Kur'an najveća greška
Blog je još u izgradnji!!! Stare teme se dopunjuju i pravimo nove , kad imamo vreme dodaju se informacije, te nije loše pogledati s vrjeme na vrjeme jer stalno će biti novijih stvari...
Ex muslimani
Ich bin ein Textabschnitt. Klicke hier, um deinen eigenen Text hinzuzufügen und mich zu bearbeiten.
From a Muslim friend in Indonesia. The Muslim parents accompanied their son to be ordained as a Catholic priest.
NJEMAČKA: U jednom danu kršteno više od 80 muslimana obraćenih na kršćanstvo
Why Fay Left Islam
https://www.youtube.com/watch?v=nUXmPA9Ffdo
--------------------------------------------------------------------
ZAŠTO U ISLAMU NIJE DOPUŠTENO SLOBODNO IZAĆI IZ VJERE?
PITANJE: Esselamu alejkum,
Zamolio bih vas za odgovor na pitanje: zašto u islamu nije dopušteno
izaći iz vjere slobodno, tj. zašto je propisana kazna ubistva muslimana koji napusti islam?
ODGOVOR: Alejkumusselam.
Često se postavlja pitanje kakva je mudrost u tome da se u Islamu murted (musliman koji otpadne od vjere) ubija kada se u osnovi kjafir ne ubija zbog toga što je kjafir?
Islam je dozvolio svakom čovjeku slobodu akide i uvjerenja, odnosno niko se u osnovi ne prisiljava na prihvatanje Islama, međutim to ne znači da onaj ko je ušao u Islam ima slobodu da izađe iz njega. Islam ne prihvata širk niti prihvata da se ibadet čini ikom drugom osim Allahu, subhaneh, ovo je osnov vjere, njena srž i suština.
Muslimanska zajednica prvo na čemu je izgrađena je akida i iman, to je temelj njenog identiteta, osnovni faktor njenog života i smisao njenog postojanja, zbog toga nije nikome dozvoljeno da naruši ovaj temelj i da ugrozi ovaj identitet. Zato je odmetanje od vjere najveći grijeh u Islamu i najgori zločin koga može uraditi jedan musliman, jer je ono opasnost za osobenost i opstojnost muslimanske zajednice.
U Islamu postoji pet nužnosti koje je obaveza štititi i čuvati a zbog kojih je Islam i došao i oko kojih su vezani skoro svi šerijatski propisi.
Tih pet nužnosti su: zaštita vjere, života, poroda, pameti i imetka.
A nema razilaženja među učenjacima da je prva od tih pet nužnosti zaštita vjere Islama a zatim na drugom mjestu dolazi zaštita života, a tek poslije njih dolazi zaštita poroda, zaštita pameti i zaštita imetka.
Zbog toga se murted (otpadnik od Islama) ubraja u one koji su objavili rat Allahu i Islamu, koji su podigli zastavu dalaleta i koji pozivaju u njega te se zbog toga smatra borcem protiv muslimana te mu zbog toga odgovara kazna onih koji su objavili rat Allahovoj vjeri.
Nema razilaženja među učenjacima da je krv murteda halal, međutim sprovođenje tog propisa nije dozvoljeno pojedincima od muslimana nego je to pravo i obaveza imama (vođe) muslimana ili njegovog zamjenika jer su oni zaduženi da izvršavaju šerijatske kazne.
Kaže Ibn Kudame: “Idžmau učenjaka je na tome da je vadžib ubiti mutreda, to se prenosi od Ebu Bekra, Omera, Osmana, Alije, Muaza ibn Džebela, Ebu Muse El-Eš'arija, Ibn Abbasa, Halida ibn Velida i ostalih (radijallahu anhum), a to nije negirano te se smatra idžmaom”.
Ubistvo murteda je propis od Allaha i Njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, jer kaže Uzvišeni: “A ono što vam da Poslanik to uzmite a ono što vam zabrani prestanite s tim” (El-Hašr, 7).
A kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu kojeg bilježi Buharija u svom Sahihu od Ibn Abbasa, radijallahu anhuma: “Ko promjeni svoju vjeru ubijte ga”, a u hadisu mutefekun alejhi (Buharija i Muslim) od Ibn Mes'uda, radijallahu anhu, je došlo: “Nije dozvoljena krv muslimana osim zbog jedne od tri stvari: zinaluka oženjenog (udate), ubistva i ostavljanja vjere, napuštanja džemata”.
Takođe, prenešeno je u dva Sahiha da je Muaz ibn Džebel, radijallahu anhu, kada je došao Ebi Musi El-Eš'ariju, radijallahu anhu, u Jemen da je kod njega našao vezanog čovjeka, upitao ga je ko je on a on mu je pojasnio da je taj čovjek bio Židov koji je primio Islam, a zatim se vratio na židovsku vjeru. Onda je Ebu Musa El-Eš'arij, radijallahu anhu, zatražio od njega da sjedne a on mu je rekao: “Neću sjesti sve dok ne bude ubijen, to je presuda Allaha i Njegovog Poslanika”, ponovio je to tri puta, pa je naređeno da se ubije i ubijen je. A u jednom rivajetu je došlo da je prije toga od ovog čovjeka traženo da učini tevbu.
Isto tako, prenosi se od Alije, radijallahu anhu, da je za vrijeme svoga hilafeta ubio skupinu ljudi koji su tvrdili da je on njihovo božanstvo (što znači da su tim djelom izašli iz vjere, činili su širk). Ovu predaju Ibn Hadžer u “Fethul-bari” je ocijenio vjerodostojnom.
Mudrosti i smisao ubijanja murteda
Prije samog govora o mudrosti propisa ubijanja murteda svaki musliman treba znati da mu je naređeno da bude pokoran Allahovom šerijatu i da mu se potpuno bez prigovora preda, svejedno razumio on zašto je nešto propisano, naređeno ili zabranjeno ili to ne razumio, i svejedno odgovaralo to njemu, njegovoj logici i rezonu ili mu bilo protivno na njemu je da bude pokoran. “I budite pokorni Allahu i Poslaniku da bi vam se smilovao” (Ali Imran, 132). Na muslimanu je uvijek da kaže: Čuli smo i pokoravamo se, svejedno znao on mudrost tog propisa ili ne, iako nema sumnje da poznavanje mudrosti propisivanja određenih propisa daje smirenost i jača ubjeđenje.
Uzvišeni Allah nije propisao ništa a da u tome nema mudrosti i koristi, kako na dunjaluku tako i na ahiretu. On ima savršeno znanje, mudrost i rahmet, On itekako poznaje stanje svojih stvorenja i milostiv je prema njima, On im je propisao ono što im garantuje sreću, slobodu i jednakost u najpravednijem obliku i najpotpunijoj uputi, u granicama u kojima se ne gube prava Allaha niti prava Njegovih robova. Pa tako ko slijedi Njegov put biće počašćen, srećan i uspjeće, a ko to odbije snaće ga ono što mu nije drago, a u što ulaze i šerijatske kazne, i to sve radi pravde, sigurnosti, umanjivanja fesada, čišćenja zemlje od zulumćara i radi zaštite života, časti i imetka. Kaže
Uzvišeni: “Reci: “Allah ima potpun dokaz, i da On hoće, svima bi na Pravi put ukazao!” (El-En'am, 149). I postavlja se pitanje otkud nama pravo da pitamo Allaha zašto je naredio ovo i zašto je zabranjeno ovo kad On za Sebe kaže: “On neće biti pitan za ono što radi, a oni će biti pitani” (El-Enbija, 23).
A od Allahove milosti je i to da nam je otkrio i pojasnio mudrosti propisivanja mnogih propisa, a neke mudrosti mi sami dokučimo svojim razumom, a mnoge od njih nećemo nikada saznati.
Od mudrosti smisla propisivanja ubistva murteda učenjaci navode sljedeće:
Prvo: Da pojedinac ili grupa koji napuste Islam nakon što su ušli u njega kao da hoće da kažu: Pošto smo mi živjeli Islam ustanovili smo da on nije odgovarajući, a ono na čemu smo bili prije toga je ispravnije ili je nešto drugo mimo Islama ispravnije. A ovo predstavlja totalnu degradaciju, omalovažavanje i ponižavanje Islama.
Takođe, ovakvim djelom oni pripremaju put svakome onome ko hoće da ode iz ove vjere što otvara vrata poigravanju sa ovom vjerom kad god kome padne na pamet ili ko god ima potrebe za tim. Zato je propisano da se murted ubije, naravno ako se ne pokaje, kako bi onaj ko ulazi u njeg (Islam) ušao svjesno i sa znanjem i kako bi onaj koji zna da će biti ubijen ako ostavi Islam dobro razmislio hoće li ga primiti, a kada ga primi hoće li izaći iz njega.
Drugo: Musliman ima priliku da spozna sve motive i razloge koji vode u uputu od onoga momenta kada se rodi na fitri (tevhidu), kada raste među muslimanima i kada je spoznao veličinu Islama, neko poput njega ne može da ostavi Islam osim zbog poganluka u samom sebi i maloumnosti, pa tako predstavlja zabludjelu ništavnu klicu u čijem ostanku na dunjaluku nema nikakvog hajra.
Treće: Izvršavanje propisa ubijanja murteda nije zbog toga da bi ga prisilili da uđe u Islam, nego je to šerijatska kazna (had) zbog njegovog kufra nakon što mu je put istine postao sasvim jasan, nakon što je živio u hladu Islama, uvjerio se u njegovu širinu i univerzalnost.
Četvrto: Kada musliman otpadne od vjere Islama po Islamu nije dozvoljeno da muslimani žive sa njim pod ugovorom (da sklope sa njim ugovor o miru i suživotu), niti da uzimaju od njega džizju (koju plaća da bi oni štitili njegov život i imetak), njegov imetak se uzima u Bejtul-mal, njegova žena mu je automatski zabranjena i brak im je ništavan, i mnogi drugi propisi. Zbog svega ovoga ne preostaje ništa drugo nego da se ubije, jer je znao istinu, spoznao je, živio po njoj a onda je porekao. Svejedno je po ovom pitanju da li je ovaj čovjek postao musliman nakon punoljetnosti ili je od malena odrastao u Islamu.
Peto: Ubijanjem murteda štiti se čitava muslimanska zajednica od širenja kufra i poziva u njega. Zbog toga nemarnost u izvršavanja kazne murteda koji javno objelodanjuje svoj ridet dovodi sve muslimane u veliku opasnost i otvara vrata fitne muslimanskoj zajednici čije posljedice ne zna niko osim Uzvišenog Allaha. Ko garantuje da murted neće obmanjivati druge i uljepšavati im kufr, naročito slabe duše, pa čak da sve to odvede do organizovanja banda i razbojnika za borbu protiv Islama (ili tzv. intelektualnih murteda koju svoju šuplju filozofiju hoće da stave iznad Allahove vjere).
Šesto: Treba znati da murted prije nego što se podvrgne ubistvu obaveza je na kadiji ili imamu da traži od njega da učini tevbu. Ponudi mu se da se vrati u Islam, podsjeti se na Allaha i ono sa čime je poslao svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ako ima kakvu šubhu otkloni se od njega od strane nekog učenog, zatim mu se pojasni šta ga čeka i na dunjaluku i na ahiretu ako ustraje na tome. Da mu se rok, po nekima tri dana, po nekima manje a po nekima više. Pa ako i nakon toga ustraje na otpadništvu to znači da u njemu nema ni trunka hajra pa se zato ne treba žaliti za nekim poput ovakvog, njegovo ubistvo je milost ljudima i zemlji u kojoj živi. Ubiti ga treba kako bi se sačuvala vjera i kako ne bi bio fitna i iskušenje za ljude slabog imana.
Kaže Uzvišeni: “A koga Allah ponizi, niko ga ne može poštovanim učiniti” (El-Hadž, 18).
A da je obaveza tražiti od murteda da učini tevbu prije nego što se nad njim izvrši ubistvo na tome je idžma ashaba kako prenosi Ibn Tejmije u svojoj knjizi “Es-sarimu el-meslulu ala šatimir-resuli”. Bilježi Buharija u svom Sahihu i Ebu Davud u Sunenu (a ovo je njegov tekst) da je neki Židov primio Islam a zatim se vratio svojoj vjeri, pa ga je Ebu Musa El-Eš'ari, radijallahu anhu, pozivao (da se vrati u Islam) oko dvadeset dana, pa je došao Muaz ibn Džebel, radijallahu anhu, pa ga je i on pozivao (da se vrati u Islam). On je sve ovo odbio pa je ubijen.
Na kraju treba konstatovati da ne treba biti čudno to da Islam obavezuje vladare da vrše šerijatsku kaznu nad otpadnicima (murtedima) kako bi sačuvala vjera i zbog drugih gore spomenutih razloga. Jer znamo da danas svaki zakon i sistem u svijetu, koliki god stepen sloboda dostigli, ni jedan taj sistem ne daje pravo apsolutne slobode da radi ko šta hoće, kako se to pokušava plasirati muslimanima. Nego svaki taj sistem kažnjava one koji se pobune protiv zakona ili pogubljenjem ili doživotnom robijom, a što nazivaju “nacionalnom izdajom”. Pa kako onda da govore protiv Islama zato što naređuje ubistvo mutreda a Islam je pečat Allahovih objava.
Pa ako bi neko nakon spomenutih mudrosti i smisla propisa ubijanja murteda rekao: Ja i dalje nisam ubijeđen u mudrost tog propisa, odgovor bi se sadržao u sljedećem:
Prvo – Ono što je bitno za jednog muslimana je da predan Allahovoj vjeri u svemu onome sa čime je došla, odnosno da prihvati sve one propise koji su došli u Kur'anu i vjerodostojnom sunnetu, razumio on mudrost tih propisa ili ne razumio.
Drugo – A ako i dalje ustrajava na tome da bi nešto prihvatio i na čemu bi mu se srce sleglo i smirilo da treba da razumije mudrost tog propisa, pa nek on prije ovog pitanja nađe mudrost u tome što je Uzvišeni Allaha preko svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, obavezao ovaj Ummet da klanja sabah dva rekata, podne, ikindiju i jaciju četiri, a akšam tri. Što baš dva, tri ili četiri, kad je moglo i četiri, pet, šest ili jedan, dva ili tri. Pa kada nađe mudrost u ovome (a nije mi poznato da je do sad neko našao a da je prihvatljivo i ubjedljivo) pa nek obavijesti i ostale muslimane kako bi se okoristili. A u protivnom nek i ubistvo murteda priključi ovom pitanju.
A što se tiče argumenta, tačnije šubhe, sa kojim se podupire ova zapitanost oko ubijanja murteda, tj. njihovo dokazivanje prava čovjeka na slobodu ispoljavanja vjere i prava da može otpasti od vjere i biti murted kada hoće, odnosno da ubijanje murteda predstavlja uskraćivanje prava ljudi, to je stara šubha koju su još davno propagirali orijentalisti.
Tu šubhu su u naše vrijeme oživili sekularisti, liberali i mnogi drugi duševno poraženi pred zapadnom civilizacijom. Ovo ih je odvelo da su nasrnuli na neupitne principe Islama, da se usprotive idžmau učenjaka i nedvosmislenim šerijatskim tekstovima. Naravno, i šejtan ima svoje dokaze, pa tako i oni dokazuju svoju idejnu izopačenost riječima Uzvišenog: “Nema prisile u vjeru” (El-Bekara, 256), želeći ovim ajetom da argumentiraju pravo slobode čovjeka da izađe iz Islama.
Naravno, ajet uopće ne govori nego o načinu ophođenja muslimana prema izvornim kjafirima, da ih nije dozvoljeno prisiljavati u vjeru, što se uveliko razlikuje od murteda koji je bio musliman pa ostavio Islam.
Kaže Ibn Kesir u tefsiru ovog ajeta: “Ne prisiljavajte nikoga da uđe u Islam, jer je Islam jasan i pojašnjen, očigledni su njegovi dokazi i smjernice, pa nema potreba da se iko prisiljava da uđe u Islam”.
Također ovo potvrđuje povod objave ovog ajeta, kao što to prenose Ebu Davud i Nesai, da nakon što je protjerano židovsko pleme Benu Nedir a među njima su bili neki sinovi Ensarija koji su prije Islama primili židovsku vjeru, pa su Ensarije rekli: “Nećemo ostaviti naše sinove”, pa je Allah objavio: “Nema prisile u vjeru”, tj. Ensarije su htjeli da prisile svoje sinove da prime Islam kako bi ostali u Medini. Ovaj povod objave potvrđuje i Abdullah ibn Abbas, radijallahu anhuma, a što bilježi Ebu Davud u svom Sunenu. Ve billahi tevfik.
https://zijadljakic.ba/otpadnistvo-od-vjere/
OTPADNIŠTVO OD VJERE
Neki zagovarači savremenog menhedža davanja olakšica pozivaju da se aktivira lahkoća i tolerancija Islama time što će se voditi posebna pažnja o vjerskoj slobodi. Zbog osjetljivosti ove teme biće opširnije obrađena uz odgovor onima koji su zastranili u njoj.
Pod vjerskom slobodom se podrazumijeva davanje pojedincu potpunu slobodu u njegovoj vjeri tako da se ne prisiljava na uvjerenje koje je oprečno onome koje on želi.
Islam potvrđuje slobodu vjerovanja u smislu da da potpunu slobodu svakom pojedincu u izabiranju njegovog uvjerenja shodno tome gdje ga je doveo njegov razum i njegovo validno razmišljanje.
Tema o slobodi ispovijedanja vjere je tema za sebe o kojoj nam nije namjera govoriti na ovom mjestu.
Međutim, u ovoj prilici je bitno da naglasimo da je jedan od najjačih argumenata da Islam daje slobodu uvjerenja svakom pojedincu, to što Islam ne prisiljava nikog na ulazak u vjeru Islam, niti na prelazak iz jedne vjere u neku drugu vjeru, jer je iman koji se uzima u obzir onaj koji je zasnovan na slobodnom izboru i ubjeđenju.
Mnogo je ajeta koji ukazuju na ovo poput riječi Uzvišenog: “U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti – pravi put se jasno razlikuje od zablude!” (El-Bekare 256). U ovom kontekstu Islam podstiče i poziva na vjerske dijaloge i rasprave uzimajući ih kao uspješnim sredstvom dolaska do istine kako bi uvjerenje bilo zasnovano na slobodnom ubjeđenju. Takođe, o ovome je objavljeno mnogo ajeta.
Od sastavnog dijela govora o slobodi vjerovanja je i otpadništvo od Islama, što je i cilj ovog govora. Svako fikhsko djelo obrađuje posebno poglavlje pod nazivom riddet (otpadništvo).
Skoro da su islamski pravnici složni na definiciji otpadništva da je ono vraćanje iz Islama u kufr ili da musliman ostavi vjeru Islam nakon što je potvrdio svoj iman i postao musliman.
Dokazi o otpadništvu iz Kitaba i Sunneta su mnogobrojni i raznovrsni a takođe prenešen je i idžma’ učenjaka oko toga.
Kaže Uzvišeni u prevodu značenja: “A oni među vama koji od svoje vjere otpadnu i kao nevjernici umru, – njihova djela biće poništena i na ovom i na onom svijetu, i oni će stanovnici Džehennema biti, u njemu će vječno ostati” (El-Bekara 217).
Bilježi Buharija u svom Sahihu od Abdullah ibn Abbasa da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko promijeni vjeru ubite ga” .
Kaže imam Malik: “Značenje hadisa se odnosi na onog ko izađe izIslama u kufr, a onaj ko izađe iz kufra u kufr na njega se ne odnosi hadis” .
Takođe, bilježi Buharija da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poslao Ebu Musu u Jemen a zatim za njim poslao Muaz ibn Džebela, radijallahu anhum.Pa kada mu je Muaz došao dao mu je naslonjač i rekao da sjedne, a neki vezan čovjek sjedio je kod njega. Pitao ga je Muaz:“Šta je ovo?” A on odgovori: “Bio je Židov, pa primio Islam a onda se vratio židovstvu”, i dodao da sjedne. A on mu reče: “Neću sjesti sve dok ne bude ubijen, presuda Allaha i Njegovog Poslanika“, ponovio je tri puta, pa je naredio Ebu Musa da ga ubiju .
A što se tiče idžma’, potvrđeno je da je Ebu Bekr vodio borbu protiv murteda a u tome su se složili sa njim ostali ashabi pa se to smatra idžmaom . I ne samo to nego su na tom stavu svi prvi učenjaci ovog Ummeta, počev od ashaba i tabi'ina do svih ostalih učenjaka diljem islamskog svijeta. Ovaj stav, da se otpadnik od Islam ubija nakon što odbije učiniti tevbu, prenešen je od četvorice pravednih halifa, Muaz ibn Džebela, Ebu Muse El-Eš'arija, Ibn Abbasa, Halid ibn Velida, Ibn Mes'uda, Hasana.
Buharija (3017).
El-Džami'u li ahkamil-kur'an, El-Kurtubi (3/47).
Buharija (6923).
Fethul-kadir, Ibnul-Human (6/69), El-Mugni, Ibn Kudame (8/123), El-Idžmau, Ibnul-munzir, str. 122, Fethul-bari (12/202).
El-Basrija, Zuhrija, Mekhula, Nehaija, Lejsa, Evzaija, Ishaka ibn Rahuvijje, i ostalih .
Takođe, ovo je stav islamskih pravnika hanefijskog , malikijskog , šafijskog , hanbelijskog i zahirijskog mezheba. Prenosi šejhul-Islam Ibn Tejmije da je idžma’ učenjaka na tome da se murted ubija ako se ne pokaje .
I uprkos svim dokazima iz Kur'ana i Sunneta i idžma'a ovog Ummeta doktor Turabi je zanegirao šerijatsku kaznu za otpadništvo, i ne samo to nego smatra da je pravo svakog građanina u islamskoj državi da mijenje svoju vjeru ako je ubijeđen u to.
Kaže Turabi u sklopu dužeg govora o ovoj temi: “Čak kada se potpuno odmetne musliman i izađe iz Islama i želi da ostane na onome na čemu jest, pa nek mu bude, nema prisile u vjeru … nema prisile u vjeru …i ja ne kažem da je se on odmetnio ili se nije odmetnio, jer on ima slobodu da kaže šta hoće uz šart da ne čini fesad u onome što je zajedničko među nama od zakona” .
A na drugom mjestu kaže: “Želim da kažem da u okviru jedne države i u jednom vremenu dozvoljeno je muslimanu kao što je dozvoljeno kršćaninu da promijeni svoju vjeru” .
Doktor El-Kardavi dijeli riddet na dvije vrste: teži riddet uz koji se čini nasilje protiv društva, ovaj murted se ubija, blaži riddet koji je mimo prvog, ovaj murted se ostavlja i ne ubija se .
Neki drugi su otišli dotle da smatraju da otpadništvo od Islama nema Šerijatom određenu kaznu nego da postoji kazna t'azira, tj. kazna koja nije strogo određena nego kadija njenu visinu određuje shodno okolnostima i vremenu. Oni se za ovakav stav pozivaju na određene dokaze koji u suštini predstavljaju šubhe.
Ti dokazi ili šubhe su:
Prvi – da je otpadništvo političko pitanje i da ovisi od opće koristi a može dostići i kaznu ubistva ako to procijeni vladar .
Komentar: nema smetnje da kazna murteda bude i političko pitanje bitno je da je kazna za to djelo ubistvo kako je došlo u hadisima i na čemu je idžma’ učenjaka.
Drugi – da u ajetima koji govore o otpadništvu nije spomenuta dunjalučka kazna murteda nego samo ahiretska .
Komentar: tačno je da u Kur'anu nije pojašnjena kazna murteda ali je zato prenešeno u vjerodostojnom Sunnetu, a on je drugi izvor Islama. Sa druge strane, da nam nije ništa prenešeno u Sunnetu po ovom pitanju imamo idžma’ učenjaka ovog Ummeta da je kazna murteda ubistvo, a idžma’ je treći izvor Islama.
Treći – da su hadisi koji su prenešeni o ubijanju murteda takozvani hadisi ahad (tj. vjerodostojni hadisi koji nisu mutevatir), a po njima se ne radi u oblasti akide te s obzirom da je kazna murteda akidetsko pitanje po tim hadisima se ne radi .
U ovoj prilici samo da napomenemo da većina zagovarača menhedža olakšica jasno i otvoreno stavljaju do znanja da se hadisi ahad (koji nisu mutevatir) ili haber vahid ne uzimaju u akidetskim pitanjima. To jasno naznačava Muhammed El-Gazali
Musannef, Ibn Ebi Šejbe (10/137-139), Musannef Abdirrezzak (6/437-441), El-Mugni (12/264) i Fethul-bari (12/210).
El-Mebsut, Es-Serahsi (10/98).
Mevahibul-dželili, El-Hattab (6/279).
Nihajetul-muhtadž, Er-Remli (7/398).
El-furu’, Ibn Muflih (6/169).
El-muhala, Ibn Hazm (11/188-199).
Minhadžus-sunne (1/48).
Džeridetul-muharrir, broj 263, godine 1994, prenešeno iz knjige Fikrut-turabi od Muhammeda Surura, str. 12.
Iz njegovog predavanja pod naslovom “Tahkimuš-šeri'a”, prenešeno iz knjige “Es-sarimu el-meslulu fir-reddi alat-turabi”, str. 12.
El-Hasaisu el-‘ammetu lil-islam, str.240.
El-hurrijjat, El-‘Ajli, str. 425.
Nizamul-hukmi fil-islam, Abdulhumejd Mutevella, str. 302-303.
El-islam akidetun ve šeriatun, Mahmud Šeltut, str. 281.
rekavši: “Nema kod nas akide koja se zasniva na hadisima ahad” .
A prije njega to isto kaže Muhammed Abduhu: “Ne može se uzimati u obzir hadis od hadisa ahad kao dokaz u akidi” . A Mahmud Šeltut za ovaj akidetski dalalet dodaje jednu notornu laž tvrdeći da je na ovome idžma'u učenjaka, pa kaže: “Idžma'u učenjaka je na tome da se hadisi ahad ne koriste u akidi” .
Kako kaže Ibnul-Kajjim oni su sa ovakvim stavom prekršili idžma’ ashaba, tabi'ina i imama Islama, i složili su se sa mu'atezilima, džehmijama, rafidijama i havaridžima koje su slijedili neki potonji učenjaci Usulil-fikha i islamskog prava. Oni u ovome nemaju nekog od selefa ko je tako rekao a čak su imami izjavljivali suprotno tome.
Da je ovaj stav neprihvatanja habera vahida u akidetskim pitanjima pogrešan na to ukazuju mnogi kur'anski ajeti, vjerodostojni hadisi, praksa ashaba, tabi'ina i selefa ovog Ummeta čije iznošenje bi uzelo mnogo prostora.
Posljedica odbacivanja habera vahid vodi u odbacivanje mnogih akidetskih pitanja koja nisu potvrđena osim vjerodostojnim hadisima koji nisu mutevatir.
O uzimanju habera vahida u akidi govorili su i pisali mnogi imami i učenjaci počev od imama Šafije u njegovoj knjizi “Er-Risale” (str. 434-435),Ibnul-Kajjima u mnogim njegovim knjigama, Ibn Hadžera u “Fethul-bari” (13/237), aod savremenih učenjaka muhaddis El-Albani je napisao studiju pod naslovom “Vudžubul-ahzi bi hadisil-ahad fil-akideti” (Obaveza uzimanja hadisa ahad u akidi), šejh Eš-Šenkiti u svojoj usulskoj knjizi “Muzekkiretu usulil-fikhi” (str. 105), takođe, o tome su pisali šejh Abdullah ibn Džibrin, doktor Mustafa Es-Siba'i i Abdulaziz ibn Rašid.
Sa ovim primjerom kazne za otpadnika od Islama završili smo prezentiranje nekih od mora primjera koji praktično ilustruju savremeni menhedž davanja olakšica.
Rezime
Rezultat čitave ove studije se može sažeti u sljedećem:
– Savremeni menhedž davanja olakšica je metod koji primjenjuju neki savremeni učenjaci, daije i islamski mislioci u davanju olakšica u šerijatskim propisima pogrešno zasnovanom na općoj karakteristici Šerijata da je vjera lahkoće.
– Osnovi i temelji menhedža davanja olakšica su mnogobrojni i raznovrsni s tim da ne izlaze, uglavnom, van sljedećih temelja:
1 – uzimanje u obzir šerijatskih ciljeva bez osvrtanja na šerijatske tekstove,
2 – prošireno razumijevanje lahkoće u Islamu,
3 – slijeđenje olakšica i grešaka učenjaka,
4 – ostavljanje jasnog i slijeđenje nejasnog šerijatskog teksta,
5 – uopćena primjena fikhskog pravila “opća nevolja” za davanje olakšice,
6 – uzimanje principa spajanja raznih mišljenja,
7 – uzimanje razilaženja učenjaka kao dokaz.
– Ovaj menhedž i metod dolaska do šerijatskog propisa u nekom pitanju je pogrešan i neprihvatljiv sa strane Usulil-fikha, jer nije zasnovan na snazi argumenata i dokaza, nego na davanju lakšeg i pogodnijeg stava za ljude, i na njega su upozorili učenjaci ovog Ummeta počev od selefa pa nadalje.
– Sa druge strane, ovaj menhedž je opasan jer vodi u poigravanje sa vjerom i podstiče da se u svakoj mes'eli uzme najlakše mišljenje učenjaka i ono koje danas najviše odgovara ljudima.
Es-sunne en-nebevijje, El-Gazali, str. 66, i Fikhus-sireti, str. 43.
El-e'amalu kamile (5/37).
El-islam akidetun ve šeriatun, str. 53.
Muhtesaru es-savaiki el-murseleti alel-džehmijeti vel-mu'attileti, Muhammed El-Mevsili (2/361).
-----------------------------------------------------------------------------
The share of Americans who leave Islam is offset by those who become Muslim
BY BESHEER MOHAMED AND ELIZABETH PODREBARAC SCIUPAC
Like Americans in many other religious groups, a substantial share of adults who were raised Muslim no longer identify as members of the faith. But, unlike some other faiths, Islam gains about as many converts as it loses.
[callout align=”alignright”]
Try our email course on Muslims and Islam
Learn about Muslims and Islam through four short lessons delivered to your inbox every other day.
Sign up now!
[/callout]
About a quarter of adults who were raised Muslim (23%) no longer identify as members of the faith, roughly on par with the share of Americans who were raised Christian and no longer identify with Christianity (22%), according to a new analysis of the 2014 Religious Landscape Study. But while the share of American Muslim adults who are converts to Islam also is about one-quarter (23%), a much smaller share of current Christians (6%) are converts. In other words, Christianity as a whole loses more people than it gains from religious switching (conversions in both directions) in the U.S., while the net effect on Islam in America is a wash.
A 2017 Pew Research Center survey of U.S. Muslims, using slightly different questions than the 2014 survey, found a similar estimate (24%) of the share of those who were raised Muslim but have left Islam. Among this group, 55% no longer identify with any religion, according to the 2017 survey. Fewer identify as Christian (22%), and an additional one-in-five (21%) identify with a wide variety of smaller groups, including faiths such as Buddhism, Hinduism, Judaism, or as generally “spiritual.”
The same 2017 survey asked converts from Islam to explain, in their own words, their reasons for leaving the faith. A quarter cited issues with religion and faith in general, saying that they dislike organized religion (12%), that they do not believe in God (8%), or that they are just not religious (5%). And roughly one-in-five cited a reason specific to their experience with Islam, such as being raised Muslim but never connecting with the faith (9%) or disagreeing with the teachings (7%) of Islam. Similar shares listed reasons related to a preference for other religions or philosophies (16%) and personal growth experiences (14%), such as becoming more educated or maturing.
One striking difference between former Muslims and those who have always been Muslim is in the share who hail from Iran. Those who have left Islam are more likely to be immigrants from Iran (22%) than those who have not switched faiths (8%). The large number of Iranian American former Muslims is the result of a spike in immigration from Iran following the Iranian Revolution of 1978 and 1979 – which included many secular Iranians seeking political refuge from the new theocratic regime.
Among those who have converted to Islam, a majority come from a Christian background. In fact, about half of all converts to Islam (53%) identified as Protestant before converting; another 20% were Catholic. And roughly one-in-five (19%) volunteered that they had no religion before converting to Islam, while smaller shares switched from Orthodox Christianity, Buddhism, Judaism or some other religion.
When asked to specify why they became Muslim, converts give a variety of reasons. About a quarter say they preferred the beliefs or teachings of Islam to those of their prior religion, while 21% say they read religious texts or studied Islam before making the decision to switch. Still others said they wanted to belong to a community (10%), that marriage or a relationship was the prime motivator (9%), that they were introduced to the faith by a friend, or that they were following a public leader (9%).
In recent years, the number of American Muslims has been growing steadily, by around 100,000 annually. But the fact that the shares of people who enter and leave Islam are roughly equal suggests that conversions to and from the faith are having little impact on the group’s overall growth.
See the survey questionnaire here (PDF).
Topics
Religious DemographicsIslamMuslim AmericansU.S. Religious DemographicsSize & Demographic Characteristics of Religious Groups
26. JANUARA 2018
Udio Amerikanaca koji napuštaju islam kompenziraju oni koji postaju muslimani
BESHEER MOHAMED I ELIZABETH PODREBARAC SCIUPAC
Poput Amerikanaca u mnogim drugim vjerskim grupama, značajan dio odraslih koji su odgojeni kao muslimani više se ne identificiraju kao pripadnici vjere. Ali, za razliku od nekih drugih vjera, islam dobiva otprilike onoliko obraćenika koliko gubi.
[callout align=”alignright”]
Isprobajte naš kurs e-pošte o muslimanima i islamu
Naučite o muslimanima i islamu kroz četiri kratke lekcije koje vam dostavljamo u inbox svaki drugi dan.
Prijavi se sada!
[/callout]
Otprilike četvrtina odraslih koji su odgojeni kao muslimani (23%) se više ne identificiraju kao pripadnici vjere, što je otprilike na istom nivou s udjelom Amerikanaca koji su odgojeni kao kršćani i koji se više ne identificiraju s kršćanstvom (22%), prema novoj analizi studije o religijskom pejzažu iz 2014 . Ali dok je udio odraslih američkih muslimana koji su također preobraćeni na islam oko jedne četvrtine (23%), mnogo manji udio sadašnjih kršćana (6%) su obraćenici. Drugim riječima, kršćanstvo u cjelini gubi više ljudi nego što dobija od promjene religije (konverzije u oba smjera) u SAD-u, dok je neto učinak na islam u Americi prazan.
Istraživanje Pew Research Center- a iz 2017. među muslimanima u SAD-u, koristeći nešto drugačija pitanja od ankete iz 2014. godine, pokazalo je sličnu procjenu (24%) udjela onih koji su odgojeni kao muslimani, ali su napustili islam. Među ovom grupom, 55% se više ne identifikuje ni sa jednom religijom, prema istraživanju iz 2017. Manje ih se identificira kao kršćani (22%), a još jedan od pet (21%) identifikuje se sa širokim spektrom manjih grupa, uključujući vjere kao što su budizam, hinduizam, judaizam ili općenito „duhovne“.
Ista anketa iz 2017. tražila je od obraćenika iz islama da svojim riječima objasne svoje razloge za napuštanje vjere. Četvrtina je navela probleme s religijom i vjerom općenito, rekavši da ne vole organiziranu religiju (12%), da ne vjeruju u Boga (8%) ili da jednostavno nisu religiozni (5%). I otprilike svaki peti je naveo razloge specifične za njihovo iskustvo s islamom, kao što je odgajanje kao musliman, ali nikad povezivanje s vjerom (9%) ili neslaganje sa učenjem islama (7%). U sličnim djelima navode se razlozi koji se odnose na sklonost prema drugim religijama ili filozofijama (16%) i iskustvo ličnog rasta (14%), kao što je obrazovanje ili sazrijevanje.
Jedna upečatljiva razlika između bivših muslimana i onih koji su oduvijek bili muslimani je u udjelu onih koji su porijeklom iz Irana. Vjerovatnije je da su oni koji su napustili islam imigranti iz Irana (22%) nego oni koji nisu promijenili vjeru (8%). Veliki broj bivših iransko-američkih muslimana rezultat je porasta imigracije iz Irana nakon Iranske revolucije 1978. i 1979. godine – koja je uključivala mnoge sekularne Irance koji su tražili političko utočište od novog teokratskog režima.
Među onima koji su prešli na islam, većina dolazi iz kršćanskog porijekla. U stvari, otprilike polovina svih obraćenika na islam (53%) identificirala se kao protestanti prije preobraćenja; još 20% su bili katolici. A otprilike svaki peti (19%) dobrovoljno je rekao da nema religiju prije prelaska na islam, dok je manji dio prešao s pravoslavnog kršćanstva, budizma, judaizma ili neke druge religije.
Na pitanje zašto su postali muslimani, konvertiti navode različite razloge. Otprilike četvrtina kaže da su više voljeli vjerovanja ili učenja islama od onih svoje prethodne vjere, dok 21% kaže da je čitalo vjerske tekstove ili proučavalo islam prije nego što je odlučilo da se prebaci. Drugi pak kažu da žele da pripadaju zajednici (10%), da su brak ili veza glavni motivator (9%), da ih je u vjeru uveo prijatelj ili da slijede javnog vođu (9 %).
Posljednjih godina broj američkih muslimana stalno raste , za oko 100.000 godišnje. Ali činjenica da su udjeli ljudi koji ulaze i izlaze iz islama otprilike jednaki sugerira da prelazak na vjeru i iz nje ima mali utjecaj na ukupni rast grupe.
Anketni upitnik pogledajte ovdje (PDF).
Teme
Religijska demografijaIslamAmerikanci muslimaniAmerička vjerska demografijaVeličina i demografske karakteristike vjerskih grupa