top of page

Karl-Heinz Ohlig 14 Kur'an ima mnogo autora

Karl-Heinz Ohlig Kur'an ima mnogo autora

Karl-Heinz Ohlig 
Kur'an ima mnogo autora


Der Koran hat viele Autoren
http://www.imprimatur-trier.de/2015/Imprimatur-2015-01_14.pdf
Recenzija: Jean-Jacques Walter, Le Coran révélé par la Théorie des Codes (Studia Arabica, ed. Marie-Thérèse Urvoy, vol. XXII), Editions of Paris: Paris 2014, 296 stranica
---------
Teza (passim; posebno: Karl-Heinz Ohlig, Koji je napisao Kuran, cf.imprimatur 47, 2014, 167-180), koja je više puta zastupljena u inaraškim antologijama, da je Kuran napisan u razdoblju od oko 200 godina Jean-Jacques Walter, inženjer na pariškom Ecole des Mines, empirijski je potkrijepljen u svojoj knjizi u određenoj mjeri. On proučava tekstove Kur'ana pomoću "znanstvene" metode, "Analyse des Données Textuelles" (ADT; ili na engleskom: "Analiza tekstualnih podataka" = ATD), kako to u SAD-u koriste i obavještajne agencije za analizu teksta. Gleda riječi i sintaksu koja se koristi u tekstu. "Koristi matematička sredstva za prepoznavanje podataka o autoru skrivenih u tekstu" (str.74). Preduvjet za ispitivanje su male tekstualne jedinice određene veličine (pojedinačni logotipi se ne mogu pregledati). 

Ovom metodom J.-J. Walter je svoje hipoteze, koje uvodi u prvim dijelovima knjige, kasnije obrazložio. Tako može dokazati da je Kur'an napisan tijekom "razdoblja dužeg od dvjesto 200 godina" (str. 25), skupine od 135 stihova, npr. samo između 833. i 847. U ovom razdoblju dolazi do zaključka: 
"Kuran je uredilo najmanje trideset 30 autora, najviše stotinu 100, vjerojatnije pedeset 50" (str. 21). Njegova lokacija u Meki i Medini - ona također problematizira kronološki poredak - je "nehistorijska" (str. 30). 
Prorok Mohamed bio je "ustoličen" samo 60 godina nakon smrti kao utemeljitelja islama (str. 31; autor ovdje nije u pravu, vjerojatno zato što prisustvo proroka Muhammeda u Kupoli stijene smatra imenom proroka). 
U sljedećim hipotezama J.-J. Walter mogućnosti svoje metode i postaje ranjiv. Puno se toga može reći (npr. Kur'anske izjave o "ženama") da je Kuran oblikovan nazarenskim tradicijama. Upitno je primjenjuje li se ovo opažanje na tu ekskluzivnost: "Muslimanska teologija ni na koji način ne nudi inovaciju: ona je, na primjer, kopija nacističke teologije" (str. 39). Njegov je zaključak još problematičniji: "Temelj ranog islama nije monoteizam, već antikršćanstvo" (str. 45). Uostalom, Nazareni su i inačica kršćanstva, koje je u to vrijeme bilo izuzetno raznoliko. O nekim implikacijama Walterovih teza koje sežu u povijest i teologiju još uvijek je potrebno detaljno raspraviti. Ali (veći) dijelovi njegovih napomena, koji koriste matematičke metode kako bi pokazali da se Kur'an ni na koji način ne temelji na jednom „autoru“ i da je napisan u kratkom vremenskom razdoblju, izvanredni su i podržavaju važno promatranje koje se uzima u obzir za razumijevanje Korana treba. Za sve koji su zainteresirani za ta pitanja, čitanje ove knjige visoko se preporučuje.

http://www.imprimatur-trier.de/2015/Imprimatur-2015-01_14.pdf

 

----------------------------------

bottom of page