaviti samo još jednu mogućnost. Ako netko kaže da nikada ništa nije ukrao, moramo samo jednom pokazati da je ukrao da bi dokazali da nije u pravu. Nije važno je li ukrao jednom, deset puta ili tisuće puta. I dalje je više nego nikad. Na isti način, onaj tko kaže da je Biblija kontradiktorna, kaže da nitko nikada ne može naći bilo kakvo moguće rješenje. Čim uspijemo iznijeti i jednu mogućnost, opovrgnuli smo njegovu proturječnost. Ostale moguće rezolucije samo povećavaju smiješnost njegova stava. Ponekad postoji pet ili više rješenja za jedno navodno odstupanje i vjernik je slobodan odabrati onu za koju misli da je najbolja.

Još jedno razmatranje koje treba imati na umu dok proučavamo navodna odstupanja, često se naziva „Aristotelovim izrekom", John Warwick Montgomery u povijesti i kršćanstvu (str. 29) rezimira svoju izreku kao „korist sumnje treba dati dokumentu sam, a da ga kritičar ne arogira za sebe. " Drugim riječima, autor vjerojatno o događaju zna više od kritičara, pa bismo mu stoga trebali dopustiti korist od sumnje, osim ako nemamo jasne dokaze o suprotnom.

Neke od tih „proturječnosti“ zapravo se može promatrati kao Božji način da Biblija dopusti trijumf u gotovo nemogućoj situaciji. Da su, na primjer, evanđelja bila potpuno ista, kritičari bi odmah zavapili: „Shema! Dogovor! " Pa ipak, ako su si evanđelja proturječila, kritičari bi još glasnije zaplakali: „Prevara! Kako pravi Bog može lagati? " Bog je izabrao savršenu cestu između ove dvije pozicije. Uputio je umove i srca pisaca spisa da pišu točno ono što je on želio, ali u svojim stilovima. To omogućuje razlike bez proturječnosti.

To je jedno od mogućih objašnjenja za raznolikost pisanog svjedočenja u Bibliji. Još jedno objašnjenje vješto je dao biskup Richard Whately (O poteškoćama u spisima sv. Pavla):

Prividne kontradikcije u spisima su previše brojne da ne bi bile rezultat dizajna; i nesumnjivo nisu zamišljeni kao puke poteškoće u iskušavanju naše vjere i strpljenja, već kao pružanje najprikladnijeg načina poduke koji se mogao osmisliti, međusobnim objašnjavanjem i mijenjanjem ili ograničavanjem ili proširivanjem značenja jedni drugih.. upečatljivije i vjerojatnije da će pobuditi pažnju; a također, iz same okolnosti da pozivaju na pažljivo razmišljanje, vjerojatnije će ostaviti trajni dojam.

Nikada ne bismo smjeli zaboraviti da samo zato što nemamo određeni odgovor nije razlog da priznamo poraz i kažemo da odgovora nema. Mnogi mladi kršćani počeli su čitati Bibliju samo da bi je spustili u frustraciji zbog oštećenja vjere jer nisu mogli odgovoriti na vlastita pitanja o biblijskim odlomcima koji su očito imali problema. Nitko od nas ne zna sve odgovore. Nisam pročitao sve napisano o navodnim odstupanjima ili njihovim rezolucijama, a opet mogu sa sigurnošću reći da otkako sam započeo studij nikada nisam našao „proturječnost“ na koju nisam mogao odgovoriti ni sam, a niti odgovor. Ako ne bih mogao pronaći odgovor, svjedočenje mog prethodnog iskustva dovelo bi me do sumnje u moje vlastito proučavanje, a ne u sumnje u Bibliju („U mnoštvu savjeta ima mudrosti -“ Izreke 11:14; 15:22; 24: 6)

Konačno, postoji puno izravniji način da se odgovore na uobičajene prigovore neispravnosti Biblije. Kršćanstvo je jedinstveno među svim religijama svijeta. Sve religije iznose opsežne tvrdnje o istini i stvarnosti, ali ipak nitko osim kršćanstva ne može ukazati na povijesne dokaze kako bi potvrdio te tvrdnje. Kršćanstvo tvrdi da nam se Bog otkrio kroz svoju napisanu Riječ i u osobi Isusa Krista (Hebrejima 1,1). Kršćanstvo je dokazalo ovu tvrdnju u povijesno provjerljivom događaju tjelesnog uskrsnuća Isusa Krista.

Iako mi nije svrha u ovom članku istraživati ​​ovo područje obrane kršćanske vjere, to je učinjeno u nekoliko knjiga koje su kršćanima lako dostupne. [1] Jednom kada smo dokazali da je Isus Bog Sin svojim povijesnim tjelesnim uskrsnućem (Rimljanima 1,3: 4), tada trebamo samo potvrditi da podržava verbalno plenarno nadahnuće spisa. Ako je rekao da je Biblija bez greške, onda u njoj ne može biti istinskih proturječnosti. Isus je objavio da je Biblija nepogrešiva ​​Božja Riječ. Stari zavjet podržao je u Luki 24: 25-27, 44, a Novi zavjet proročki u Ivanu 14:26. Sigurno je riječ Božja cijelog stvorenja pouzdanija od riječi grešnog ljudskog kritičara dvije tisuće godina nakon događaja!

Moj pristup ovoj studiji je možda jedinstven. Umjesto hit-or-miss pristupa koji se bavi određenim problemima, moj pristup se bavi principima. Prednost ove metode je u tome što kad se netko pripremi s odgovarajućim načelima, može odgovoriti na navodna proturječja s kojima se nikada prije nije susreo. Zapamtite, Bog nam zapovijeda da ne samo da propovijedamo evanđelje, već i „zadovoljimo vjeru“ (Juda 3), a dio naše obrane mora biti i odgovor na one koji tvrde da Biblija sadrži proturječja.

______________

[1] Vidi JND Andersonovo  kršćanstvo: svjedok povijesti , London: Tyndale

JND Anderson,  pravnik među teolozima , Grand Rapids, MI: Izdavačka tvrtka William B. Eerdmans

MC Tenney,  Stvarnost uskrsnuća , Chicago, IL: Moody Press

Gary Habermas,  Isusovo uskrsnuće: isprika , Grand Rapids, MI: Kuća knjiga Baker

Gary Habermas i Anthony Flew,  Je li Isus uskrsnuo iz mrtvih? Rasprava o uskrsnuću , New York: Harper i Row.

Za daljnje informacije o rješavanju navodnih biblijskih proturječnosti, preporučujemo navodne neskladnosti Biblije Johna Haleyja  , Grand Rapids, MI: Baker Book House.

Oznake: Koliko daleko možemo vjerovati Bibliji?

bottom of page