Kur'an najveća greška
Blog je još u izgradnji!!! Stare teme se dopunjuju i pravimo nove , kad imamo vreme dodaju se informacije, te nije loše pogledati s vrjeme na vrjeme jer stalno će biti novijih stvari...
Global Što je Kuran?
Global Što je Koran?
Što je Koran?
Global
https://www.theatlantic.com/magazine/archive/1999/01/what-is-the-koran/304024/
Istraživači s različitim akademskim i teološkim interesima predlažu kontroverzne teorije o povijesti Korana i islama, a teže ponovnom tumačenju islama za moderni svijet. Ovo je, kako jedan znanstvenik kaže, "osjetljiv posao"
1972. godine, tijekom obnove Velike džamije Sane, u Jemenu, radnici koji su radili u potkrovlju između unutarnjeg i vanjskog krovova građevine naišli su na izvanredan grobni prostor, iako to tada nisu shvatili. Njihovo je neznanje bilo opravdano: džamije obično ne postavljaju grobove, a na ovom mjestu nije bilo nadgrobnih spomenika, ljudskih ostataka, pogrebnog nakita. U stvari nije sadržavao ništa više od neupadljive buhe starih pergamenta i papirnatih dokumenata - oštećene knjige i pojedine stranice arapskog teksta, spojene stoljećima kiše i vlage, stvorene u godinama štakorima i insektima. Namjerajući izvršavanju zadatka, radnici su skupili rukopise, utisnuli ih u dvadesetak vreća krumpira i odložili ih na stubište jedne od minareta džamije, gdje su bili zaključani - i gdje bi vjerojatno bili još jednom zaboravljeno, nije li to bio Qadhi Isma'il al-Akwa ', tadašnji predsjednik jemenske uprave za starine, koji je shvatio potencijalnu važnost ovog nalaza.
Al-Akwa 'je potražio međunarodnu pomoć u ispitivanju i očuvanju fragmenata, a 1979. uspio je zainteresirati gostujućeg njemačkog znanstvenika, koji je zauzvrat uvjerio njemačku vladu da organizira i financira projekt obnove. Ubrzo nakon što je započeo projekt, postalo je jasno da je ostava nevjerojatan primjer onoga što se ponekad naziva "papirnati grob" - u ovom slučaju odmorište, između ostalog, desetaka tisuća fragmenata iz blizine tisuću različitih pergamentnih kodova Kur'ana, muslimansko sveto pismo. U nekim pobožnim muslimanskim krugovima smatra se da dotrajale ili oštećene kopije Korana moraju biti uklonjene iz prometa; otuda ideja o grobu, koja oba čuva svetost tekstova koji su počivani i osigurava da će se čitati samo cjelovita i nepouzdana izdanja Svetoga pisma.
Činilo se da su neke stranice pergamenta u jemenskom dvorištu bile iz sedmog i osmog stoljeća nove ere, ili prva dva stoljeća islama - bili su to fragmenti, drugim riječima možda najstariji Korani koji su postojali. Štoviše, neki od ovih fragmenata otkrili su male, ali intrigantne aberacije iz standardnog teksta Korana. Takve aberacije iako nisu iznenađujuće za tekstualne povjesničare, zabrinjavajuće su u suprotnosti s ortodoksnim muslimanskim uvjerenjem da je Koran kakav je danas stigao do nas jednostavno jednostavno savršena, bezvremenska i nepromjenjiva Božja Riječ.
Uglavnom sekularni napor da se reinterpretira Koran - dijelom temeljen na tekstualnim dokazima poput onih koji su dali jemenski fragmenti - uznemirujuće je i uvredljivo za mnoge muslimane, baš kao što su pokušaji reinterpretacije Biblije i Isusova života zabrinjavajući i uvredljivi za mnoge konzervativni kršćani. Ipak, među njima ima učenjaka, muslimana, koji smatraju da će takav napor, koji u biti znači stavljanje Kur'ana u povijest, osigurati gorivo za islamski preporod vrsta - ponovno prihvaćanje tradicije, ići naprijed gledajući unatrag. Do sada ograničena na znanstvene argumente, ova vrsta razmišljanja može biti ipak vrlo snažna i - kao što pokazuju povijesti Renesanse i Reformacije pokazuju - može dovesti do velikih društvenih promjena. Koran, na kraju krajeva, trenutno je najutjecajniji tekst na svijetu.
Gledajući FragmentePrva osoba koja je provela značajnu količinu vremena istražujući jemenske fragmente, 1981. godine, bila je Gerd-R. Puin, specijalist arapske kaligrafije i kronične paleografije sa Sveučilišta Saarland, u Saarbrückenu, Njemačka. Puin, kojeg je njemačka vlada uputila da organizira i nadgleda projekt restauracije, prepoznao je antiku nekih fragmenata pergamenta, a njegova preliminarna inspekcija također je otkrila nekonvencionalne redoslijede stihova, manje tekstualne varijacije i rijetke stilove pravopisa i umjetničkog ukrašavanja. , Primamljivi su i listovi spisa napisani rijetkom i ranom hijazijskom arapskom pismom: dijelovi najranijih Koranaca za koje se znalo da postoje, također su bili palimpsesti - verzije vrlo jasno napisane u ranijim, ispraznim verzijama. Činilo se da je jemenski Koranci sugerisao, Puin je počeo osjećati da je evoluirajući tekst, a ne samo Božja Riječ kako je u cijelosti otkrivena proroku Muhamedu u sedmom stoljeću nove ere
Od ranih 1980-ih više od 15 000 listova jemenskih Korana bio je marljivo spljošten, očišćen, obrađen, sortiran i sastavljen; oni sada sjede ("sačuvani još tisuću godina", kaže Puin) u jemenskoj Kući rukopisa i čekaju detaljno ispitivanje. Međutim, čini se da jemenske vlasti to nerado dopuštaju. "Žele zadržati tu stvar nisko postavljenu kao i mi, iako iz različitih razloga", objašnjava Puin. "Oni ne žele da im se skrene pažnja na činjenicu da postoje Nijemci i drugi koji rade na Koranima. Ne žele da se obznani da se tu uopće radi , jer je muslimanski stav da sve što treba biti o povijesti Kur'ana rečeno je prije tisuću godina. "
Do danas su samo dva učenjaka dobila široki pristup jemenskim fragmentima: Puin i njegov kolega H.-C. Graf von Bothmer, islamski povjesničar umjetnosti također sa sjedištem na Sveučilištu Saarland. Puin i Von Bothmer su u znanstvenim publikacijama objavili samo nekoliko nevjerojatno kratkih članaka o onome što su otkrili u jemenskim fragmentima. Nerado su ih dijelom objavili jer su se donedavno više bavili razvrstavanjem i klasifikacijom fragmenata nego sustavnim proučavanjem, a dijelom i zato što su smatrali da bi jemenske vlasti, ako shvate moguće implikacije otkrića, mogle dodatno odbiti pristup. Von Bothmer je, međutim, 1997. godine završio snimanje više od 35.000 slika fragmenata mikrofilma, a nedavno ih je vratio u Njemačku. To znači da će uskoro Von Bothmer, Puin i drugi učenjaci napokon imati priliku pomno pregledati tekstove i slobodno objaviti svoja otkrića - što će oduševiti Puina. "Toliko muslimana vjeruje da je sve između dviju korita Kur'ana samo Božja nepromijenjena riječ", kaže on. "Oni vole citirati tekstualno djelo koje pokazuje da Biblija ima povijest i da nije pala ravno s neba, ali do sada je Koran bio izvan ove rasprave. Jedini način da se probije taj zid je dokazati da Koran također ima svoju povijest. Sana'a fragmenti pomoći će nam u tome. "
Puin nije sam u svom entuzijazmu. "Utjecaj jemenskih rukopisa još uvijek se osjeća", kaže Andrew Rippin , profesor religioznih studija na Sveučilištu u Calgaryju, koji je danas na čelu studija Korana. "Čitanja s verzijama i redovi stihova vrlo su značajni. S tim su se svi složili. Ovi rukopisi govore da je rana povijest teksta Kur'ana mnogo više otvoreno pitanje nego što su mnogi sumnjali: tekst je bio manje stabilan i zato je imao manje autoritet nego što se oduvijek tvrdilo. "
Kopiranje Boga
Prema standardima suvremene biblijske učenja, većina pitanja koja postavljaju učenjaci poput Puina i Rippina prilično je skromna; izvan islamskog konteksta, sugerirajući da Koran ima povijest i sugerirajući da se on može metaforički protumačiti, nisu radikalni koraci. Ali islamski kontekst - i muslimanska senzibiliteta - ne mogu se zanemariti. "Povijesnost Korana zapravo bi delegitimiziralo čitavo povijesno iskustvo muslimanske zajednice", kaže R. Stephen Humphreys , profesor islamskih studija na Sveučilištu Kalifornija u Santa Barbari. "Koran je povelja za zajednicu, dokument koji ju je pozvao na postojanje. I u idealnom slučaju - iako očito nije uvijek u stvarnosti - islamska povijest je nastojala slijediti i izvršavati zapovijedi Korana u ljudskom životu. Koran je povijesni dokument, tada je cjelokupna islamska borba u četrnaest stoljeća zapravo besmislena. "
Pravoslavni muslimanski pogled na Koran kao očigledno Božju Riječ, savršen i neponovljiv u poruci, jeziku, stilu i obliku, nevjerojatno je sličan fundamentalističkom kršćanskom pojmu biblijske "inerrancije" i "verbalnog nadahnuća" koji je još uvijek uobičajena na mnogim mjestima danas. Koncept je klasični izraz dobio prije nešto više od jednog stoljeća od strane biblijskog znanstvenika Johna Williama Burgona.
Biblija nije ništa drugo do glas Onoga koji sjedi na Prijestolju! Svaka knjiga, svako poglavlje, svaki njezin stih, svaka njegova riječ, svaki njen slog ... svako njegovo pismo, izravna je izreka Svevišnjeg!
Međutim, svi kršćani ne razmišljaju na ovaj način o Bibliji, a zapravo, kao što ističe Enciklopedija islama (1981.), "najbliži analogan kršćanskom vjerovanju ulozi Kur'ana u vjerovanju muslimana nije Biblija" , ali Kriste. " Ako je Krist Božja Riječ načinjena tijelom, Kuran je Božja riječ napisala tekst, a propitivanje njene svetosti ili autoriteta smatra se izravnim napadom na islam - kao što Salman Rushdie previše dobro zna.
Izgledi da muslimanski odjek nisu odvratili kritičko-povijesnu studiju Korana, kao što pokazuje postojanje eseja u nastanku Kurana (1998.). Čak i nakon afere Rushdie, rad se nastavlja: 1996. godine, koranski učenjak Günter Lüling napisao je u časopisu The Higher Criticism o "širokoj mjeri u kojoj su iskrivljeni i tekst Kur'ana i naučeni islamski prikaz islamskog podrijetla. , deformacija koju su zapadni islamisti do sada nesumnjivo prihvatili. " U časopisu Jerusalem Studies u arapskom i islamu je 1994. godine objavljena posthumna studija Yehude D. Nevo, sa hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu, u kojoj su detaljno opisani vjerski natpisi na kamenju u pustinji Negev iz sedmog i osmog stoljeća, a koji, kako sugerira Nevo, predstavljaju "značajnu problemi za tradicionalni muslimanski prikaz povijesti islama. " Iste godine, a u istom je časopisu Patricia Crone, povjesničarka ranog islama, trenutno sa sjedištem na Institutu za napredne studije, u Princetonu, New Jersey, objavila članak u kojem tvrdi da je razjašnjavanje problematičnih odlomaka u tekstu Kur'ana što je moguće samo "napuštanjem konvencionalnog prikaza o tome kako se Kur'an rodio". A od 1991. godine James Bellamy sa Sveučilišta u Michiganu predložio je u časopisu American Oriental Society niz "izmjena i dopuna teksta Korana" - izmjene koje iz ortodoksne muslimanske perspektive predstavljaju kopiranje Boga.
Crone je jedan od ikonoklastičnih od ovih učenjaka. Tijekom 1970-ih i 1980-ih napisala je i surađivala na nekoliko knjiga - najznačajnije je s Michaelom Cookom, Hagarism: Stvaranje islamskog svijeta (1977) - koja je iznijela radikalne argumente o podrijetlu islama i pisanju islamske povijesti. Među kontroverznim tvrdnjama hagarizma bile su sugestije da je tekst Kur'ana nastao kasnije nego što se sada vjeruje ("Nema čvrstih dokaza za postojanje Korana u bilo kojem obliku prije posljednjeg desetljeća sedmog stoljeća"); da Meka nije bila prvotno islamsko svetište ("[dokazi] ukazuju nedvosmisleno na svetište na sjeverozapadu Arabije ... Meka je bila sekundarna"); da su arapska osvajanja prethodila institucionalizaciji islama ("židovska mesijanska fantazija izvedena je u obliku arapskog osvajanja Svete zemlje"); da je ideja o hidžri, odnosno migraciji Muhammeda i njegovih sljedbenika iz Meke u Medinu 622. godine, mogla evoluirati dugo nakon što je Muhamed umro ("Nijedan izvor iz sedmog stoljeća ne identificira arapsko doba kao hidžru "); i da se izraz "musliman" nije rabio u ranom islamu ("Nema dobrog razloga za pretpostaviti da su nosioci ovog primitivnog identiteta sebe nazivali" muslimanima "[ali] izvori ... otkrivaju ranije označavanje zajednice [koja se u grčkom pojavljuje kao „Magaritai“ u papirusu od 642, a u sirijskom kao „Mahgre“ ili „Mahgraye“ od 640-ih “).
Hagarizam je bio pod izravnim napadom podjednako od muslimanskih i nemuslimanskih učenjaka zbog svoje snažne ovisnosti o neprijateljskim izvorima. ("Ovo je knjiga", napisali su autori, "na temelju onoga što iz bilo koje muslimanske perspektive mora izgledati neodređeno s obzirom na svjedočanstvo nevjernih izvora.") Crone i Cook od tada su odustali od nekih svojih najradikalnijih prijedloga - takvih kao što je, na primjer, to što je prorok Muhammed živio dvije godine duže nego što muslimanska tradicija tvrdi da je to učinio, i da je povijesnost njegove migracije u Medinu upitna. Ali Crone je nastavio osporavati i muslimanske i zapadnjačke pravoslavne poglede na islamsku povijest. U Mekanskoj trgovini i porastu islama (1987.) iznijela je detaljan argument osporavajući prevladavajući stav zapadnih (i nekih muslimanskih) učenjaka da je islam nastao kao odgovor na arapsku trgovinu začinima.
Gerd-R. Puinovo trenutačno razmišljanje o povijesti Kurana sudjeluje u ovom suvremenom revizionizmu. "Moja ideja je da je Kur'an svojevrsni koktel tekstova koji nisu svi razumjeli ni u vrijeme Muhameda", kaže on. "Mnogi od njih mogu biti i stotinu godina stariji od samog islama. Čak i unutar islamske tradicije postoji ogromno mnoštvo kontradiktornih informacija, uključujući značajan kršćanski supstrat; iz njih se može izvući čitava islamska antiistorija. "
Patricia Crone brani ciljeve takve vrste razmišljanja. "Kur'an je pismo sa poviješću poput bilo koje druge - osim što mi tu povijest ne poznajemo i skloni su izazvati zavijanje protesta kad je proučavamo. Nitko ne bi smetao zavijanja ako su došli iz zapadnjaka, ali zapadnjaci se osjećaju defenitivno kad zavijaju drugi ljudi: tko ste vi da biste ukrotili njihovo naslijeđe? Ali mi islamisti ne pokušavamo uništiti nečiju vjeru. "
Ne slažu se svi s tom procjenom - posebno jer se stipendija zapadne Korane tradicionalno odvijala u kontekstu otvoreno deklarisanog neprijateljstva između kršćanstva i islama . (Doista, široki pokret na Zapadu u posljednja dva stoljeća kako bi "objasnio" Istok, često nazvan orijentalizmom , posljednjih je godina zapao zbog iskazivanja sličnih religijskih i kulturnih pristranosti.) Čini se da je Koran, za kršćanina posebno židovski učenjaci, da posjeduju aure krivovjerja; npr. orijentalist devetnaestog stoljeća William Muir, na primjer, tvrdio je da je Koran jedan od "najtvrđih neprijatelja civilizacije, slobode i istine koju je svijet još znao". I rani sovjetski znanstvenici poduzimali su ideološki motivirano istraživanje podrijetla islama, s gotovo misionarskom revnošću: 1920-ih i 1930. sovjetska publikacija pod naslovom Ateist objavila je niz članaka koji su objašnjavali porast islama marksističko-lenjinističkim terminima. U Islamu i Rusiji (1956.) Ann KS Lambton je sažela velik dio ovog rada i napisala da je nekoliko sovjetskih učenjaka teoretiziralo da je "pokretačku silu urođene religije osiguravala merkantilna buržoazija Meke i Medine"; da je izvjesni SP Tolstov smatrao da je "islam socijalno-religijski pokret koji je poticao iz ropskog, a ne feudalnog oblika arapskog društva"; i da je NA Morozov tvrdio da se "sve do križarskih ratova islam nije razlikovao od judaizma i ... tek tada je stekao svoj neovisni karakter, dok su Muhammad i prvi kalifi mitski likovi." Čini se da je Morozov bio posebno vatreni teoretičar: Lambton je napisao da je, također, u svojoj knjizi Krist (1930) tvrdio da je "u srednjem vijeku islam bio samo pucanje arijanizma izazvanog meteorološkim događajem u području Crvenog mora u blizini Meke".
Ne čudi stoga što su, s obzirom na pristranost mnogo neislamskog kritičkog proučavanja Korana, muslimani skloni to odbaciti u potpunosti. Posebno elokventan protest dogodio se 1987. u časopisu Muslim World Book Review, u radu pod naslovom "Metoda protiv istine: orijentalizam i kur'anske studije", muslimanskog kritičara S. Parveza Manzoora . Stavljajući ishodište učenja zapadne Korane u „polemične močvare srednjovjekovnog kršćanstva“ i opisujući njegovo suvremeno stanje kao „vrhunac vlastitog stvaranja“, Manzoor je orkestrirao složen i slojevit napad na cjelokupni zapadni pristup islamu. Otvorio je svoj bijes.
Orijentalističko podučavanje kur'anskih studija, bez obzira na ostale njegove zasluge i usluge, bio je projekt rođen bez riječi, uzgojen u frustraciji i hranjen osvetom: usprkos moćnim za nemoćne, frustracija "racionalnog" prema " praznovjeran "i osveta" ortodoksnih "protiv" nekonformista ". U najvećem času svog svjetskog trijumfa zapadnjački čovjek, koordinirajući ovlasti države, crkve i akademije, pokrenuo je svoj najodlučniji napad na citadele muslimanske vjere. Svi nesavjesni tragovi njegove arogantne ličnosti - njezin nesmotreni racionalizam, njegova fantastika koja dominira svijetom i sektaški fanatizam - spojili su se u nečasnu zavjeru za uklanjanje muslimanskog Pisma iz njegova čvrsto ukorijenjenog položaja kao epiteta povijesne autentičnosti i moralne nepristupačnosti. Konačni trofej koji je zapadnjački čovjek tražio svojim pothvatom od vraga bio je sam muslimanski um. Da bi zauvijek oslobodio Zapad "problema" islama, obrazložio je, muslimanska svijest mora biti očajna od kognitivne izvjesnosti Božanske poruke otkrivene Poslaniku. Samo musliman zbunjen povijesnom autentičnošću ili doktrinarnom autonomijom kur'anske objave odustao bi od njegove univerzalne misije i stoga ne bi predstavljao izazov globalnoj dominaciji Zapada. Takva je, barem čini se, prećutna, ako ne i eksplicitna, obrazloženje orijentalističkog napada na Kur'an.
Unatoč takvom otporu, zapadni istraživači s raznim akademskim i teološkim interesima nastavljaju koristiti, primjenjujući moderne tehnike tekstualne i povijesne kritike za proučavanje Korana. Da sada postoji znatan dio ove stipendije, ukazuje na nedavnu odluku europske tvrtke Brill Publishers - dugogodišnjeg izdavača tako velikih djela kao što su Enciklopedija islama i Studija izdanja svitaka s Mrtvog mora - da naruče prvo mjesto Enciklopedija Kur'ana. Jane McAuliffe, profesorica islamskih studija na Sveučilištu u Torontu i glavna urednica enciklopedije, nada se da će ona funkcionirati kao "grubi analog" biblijskim enciklopedijama i da će biti "sumativni rad na prijelazu milenijuma za stipendiju države Koranića. " Članci za prvi dio enciklopedije trenutno se uređuju i pripremaju za objavljivanje kasnije ove godine.
Enciklopedija Kur'ana bit će zaista suradnički poduhvat, koji provode muslimani i nemuslimani, a njegovi će članci predstaviti višestruke pristupe tumačenju Kur'ana, od kojih će neki vjerojatno osporiti tradicionalna islamska stajališta - uznemirujući i na taj način mnogi u islamskom svijetu, gdje je vrijeme izrazito manje zrelo za revizionističku studiju Korana. Stanje Nasr Abu Zaida , neumornog egipatskog profesora arapskog jezika koji sjedi u savjetodavnom odboru enciklopedije, ilustrira poteškoće s kojima su muslimanski učenjaci pokušali reinterpretirati svoju tradiciju.
Kur'an je tekst, književni tekst, a jedini način da se shvati, objasni i analizira to je književnim pristupom ", kaže Abu Zaid." Ovo je ključno teološko pitanje. "Za izražavanje takvih stavova u tisku - u biti, za osporavanje ideje da se Koran mora čitati doslovno kao apsolutna i nepromjenjiva Riječ Božja - Abu Zaid je 1995. godine službeno nazvao otpadnik, presudu koju je 1996. podržao najviši sud u Egiptu. Sud je nastavio, na osnovu islamskog zakona koji je zabranio brak s otpadnikom muslimanom, da naredi Abu Zaidu da se razvede od svoje supruge Ibtihal Yunis (presuda koju je šokirani i sretno oženjeni Yunis tada opisao kao da dolazi "poput udarca glava s opekom ").
Abu Zaid odlučno tvrdi da je pobožni musliman, ali tvrdi da je Koranov manifestni sadržaj - na primjer, često arhaični zakoni o postupanju sa ženama za koje je islam sramotan - mnogo manje važan od njegovog složenog, regenerativnog i duhovno hranljivog. latentni sadržaj. Pravoslavni islamski pogled, tvrdi Abu Zaid, djeluje mučno; ono smanjuje božanski, vječni i dinamičan tekst na fiksnu ljudsku interpretaciju bez ikakvog života i smisla od "sitnice ... talismana ... ili ukrasa".
Jedno je vrijeme Abu Zaid ostao u Egiptu i pokušavao pobiti optužbe za otpadništvo, ali suočen s prijetnjama smrću i nemilosrdnim javnim uznemiravanjem, pobjegao je sa svojom ženom iz Kaira u Nizozemsku, nazvavši cijelu aferu "nesnosnom farsom". Šeik Youssef al-Badri, svećenik čija su propovijedanja potaknula velik dio protivljenja Abu Zaidu, bio je izvrsan. "Nismo teroristi; nismo koristili metke ni mitraljeze, ali zaustavili smo neprijatelja islama da se zabavlja na našoj religiji ... Nitko se neće usuditi ponovo pomisliti da našteti islamu."
Čini se da je Abu Zaid bio opravdan u strahu za svoj život i bijeg: 1992. godine egipatski novinar Farag Foda islamisti su ubili zbog njegovih kritičkih napisa o egipatskom Muslimanskom bratstvu, a 1994. godine nobelovac Naguib Mahfouz uboden je za pisanje , između ostalih djela, alegorijska Djeca iz Gabavija (1959.) - roman, strukturiran poput Korana, koji prikazuje "heretičke" koncepcije Boga i proroka Muhameda.
Odstupanje od ortodoksnog tumačenja Kur'ana, kaže Alžirac Mohammed Arkoun, profesor emeritus islamske misli na Sveučilištu u Parizu, " vrlo osjetljiv posao" s velikim implikacijama. "Milijuni i milijuni ljudi svakodnevno se obraćaju Kuranu kako bi objasnili svoje postupke i opravdali svoje težnje", kaže Arkoun. "Ova je referentna skala mnogo veća nego ikad prije."
Muhammed u pećini
MECCA sjedi u jakoj šupljini između dva niza strmih brežuljaka na zapadu današnje Saudijske Arabije. Na njegov neposredni zapad nalazi se ravna i blistava obala Crvenog mora; na istok se prostire veliki Rub 'al-Khali, ili Prazna četvrt - najveće kontinuirano tijelo pijeska na planeti. Grad je okruženje nezanimljivo: zemlja je suha i prašnjava, a tinja pod nemilosrdnim suncem; čitav kraj razgledavaju vrući, lupljivi pustinjski vjetrovi. Iako kiša ponekad ne pada godinama, a kad dođe može biti jaka, stvarajući bujice vode koje izviru iz brda i preplavljuju bazen u kojem leži grad. Kao pozadina božanskog otkrivenja, ovo područje je jednako prikladno kao planine Sinaj ili Judejska pustinja.
Jedini stvarni izvor povijesnih podataka o predislamskoj Meki i okolnostima objave Kur'ana je klasična islamska priča o osnivanju religije, čija destilacija slijedi.
U stoljećima koja su došla do islama, Meka je bila lokalno pogansko svetište značajne antike. Religiozni obredi vršili su se oko Ka'be - svetilišta, koje je i danas islamsko u središtu islama, za koje muslimani vjeruju da su ga prvotno sagradili Ibrahim (kršćani i Židovi poznati kao Abraham) i njegov sin Isma'il (Ishmael). Kako je Meka postajala sve naprednija u šestom stoljeću nakon Krista, širili su se poganski idoli različitih veličina i oblika. Tradicionalna priča kaže da je do ranog sedmog stoljeća panteon od oko 360 kipova i ikona okruživao Ka'bu (unutar koje su pronađeni prikaz Isusa i Djevice Marije, između ostalih idola).
Takva je pozadina prema kojoj su, kako se navodi, otkriveni prvi obroci Kur'ana, 610. godine, obilnom, ali nezadovoljnom trgovcu po imenu Muhammed bin Abdullah. Muhammad je razvio naviku da se povremeno povlači iz Mekkinog poganskog oskudica u obližnju planinsku špilju, gdje će se reflektirati u samoći. Tijekom jednog od tih povlačenja posjetio ga je Anđeo Gabrijel - isti taj anđeo koji je najavio dolazak Isusa k Djevici Mariji u Nazaret nekih 600 godina ranije. Otvarajući zapovijed "Recitiraj!", Gabrijel je Muhamedu dao do znanja da će služiti kao Božji glasnik. Nakon toga, sve do svoje smrti, navodno nepismeni Muhammed primio je kroz Gabrijela božanske objave na arapskom jeziku koje su bile poznate pod nazivom qur'an ("recitacija") i koje su u početku u izrazito poetičnom i retoričkom stilu najavile novu, beskompromisnu marku monoteizma poznatu kao islam, ili "pokornost" (Božjoj volji). Muhammad je ova otkrivenja doslovno izvijestio simpatične članove obitelji i prijatelje, koji su ih upamtili ili zapisali.
Snažni Mekanci ubrzo su počeli progoniti Muhammeda i njegovu malu skupinu odanih sljedbenika, čija je nova vjera odbacila pogansku jezgru mekanskog kulturnog i ekonomskog života, a kao rezultat toga 622. skupina je prešla oko 200 milja sjeverno, u grad Yathrib, koji je nakon toga postala je poznata kao Medina (skraćeno za Medinat al-Nabi, ili Grad proroka). (Ova selidba, u islamu poznata kao hidžra, smatra se rođenjem neovisne islamske zajednice, pa je 622. tako prva godina islamskog kalendara.) U Medini je Muhammed i dalje primao božanska otkrivenja, sve više pragmatičnih i prozaične prirode, a do 630. razvio je dovoljno podrške u medinanskoj zajednici da napadne i osvoji Meku. Posljednje dvije godine svog života proveo je prozno, konsolidirajući političku moć i nastavljajući primati otkrivenja.
Islamska tradicija kaže da kad je Muhammed umro 632. godine, objave Kur'ana nisu bile sakupljene u jednoj knjizi; zabilježeni su samo "na lišću palme i ravnom kamenju i u srcima ljudi." (To nije iznenađujuće: usmena tradicija bila je snažna i dobro uspostavljena, a arapsko pismo, koje je napisano bez oznaka samoglasnika i konsonantalnih točaka, koristilo se uglavnom kao pomoć pri pamćenju.) Ni uspostavljanje takvog teksta od primarne brige: Medinanski Arapi - malo vjerojatna koalicija bivših trgovaca, pustinjskih nomada i poljoprivrednika ujedinjenih u snažnoj novoj vjeri i nadahnuti životom i izrekama proroka Muhameda - u to su vrijeme pratili fantastično uspješan niz međunarodnih osvajanja u ime islama. Do 640-ih Arapi su posjedovali većinu Sirije, Iraka, Perzije i Egipta, a trideset godina kasnije bili su zauzeti dijelovima Europe, sjeverne Afrike i središnje Azije.
U ranim desetljećima arapskih osvajanja ubijeni su mnogi pripadnici Muhammedovih koterija i s njima su umrla dragocjena saznanja o objavama Kur'ana. Muslimani na rubovima carstva počeli su se svađati oko toga što je Koraničko pismo, a što nije. Vojni general koji se vraćao iz Azerbejdžana izrazio je bojazan zbog sektaške prepirke sa halifom Uthmanom (644-656) - trećim islamskim vladarom koji je naslijedio Muhameda - i kaže se da ga je zamolio da "prestigne ovaj narod prije nego što se oni razlikuju od Kurana način na koji se Židovi i kršćani razlikuju u odnosu na njihovo Pismo «. 'Uthman je sazvao redakcijski odbor vrsta koji je pažljivo prikupljao razne dijelove svetog pisma koje su Muhammedovi drugovi pamtili ili zapisali. Rezultat je bila standardna pisana verzija Korana. 'Uthman je naredio da se sve nepotpune i "nesavršene" zbirke pisma Kur'ana unište i nova verzija je brzo distribuirana glavnim središtima carstva koje se brzo razvija.
Tijekom sljedećih nekoliko stoljeća, dok se islam učvrstio kao vjerski i politički entitet, razvijalo se ogromno tijelo eksegetičke i povijesne literature koja je objasnila Kuran i porast islama, čiji su najvažniji elementi hadis, ili prikupljene izreke i djela od poslanika Muhammeda; sunna ili tijelo islamskog društvenog i pravnog običaja; sira, ili biografije Poslanika; i tafsir, ili komentari i objašnjenje Kur'ana. Iz tih tradicionalnih izvora - sastavljenih u pisanom obliku uglavnom od sredine osmog do sredine desetog stoljeća - na kraju se izvode svi izvještaji o otkrivenju Kurana i ranih godina islama.
"Za ljude koji razumiju"
Otprilike ekvivalentne Novom zavjetu, Koran je podijeljen na 114 odjeljaka, poznatih kao sure, koji se po duljini i obliku značajno razlikuju. Načelo organiziranja knjige nije ni kronološko ni tematsko - u većini slučajeva sure su raspoređene od početka do kraja u silaznom redoslijedu. Unatoč neobičnoj strukturi, no, novopridošli Kuranu, ono što općenito iznenađuje je stupanj na kojem počiva na istim vjerovanjima i pričama koje se pojavljuju u Bibliji. Bog ( Allah na arapskom) vlada vrhovnim: on je svemoćno, sveznajuće i svemilosrdno Biće koje je stvorilo svijet i njegova stvorenja; on preko proroka šalje poruke i zakone kako bi pomogao voditi ljudsko postojanje; i, u vrijeme koje će mu biti poznato samo u budućnosti, on će donijeti kraj svijeta i Sudnji dan. Adam, prvi čovjek, protjeran je iz Raja jer je jeo sa zabranjenog stabla. Noa gradi arku kako bi spasio odabrane nekolicine od poplave koju je izazvao gnjev Božji. Abraham se priprema da žrtvuje svog sina na Božju ponudu. Mojsije vodi Izraelce iz Egipta i prima otkrovenje na brdu Sinaj. Isus - rođen od Djevice Marije i nazivan Mesijom - čini čuda, ima učenike i uzdiže se do neba.
Koran jako pazi na naglašavanje ove zajedničke monoteističke baštine, ali podjednako teško razlikuje islam od židovstva i kršćanstva. Na primjer, u njemu se spominju proroci - Hud, Salih, Shu'ayb, Luqman i drugi - čije podrijetlo izgleda isključivo arapsko, a podsjeća čitatelje da je "Koran na arapskom jeziku / za ljude koji razumiju." Unatoč svojim opetovanim tvrdnjama o suprotnom, međutim, Koran je suvremenim čitateljima - čak i visokoobrazovani govornici arapskog jezika - izuzetno teško razumjeti. Ponekad izvrši dramatične promjene u stilu, glasu i temi iz stiha u stih, a pretpostavlja poznavanje jezika, priča i događaja za koje se čini da su izgubljeni čak i najraniji muslimanski egzegeti (tipično za tekst koji u početku evoluirao u usmenoj tradiciji). Lako je pronaći njegove prividne nedosljednosti: u prvoj i trećoj osobi Bog se može spominjati u istoj rečenici; divergentne verzije iste priče ponavljaju se na različitim točkama teksta; božanske odluke povremeno se suprotstavljaju jedna drugoj. U ovom posljednjem slučaju Kur'an predviđa kritiku i brani se tvrdeći pravo da ukine svoju vlastitu poruku ("Bog briše / Ili potvrdi ono što mu se sviđa").
Kritika je došla. Kako su muslimani sve više dolazili u kontakt s kršćanima tijekom osmog stoljeća, osvajački su ratovi bili popraćeni teološkom polemikom, u kojoj su se kršćani i drugi zalagali za zbunjujuće književno stanje Korana kao dokaz ljudskog porijekla. Sami muslimanski učenjaci žustro su katalogizirali problematične aspekte Kurana - nepoznati vokabular, naizgled propuste teksta, gramatičke nesuglasice, devijantna čitanja i tako dalje. Velika teološka rasprava u stvari nastala je unutar islama krajem osamnaestog stoljeća, postavljajući one koji su vjerovali u Koran kao "nestvorenu" i vječnu Božju riječ protiv onih koji su u njega vjerovali kao stvoreno u vremenu, kao i sve što nije Bog sam. Pod halifom Ma'munom (813-833) ovo je drugo gledište nakratko postalo ortodoksna doktrina. Podržalo ga je nekoliko škola mišljenja, uključujući i utjecajnu koja je poznata pod nazivom mu'tazilizam, koja je razvila složenu teologiju koja se dijelom temelji na metaforičkom, a ne na jednostavnom razumijevanju Korana.
Krajem 10. stoljeća utjecaj škole Mu'tazili je nestao, iz kompliciranih političkih razloga, a službena doktrina postala je i'jaz, ili " nepobjedivost " Kur'ana. (Kao rezultat toga, Koran tradicionalno muslimani nisu prevedeni za muslimane koji ne govore arapski jezik. Umjesto toga, muslimani ga čitaju i recitiraju u originalu, od kojih većina ne govori arapski jezik. Postoje prijevodi koji postoje koji se smatra ništa više od biblijskih pomagala i parafraza.) Usvajanje nauke o nepobjedivosti bilo je glavni prekretnica u islamskoj povijesti, a od desetog stoljeća do danas glavno shvatanje muslimana Korana kao doslovne i nestvorene Riječi od Bog je ostao stalan.
Psihopatski vandalizam?
GERD-R. Puin s prezirom govori o tradicionalnoj spremnosti muslimanskih i zapadnih učenjaka da prihvate konvencionalno razumijevanje Kurana. "Kuran za sebe tvrdi da je 'mubeen' ili 'jasan'", kaže on. "Ali ako pogledate, primijetit ćete da svaka peta rečenica ili tako jednostavno nema smisla. Mnogi muslimani - i orijentalisti - naravno, reći će vam drugačije, ali činjenica je da je petina teksta Kur'ana jednostavno nerazumljivo. To je ono što je uzrokovalo tradicionalnu anksioznost u vezi s prijevodom. Ako Kur'an nije razumljiv - ako se ne može razumjeti ni na arapskom - onda nije prenosiv. Ljudi se toga boje, a budući da Koran više puta tvrdi da je jasan ali očito nije - kao što će vam reći čak i govornici arapskog jezika - postoji kontradikcija. Mora se nešto drugo nastaviti. "
Pokušaj shvatiti da je "nešto drugo" stvarno počelo tek u ovom stoljeću. "Donedavno", kaže Patricia Crone, povjesničarka ranog islama, "svi su uzimali zdravo za gotovo da je sve što muslimani tvrde da pamte o podrijetlu i značenju Kurana tačno. Ako odbacite tu pretpostavku, morate počnite iznova. " To, naravno, nije zloban podvig; Kuran je sišao na nas čvrsto obuhvaćen povijesnom tradicijom koja je izuzetno otporna na kritike i analize. Dok ga je Crone ubacio u Robove on Horses,
Biblijski urednici nude nam dijelove izraelske tradicije u različitim fazama kristalizacije, pa se njihova svjedočanstva mogu profitabilno usporediti i odmjeriti jedni s drugima. Ali muslimanska tradicija nije bila posljedica, ne sporog kristalizacije, već eksplozije; prvi sastavljači nisu bili urednici, već skupljači krhotina čija su djela upečatljivo lišena ukupnog jedinstva; a iz njihove usporedbe ne proizlaze određena osvjetljenja.
Nije iznenađujuće, s obzirom na eksplozivnu ekspanziju ranog islama i prolazak vremena između rođenja religije i prvog sustavnog dokumentiranja njezine povijesti, Muhamedov svijet i svjetovi povjesničara koji su o njemu kasnije pisali bili su dramatično različiti. Tijekom prvog islamskog stoljeća, provincijski bend poganskih pustinjskih plemena postao je čuvarima golemog međunarodnog carstva institucionalnog monoteizma koje je krojilo dosad neviđenom književnom i znanstvenom aktivnošću. Mnogi suvremeni povjesničari tvrde da se ne može očekivati da će islamske priče o njegovom podrijetlu - posebno s obzirom na usmenu tradiciju ranih stoljeća - preživjeti netaknutu ovu ogromnu društvenu transformaciju. Niti se može očekivati da će muslimanski povjesničar koji je pisao u Iraku iz devetnog ili desetog stoljeća odbaciti svoju socijalnu i intelektualnu pozadinu (i teološka uvjerenja) kako bi točno opisao duboko nepoznati arapski kontekst iz sedmog stoljeća. R. Stephen Humphreys, pišući u časopisu Islam History: A Framework for Anquiry (1988.), sažeto je sažeo pitanje s kojim se povjesničari suočavaju u proučavanju ranog islama.
Ako nam je cilj shvatiti način na koji su muslimani kasnog 2. / 8. i 3. / 9. stoljeća [islamski kalendar / kršćanski kalendar] shvatili porijeklo svog društva, tada smo zaista dobro raspoloženi. Ali ako je naš cilj saznati "što se stvarno dogodilo", u smislu pouzdano dokumentiranih odgovora na moderna pitanja o najranijim desetljećima islamskog društva, tada smo u nevolji.
Osoba koja je u posljednjih nekoliko desetljeća više od bilo koga drugoga uzdrmala studije o Koraniću je John Wansbrough, koji je prethodno bio na Sveučilištu za orijentalne i afričke studije Sveučilišta u Londonu. Puin ga "sada ponovno čita", dok se priprema za analizu jemenskih fragmenata. Patricia Crone kaže da ona i Michael Cook "nisu mnogo rekli o Koranu u hagarizmu koji se nije temeljio na Wansbroughu." Ostali znanstvenici manje se dive, nazivajući Wansbroughovo djelo "drastično pogrešnim glavama", "bjesomučno neprozirnim" i "kolosalnom samoobmanjom". Sviđalo se to ili ne, svatko tko se danas bavi kritičkim proučavanjem Korana mora se suprotstaviti Wansbroughovim glavnim djelima - Kur'anske studije: Izvori i metode tumačenja biblijskih tekstova (1977) i Sektarski milje : Sadržaj i sastav islamske povijesti spasenja (1978 ).
Wansbrough je primijenio čitav arsenal onoga što je nazvao "instrumentima i tehnikama" biblijske kritike - oblik kritike, kritike izvora, kritike redakcije i puno više - na tekst Kur'ana. Zaključio je da se Kur'an evoluirao postupno u sedmom i osmom stoljeću, tijekom dugog perioda usmenog prijenosa, kad su se židovske i kršćanske sekte dobrovoljno svađale jedna s drugom dobro na sjeveru Meke i Medine, u sadašnjim dijelovima Sirije, Jordan, Izrael i Irak. Razlog što nije preživio niti jedan izvor islamskog izvora iz prvog ili više stoljeća islama, zaključio je Wansbrough, je taj što on nikada nije postojao.
Za Wansbrough je islamska tradicija primjer onoga što je biblijskim učenjacima poznato kao "povijest spasenja": teološki i evanđeoski motivirana priča o podrijetlu religije izmišljena kasno u dan i projicirana unatrag. Drugim riječima, kao što je Wansbrough naveo u proučavanju Kur'ana, kanonizacija Korana - i islamske tradicije koje su se pojavile kako bi to objasnile - uključivale su
pripisivanje nekoliko, djelomično preklapajućih se, zbirki logije (s izrazito mozaičkim otiskom) slici biblijskog proroka (modificirano materijalom evangelija Muhameda u arapskog čovjeka Božjega) s tradicionalnom porukom spasenja (izmijenio utjecaj rabinskog židovstva na neizrecivu i konačno nepromjenljivu Božju riječ).
Wansbroughove tajne teorije bile su zarazne u određenim znanstvenim krugovima, ali mnogi su ih muslimani shvatili duboko uvredljivim. S. Parvez Manzoor, na primjer, opisao je studije Koranica o Wansbroughu i drugima kao "goli diskurs moći" i "izliv psihopatskog vandalizma". Ali čak se ni Manzoor ne trudi povući se od kritičkog poduhvata studija Kuranića; umjesto toga, on poziva muslimane da pobijede zapadne revizioniste na "epistemološkom bojnom polju", priznajući da će se "prije ili kasnije [mi muslimani] morati približiti Koranu iz metodoloških pretpostavki i parametara koji se radikalno podudaraju s onima posvećenima u našoj tradiciji. "
Revizionizam u islamskom svijetu
INDEKIRANO, više od jednog stoljeća u islamskom su svijetu postojale javne osobe koje su pokušavale revizionističko proučavanje Korana i islamske povijesti - prognani egipatski profesor Nasr Abu Zaid nije jedinstven. Možda je najpoznatiji prethodnik Abu Zaida bio ugledni ministar egipatske vlade, sveučilišni profesor i pisac Taha Hussein . Odlučan modernist, Husein se početkom 1920-ih posvetio proučavanju predislamske arapske poezije i na kraju je zaključio da je velik dio tog djela izrađen znatno nakon uspostavljanja islama kako bi pružio vanjsku potporu mamiji Korana. Novijeg primjera je iranski novinar i diplomata Ali Dashti, koji je u svojoj Dvadeset tri godine: Studija proročke karijere Mohameda (1985.) više puta poveo svoje kolege muslimane na zadatak da ne dovode u pitanje tradicionalne priče o Muhamedovom životu, koju je nazvao "stvaranjem mitova i čudo".
Ebu Zaid takođe navodi izuzetno utjecajnog Muhammeda 'Abduha kao prethodnika. Otac egipatskog modernizma iz devetnaestog stoljeća, 'Abduh je potencijal nove islamske teologije vidio u teorijama Mu'tazilisa iz devetog stoljeća. Ideje Mu'tazilisa stekle su popularnost u nekim muslimanskim krugovima početkom ovog stoljeća (vodeći važnog egipatskog pisca i intelektualca Ahmada Amina na 1936. napomenuo da je "propast mu'tazilizma bila najveća nesreća koju su pogodili muslimani; počinili zločin protiv sebe "). Pokojni pakistanski učenjak Fazlur Rahman dobro je nosio mu'tazilitsku baklju u današnje doba; kasnije godine svog života, od šezdesetih do smrti 1988. godine, živio je i predavao u Sjedinjenim Državama, gdje je trenirao mnoge studente islama - i muslimane i nemuslimane - u tradiciji mu'tazilita.
Međutim, takav rad nije prošao bez troškova: Taha Husein je poput Nasra Abu Zaida u Egiptu proglašen otpadnikom; Ali Dashti je misteriozno umro neposredno nakon iranske revolucije 1979. godine; a Fazlur Rahman bio je prisiljen napustiti Pakistan u 1960-ima. Muslimani zainteresirani za izazovnu ortodoksnu doktrinu moraju pažljivo koračati. "Želio bih izvući Koran iz ovog zatvora", rekao je Abu Zaid o prevladavajućem islamskom neprijateljstvu prema reinterpretaciji Kur'ana modernog doba, "tako da ponovno postane produktivan za suštinu naše kulture i umjetnosti, koji su zadavljeni u našem društvu. " Unatoč brojnim neprijateljima u Egiptu, Abu Zaid možda napreduje u tom cilju: postoje pokazatelji da se njegovo djelo široko, ako tiho, čita s arapskim svijetom. Na primjer, Abu Zaid kaže da je njegov Koncept teksta (1990.) - knjiga koja je uglavnom odgovorna za njegovo progonstvo iz Egipta - prošao kroz najmanje osam podzemnih tiska u Kairu i Bejrutu.
Drugi učenjak sa širokim čitateljstvom koji se zalaže za preispitivanje Korana je Mohammed Arkoun, alžirski profesor sa Sveučilišta u Parizu. Arkoun je, primjerice, u Lectures du Coran (1982.) tvrdio da je „vrijeme [za islam] preuzeti, uz sve velike kulturne tradicije, moderne rizike znanstvenog znanja“, i sugerirao da je „problem božanska autentičnost Kur'ana može poslužiti za reaktiviranje islamske misli i uključivanje u glavne rasprave našeg doba. " Arkoun žali zbog toga što većina muslimana nije svjesna da različita koncepcija Kur'ana postoji unutar njihove povijesne tradicije. Ono što preispitivanje islamske povijesti nudi muslimanima, Arkoun i drugi tvrde, prilika je da se iznutra ospori muslimansko pravoslavlje, a ne da se mora osloniti na "neprijateljske" vanjske izvore. Arkoun, Abu Zaid i drugi nadaju se da bi ovaj izazov mogao u konačnici dovesti do islamskog preporoda.
Raskorak između takvih akademskih teorija i svakodnevne prakse islama širom svijeta, naravno, ogroman je - većina muslimana danas vjerojatno neće dovoditi u pitanje pravoslavno razumijevanje Kurana i islamske povijesti. Ipak, islam je postao jedna od velikih svjetskih religija, dijelom i zbog otvorenosti prema društvenim promjenama i novim idejama. (Stoljećima prije, kada je Europu umakla njezina feudalna mračna vijeka, mudraci procvatajuće islamske civilizacije otvorili su doba velikih znanstvenih i filozofskih otkrića. Ideje starih Grka i Rimljana možda nikada nisu bile uvedene u Europu, da nije bilo islamski povjesničari i filozofi koji su ih ponovno otkrili i oživjeli.) Sama povijest islama pokazuje da prevladavajuća koncepcija Kur'ana nije jedina koja je ikada postojala, a novija povijest biblijske nauke pokazuje da nisu sve kritičko-povijesne studije o sveto pismo su neprijateljski. Oni se umjesto toga mogu provoditi s ciljem duhovne i kulturne obnove. Oni mogu, kako kaže Mohammed Arkoun, demistificirati tekst, potvrđujući "relevantnost njegovih većih intuicija".
Sve više raznolika tumačenja povijesti Korana i islama neizbježno će biti predložena u narednim desetljećima, kako se tradicionalne kulturne razlike između istoka, zapada, sjevera i juga i dalje rastvaraju, kako stanovništvo muslimanskog svijeta i dalje raste, kao rani povijesni izvori i dalje se pomno promatra i kako feminizam susreće Kur'an. Različitošću interpretacija zasigurno će doći do povećane nepristojnosti, možda pojačane činjenicom da islam sada postoji u tako velikom broju društvenih i intelektualnih okruženja - Bosna, Iran, Malezija, Nigerija, Saudijska Arabija, Južna Afrika, Sjedinjene Države i tako dalje. Više nego ikad prije, svatko tko želi razumjeti globalne stvari morat će razumjeti islamsku civilizaciju, u svim njezinim permutacijama. Zasigurno je najbolji način za početak proučavanje Korana - koji obećava u narednim godinama barem toliko sadržajan, fascinantan i važan kao što je proučavanje Biblije u ovom stoljeću.
https://www.theatlantic.com/magazine/archive/1999/01/what-is-the-koran/304024/