top of page

Kritika Kur'ana / Tekstualna kritika primijenjena na Kur'an

Kritika Kur'ana / Tekstualna kritika primijenjena na Kur'an

Kritika Kur'ana /

Tekstualna kritika primijenjena na Kur'an

 

 

 

 

Textkritik am Koran /

Textual Criticism applied to the Koran

http://www.christoph-heger.de/Textkritik_am_Koran.html

 

 

 

 

Unatoč brojnim različitim čitanjima, Kuran nam je predan u gotovo jednoličnom, ali ne manje lošem, tekstualnom stanju. Barem petina njegovog teksta je nerazumljiva. Uobičajeno razumijevanje, praćeno prijevodima, nametnuli su u ove odlomke neki srednjovjekovni komentatori ( mufassirûn ), silovali gramatiku i leksikografiju klasičnog arapskog jezika - jezika na kojem je otkriven Kur'an. Drugi odlomci za koje čovjek vjeruje da ih razumiju vjerojatno se ne razumiju onako kako su prvobitno mislili. Stoga je iznenađujuće da metode povijesno-kritičke analize teksta još uvijek nisu primijenjene na Koran u mjeri u kojoj je to uobičajeno u Bibliji, ali i u ostalim tekstovima iz antike.

Unatoč brojnim čitanjima varijanti, Koran nam je poslan kao jednoobrazan tekst. Ipak, ovaj je tekst u prilično lošem tekstualnom stanju. Barem petina toga zapravo nije razumljiva. Uobičajeno razumijevanje, koje slijedi također u prijevodima, prisiljava na ove odlomke neki srednjovjekovni komentatori ( mufassirûn ) koji krše gramatiku i leksikografiju klasičnog arapskog jezika - jezika na kojem je Kuran navodno otkriven. Daljnji odlomci, za koje se vjeruje da su shvaćeni, vjerojatno se ne razumiju kako su prvotno mislili. Stoga je čudesno da se metode povijesno-kritičke tekstualne analize do sada nisu primijenile na Koran kao što smo navikli s obzirom na Bibliju ili druge tekstove koji su nam iz antike prenijeli.

Dobar uvod u probleme Kurana je članak

Detaljna usporedba različitih izdanja teksta arapskog Korana, koji odstupaju jedno od drugog, daje

Posebno zanimljiv slučaj među najstarijim Koranima pronađenim u Sani je / Posebno zanimljiv primjer najstarijih Korana koji su pronađeni u Sani je

Uobičajene metode povijesno-kritičke analize teksta ni u kojem slučaju nisu primijenjene na Koran u očekivanoj mjeri. Napokon se mogu imenovati dvije knjige, koje su zasigurno dvije najvažnije u polju kritike teksta Kur'ana posljednjih desetljeća: / Uobičajene metode povijesno-kritičke tekstualne analize još uvijek nisu primijenjene na Koran kao što se moglo očekivati. Ipak treba imenovati dvije knjige koje su zasigurno dvije najvažnije iz područja tekstualne kritike Kurana posljednjih desetljeća:

Istraživanje oba znanstvenika u središtu je međunarodne konferencije na Sveučilištu Notre Dame u South Bendu, Indiana, SAD, od 2. do 4. travnja 2005. / Istraživanja oba znanstvenika u fokusu su međunarodne konferencije na Sveučilištu u Notre Dame u South Bendu, Indiana, SAD, između subote, 2. travnja i ponedjeljka, 4. travnja 2005.
Konferenciju je pripremio Gabriel Said Reynolds, Asst. Profesor islamskih studija i teologije na Sveučilištu Notre Dame i nosi naziv / Konferenciju organizira Gabriel Said Reynolds, doc. Profesor islamskih studija i teologije na Sveučilištu Notre Dame i pod naslovom je „Prema novom čitanju Kur’ana?“. ,
Sažeci predloženih priloga mogu se naći ovdje : / Sažeci planiranih doprinosa nalaze se ovdje :
Tekstovno kritičko istraživanje Korana u međuvremenu je prošireno istraživanjem rane povijesti islama, koja se oslanja na historiografsku literaturu kasnijeg islama, ali i na objektivne dokaze poput novčića i natpisa. Nedavno objavljena antologija s izvornim prilozima jedanaest istraživača je / Povijesno-kritičko tekstualno istraživanje u međuvremenu je dobilo ekspanziju u istraživanju rane povijesti islama, koja se više ne oslanja na historiografsku literaturu kasnijeg islama, već na objektivni dokazi poput kovanica i natpisa. Nedavno je objavljena zbirka izvornih priloga jedanaest istraživača:


Osim dva urednika, koji su dali svoj doprinos / Osim urednika, sudjelovali su i sljedeći studenti: Alba Fedeli, Claude Gilliot, Christoph Luxenberg, Pierre Larcher, Volker Popp, Alfred-Louis de Prémare, Sergio Noja Noseda, Mondher Sfar, Ibn Warraq ,

Svezak je prvi razmatrao Paul A. Müller u časopisu imprimatur , travanj 2006 . Još jedna odobravajuća rasprava za širu publiku je Johannes Thomas: "Povijesne slike" u: Političko mišljenje. Mjesečni bilten o pitanjima vremena (ISSN 0032-3446), svezak 51, srpanj 2006., stranice 49-52 . Dr. Thomas je profesor romantičarskih studija na Sveučilištu u Paderbornu.

Kršćanski tekstovi u Kuranu - dobro poznati već u ranoislamsko doba

Richard Gottheil je važan, iako praktički zaboravljen dio učenja o povijesti Korana i ranog islama ' s kršćanskom verzijom poznate legende Bahira:

To pokazuje: predodžba da primjerice sura 97 ne govori o otkrivenju Korana, ali Sveta Božićna noć nije slezenost nekih modernih orijentalista ( Richard Bell , Gűnter Lűling , Christoph Luxenberg ), već je dobro poznata barem u doba, kada je ta legenda zapisana. Na stranici 137 f. Richarda Gottheila : "Kršćanska bahira legenda IV", časopis za asiriologiju i srodna polja XVII (1903), 125-166, možete pročitati što (izmišljeni?) lik zvan Bahira kaže o suri 97:

»Pa sam napisao. "Ja sam prouzrokovao da se sruši u noći al-qadr . Što ti govori koja je noćna al-qadr ? Noć al-qadr je bolja od hiljadu mjeseci. U njoj su anđeli i duh sišli u skladu sa drugovi njihovog gospodara. Sve je u njemu mir dok ne stigne zora. " Mislim na ovu veliku i svetu noć, u kojoj su se srušili anđeli i najavili pastirima rođenje našeg učitelja Otkupitelja u Betlehemu. «

Richard Gottheil bio je židovski učenjak, a kasnije i utjecajna figura cionističkog pokreta.

Zadužen sam za Michaela Marxa iz Berlina, za savjetovanje o radovima Richarda Gottheila i Dr. Dr. Helmut Waldmann , Wendelsheim, za opskrbu me dokumentima.

Alternativna Tafsîr / Alternativna Tafsîr

U svojevrsnim "alternativnim tafsîrsima" pitanja i rezultati kritike Kur'ana teksta trebaju biti dostupni stih po stih na sljedećoj stranici. / Pitanja i rezultati tekstualne kritike primijenjene na Koran na način "Alternativni tafsîr" na ovoj će web stranici biti dostupni stih po stih:

Knjige libanonskog (pseudonimnog) autora Abû Mûsâ al-Harîrî: / Iako se strogo ne svađaju s tekstualnom kritikom, od najveće su važnosti za rasvjetljavanje povijesti ranog islama, a time i za probleme Korana Važne za istraživanje povijesti ranog islama, a samim tim i Korana, jesu knjige libanonskog (pseudonimnog) autora:

Početna stranica / početna stranica

bottom of page