Kur'an najveća greška
Blog je još u izgradnji!!! Stare teme se dopunjuju i pravimo nove , kad imamo vreme dodaju se informacije, te nije loše pogledati s vrjeme na vrjeme jer stalno će biti novijih stvari...
Kako, koliko i iznad koga su preferirana Ademova djeca?
Kako, koliko i iznad koga su preferirana Ademova djeca?
Sura Bani Isra'il (17:70)
Ovo su neke od engleskih verzija Sure 17:70 koje ovaj ajet čine jednim od dva glavna različita značenja:
Zanimljiv dio ovog stiha je posljednja klauzula. Izgleda da je arapski jezik nejasan, tako da većina prevoditelja nudi (pogodite?) Jedno od dva različita značenja prikazana gore. Da li je autor Kur'ana želio reći da Allah preferira ljudska bića daleko iznad (većine) ostatka stvaranja? Odnosno naglašava li arapski jezik koliko su ljudi preferirani od ostalih stvorenja? Ili autor kaže da postoje neka stvorenja kojima je Allah dao izrazitu prednost, ali on više voli ljudska bića? [1]
To je očito drugo značenje i čini se da je Kur'an po ovom pitanju nejasan (a time ni nenadmašna rječitost), iako na kraju to možda neće imati puno značaja, jer na ovaj ili onaj način ova izjava daje vrlo malo informacija.
Zašto je ta izjava prilično besmislena? Otvara više pitanja nego što daje odgovora.
1. "preferirano od mnogih koje smo stvorili" - koliko ih je mnogo? S obzirom na to da postoji nekoliko milijuna različitih vrsta (bića), je li 1% svih bića mnogo? 10% svih stvorenja? 50%? 90%?
2. Koja od stvorenja? Preferirate bakterije? Insekti? Drveće? Ptice? Psi? Krave? Sve biljke? Preferirate neke ili više ili većinu ili sve životinje? Jinn? Anđeli? Budući da Kur'an ne daje ni tragove o tome koja su bića koja su određena ljudska bića navodno preferirana, kakvu vrijednost ova izjava zapravo ima? Štoviše, formulacija implicira da postoje i druga bića koja se nalaze iznad ljudi. Koji su oni?
Ako je autoru Kur'ana dovoljno važno spomenuti da postoji rangiranje, zar ne bi trebalo biti dovoljno važno i navesti koja bića smatra višim od ljudskih, a koja nižim bićima? Koja je praktična upotreba izjave takva kakva je?
3. Poželjno na koji način i u koju svrhu? Jako volim piletinu nego govedinu. Bi li piletina to smatrala prednošću ili nedostatkom?
Ovo posljednje pitanje nije toliko apsurdno koliko se možda prvi put čini. Kur'an jasno kaže da "Stvorili smo mnoge džine i čovječanstvo za Džehennem" (S. 7: 179), tj. Allah radije šalje mnoga Ademova djeca u Džehennem. Stoga uopće nije jasno da li je dio Allahove omiljene skupine uvijek korisno. [Čini se da krave ne žive pod prijetnjom da će mnoge od njih otići u Džehennem jer ih je Allah za to stvorio.]
Očito je i Jusuf Ali osjećao potrebu za odgovorom na treće pitanje pa je prilično slobodno preveo "... i pružio im posebne usluge, ...", ali to nije točan prijevod ni po jednom standardu, iako autor je možda imao na umu tako nešto jer bi odgovaralo onome što je rečeno u prvom dijelu stiha.
Daljnje čitanje:
Preferirate pakao?
Viši od anđela?
Završna bilješka:
1. Prijatelj koji je obučen na klasičnom arapskom jeziku komentirao je da arapski doslovno kaže: "učinili smo ih prednostima nad mnogima od kojih smo stvorili ______". Sljedeća riječ ovdje predstavlja problem. To je potvrda ili pojačavanje "učinili smo da budu preferirani", ali na arapskom to činite ponavljanjem iste riječi, na primjer: "Udarim ga lupom". [Drugi primjeri u Kuranu su: S. 33:56 "pozdravite ga pozdravom" i S. 75:16 i 25: 2, obojica koriste isti koncept ponavljanja, a oba bi zvučala na engleskom nekako poput „mjeri se mjeri”.] to jest, u gore navedenom ajetu nalazimo „, napravili smo im daje prednost nad mnogim koje smo stvorili prednost"ali budući da to na engleskom nema puno smisla, ovo je trebalo prevesti na drugi način. Ja bih išao s Arberryjem, on je puno bliži arapskom. Ipak, ostatak je mogući prikaz.
Kur'anske verzije
odgovor na islamsku početnu stranicu