top of page

Ali Ghandour Erotski vodič poezije i muslimanski užitak

960447e17bca1642913af10a74e53f76v1_abs_6
128b5226d59da268ad2e6b52438b349dv1_max_6

Ali Ghandour -Erotski vodič poezije i muslimanski užitak

 Erotski vodič poezije i muslimanski užitak


Ali Ghandour

 https://www.deutschlandfunkkultur.de/ali-ghandour-liebe-sex-und-allah-erotische-poesie-und.1278.de.html?dram:article_id=455997



 

 




 

Ali Ghandour: „Ljubav, seks i Allah“ Erotska poezija i vodič za zadovoljstvo muslimana

Moderator: Anne Françoise Weber


 Ova minijatura iz transkripta perzijskog ljubavnog epa također svjedoči o otvorenosti prema seksualnosti u povijesnom islamu. (imago slike / Werner Forman)

Muslimanski teolog Ali Ghandour objavio je u novoj knjizi kako su se muslimani otvoreno bavili seksualnošću kroz stoljeća. U intervjuu objašnjava zašto se ta ostavština danas često uskraćuje.

Anne Françoise Weber: Ništa manje nego „obilazak svijeta seksa i erotike među muslimanima“, obećava muslimanski teolog Ali Ghandour svojom novom knjigom „Ljubav, seks i Allah“. Tada podnaslov jasno daje do znanja da se prvo gleda u povijest, naime: „Potisnuta erotska ostavština muslimana.“ Gospodine Ghandour, citirate znanstvenika iz osamnaestog stoljeća koji piše: „Seksualni odnos upućuje na uživanje s druge strane. Ako okusite seksualno blaženstvo, ohrabruje vas da činite dobro tako da postignete onozemno blaženstvo, još snažnije je. " Ta povezanost između lokalne požude i raja zvuči kao sasvim suprotna kršćanstvu, koje je tijelu uglavnom neprijateljski nastrojeno. Naravno da je teško govoriti o islamu i muslimanima, ali može li se ovaj, takav stav, opisati kao svojevrsni stav muslimana prema seksualnosti?
Ali Ghandour: Da, definitivno. Dakle, ne znam niti jednu struju koja bi sada osudila seks sama po sebi ili bi ga opisala kao nešto gore. Seks ima općenito pozitivnu konotaciju. Jedino je pitanje u kojoj se mjeri može proživjeti. Glede toga postoje različiti stavovi, ali sam seks je dobar.

Žene kao sjemensko polje

Weber: Pogledajmo sada Koran, postoji stih koji se često citira kako bi ilustrirao temeljnu podređenost žena. Zvuči ovako: „Vaše žene su sjeme polje za vas, zato dođite u svoje sjemensko polje kad ili kako ili gdje želite.“ Dakle, ovo kada, kako, gdje je pomalo nejasno u prijevodu, ali bez obzira na to koju riječ sada uzmete, stvarno zvuči kao da bi žene uvijek trebale biti spremne za seks kad se muškarci tako osjećaju. Je li to ispravna interpretacija?

 

 


Ali Ghandour je islamski teolog i publicist – između ostalog bavio se i budizmom. Njegova knjiga je naslovljena „Ljubav, seks i Allah. Potisnuta erotska ostavština muslimana“. (Privatno)
   Ghandour: Ne. Kuran se uvijek mora čitati u njegovom kontekstu i ovaj odlomak također ima pozadinu. Postoje dva izvještaja o ovoj poziciji. Izvještaj kaže da je crkva u Medini pitala proroka koji su položaji dozvoljeni jer su neke židovske skupine u Medini mislile da je moguća samo jedna pozicija.
Weber: Dakle, figurativno rečeno, seksualni položaj, kako njih dvoje leže u krevetu ili što već.
Ghandour: Točno. Drugo izvješće kaže da ovaj odlomak zapravo pokušava odgovoriti na sasvim drugačije pitanje je li dopušten analni seks, a ovisno o tome kako sada tumačite tekst, dobili biste različite rezultate.

Koncept homoseksualnosti bio je nepoznat

Weber: Pišete da „islam zabranjuje homoseksualnost“, što je također lažna izjava. Opet, je li to zato što postoji takva polifonija i ne možete to reći općenito?
Ghandour: Da, jer muslimani prije 19. stoljeća nisu ni znali pojam homoseksualnost. Ta kategorija nije postojala u njihovom svijetu. Kada su razgovarali o muško-muškim ili žensko-ženskim odnosima, razgovarali su o seksu, a posebno analnom odnosu, ali sve ostalo nije bilo problem. Tako voljeti muškarca, hvaliti ili voljeti čovjekovu ljepotu, čak i imati nekakav odnos s muškarcem uopće nije bio problem. Ono što je odvjetnike zanimalo bilo je jednostavno pitanje: Može li čovjek prodrijeti do drugog čovjeka? To nije homoseksualnost, možda je dio onoga što danas razumijemo kao homoseksualnost, ali to nije homoseksualnost sama po sebi.
Weber: Ali upravo za taj prodor muškarca od strane čovjeka već su bile utvrđene tjelesne kazne.
Ghandour: Točno.
Weber: Jesu li također izvedeni ili niste sigurni?
Ghandour: Ne, već znate kako je tada prošlo. Kazne koje su sada predviđene bile su isključivo teorijske jer iz drugih izvora znamo da se to ne samo prakticira u društvu, već se manje ili više tolerira. Postoji takva razlika, koju je teško razumjeti iz današnje perspektive, da je s jedne strane nešto zabranjeno na papiru, ali u praksi ta zabrana više nije igrala ulogu.

Pravni znalci nisu imali političku moć

Weber: I zašto je to bilo – da ti religiozni učenjaci više nisu bili državna vlast, a ne revolucionarni stražari kao danas u Iranu, već su umjesto toga predstavljali položaje koji su bili oprečni jedni drugima kad su u nedoumici? Ili su bili daleko? Zašto je to bilo?
Ghandour: Barem tri razloga: Spomenuli ste razlog broj jedan da pravni znalci nisu imali političku moć. Razlog broj dva, u teoriji muslimanske norme postoje različite ocjene djela. Imamo poziciju koja kaže da se mora kazniti, ali imamo i stavove koji govore ne, nema kazne za takav čin. Treća točka: To ne možete dokazati. Kad dva muškarca spavaju zajedno, to obično ne rade na ulici, već u privatnoj sobi, a uvjeti koji moraju biti ispunjeni da bi dokazali sučevo djelo nisu zadovoljavajući. Zbog toga samo ostaje na teorijskoj razini.
Weber: I nešto poput argumenta da homoseksualnost ili homoseksualne prakse nisu neprirodne, nenormalne i tako – to čujete vrlo često ovih dana, ne samo iz islamističkih uglova, već i iz evangeličkih ili drugdje – da to tada nije postojalo?
Ghandour: Kategorija „nenormalno“ nije postojala u ovom obliku. Dakle, nenormalno ili ne prirodno gotovo se nije koristilo na području seksualnosti.
Weber: Nevjerojatno je za društvo za koje mislite da je danas standardiziranije od postmodernih društava, zar ne?
Ghandour: Da, definitivno.
Weber: I kako to objašnjavate?
Ghandour: Morate pogledati modernost, tj. Ono što se dogodilo u posljednjih 200 godina da biste razumjeli ovu promjenu, da određene kategorije ne potječu od ove tradicije, nego potječu iz potpuno različitih tradicija.

Vodič za užitak i za žene

Weber: Želio bih kasnije ponovo ući u modernost. Sada bih želio neko vrijeme ostati s ovom predmodernom literaturom. Postoji homoerotska poezija i, sveukupno, napisana je sasvim izričito o radostima seksualnosti. Postoji i opsežna literatura za savjete. Je li riječ o postizanju maksimalnog zadovoljstva za muškarce?
Ghandour: Rekao bih i za muškarce i za žene. Dobro, možda posebno za muškarce, ali žene nisu bile odsutne u tim djelima ili pjesmama. Oni su već tamo. Možda nisu toliko prisutni kao muški, ali oni su također imali stalno mjesto u ovoj literaturi.
Weber: A također pišete da je riječ o, primjerice, poljupcu ili predigri prije stvarnog seksualnog čina, a to su bile teme koje se u to vrijeme zapravo nisu pojavljivale u europskoj literaturi.
Ghandour: Točno, sada govorimo o desetom, jedanaestom, dvanaestom stoljeću, i to je bilo vrijeme kada je većina medicinskih djela prevedena na latinski ili stariji španjolski, a tim djelima i drugima Djela su, barem neki istraživači kažu, trebali upotrijebiti za otkrivanje izraza kao što su predigra ili klitoris.

Sakaćenje ženskih genitalija bilo je regionalna praksa

Weber: Potpuno sam propustio jednu temu u vašoj knjizi, a to je osakaćivanje ženskih genitalija. Sada znam da to nije istinska islamska praksa, neki to pripisuju faraonima, to se ne prakticira samo s muslimanskim ženama. Ipak, to je pitanje koje se danas događa iu muslimanskom svijetu, a islamisti ga ponekad propagiraju. Nema li uopće tragova u predmoderno doba?
Ghandour: U svojoj se knjizi nisam općenito bavio obrezivanjem, niti ženskim ni muškim.
Weber: Iako je muškarac zaista drugačija kategorija.
Ghandour: Da, definitivno. Tragovi postoje, u svakom slučaju. Oni postoje u normativnoj literaturi. Međutim, i ovdje postoji razlika od regije do regije. Takva je praksa poznatija u Istočnoj Africi, Sudanu, Egiptu, ali je nepoznata u Sjevernoj Africi ili na onome što je sada Pakistan, Indonezija, Srednja Azija. Više je to regionalna praksa. Mislim da to nisam spomenuo kao nešto što bi tada igralo veliku ulogu.

Žene su samouvjereno pisale o svojoj vulvi

Weber: Rekli ste ranije kada je došlo do vodiča da je vjerojatno prvenstveno usmjeren prema muškarcima i njihovoj želji za uživanjem. Te su norme također izrađivali i propagirali muškarci, a u književnosti su snažno dominirali muškarci. Unatoč tome, našli ste i nekoliko ženskih glasova, barem u literaturi. Što kažu o seksualnosti? Možete li uspostaviti opći ženstveni izgled?
Ghandour: Ako sada uzmete poeziju, na primjer, pjesme koje smo dobili od autorica, ponekad postoji osjećaj samopouzdanja koji se danas nekako izgubio. Kako su, na primjer, određene žene pisale o svojoj vulvi ili kako su pisale o seksualnom činu, toj otvorenosti, i ovoj direktnosti, da izrazite vlastitu želju, nešto što, primjerice, nedostaje u današnjoj poeziji. Ako sada uzmete u obzir ne samo poeziju, već i anegdotsku literaturu, primijetit ćete da su odnosi žene i žene, lezbijski odnosi također postojali i često postojali. Bili su prilično uobičajeni, barem u velikim gradovima, u urbanom okruženju. Takve stvari mogu se izvesti iz ovih izvora.

Industrijalizacija je uništila urbanu kulturu

Weber: Većina onoga što opisujete smješteno je u predmodernoj urbanoj kulturi. Sad kažete, u osnovi je i ta urbana kultura izgubljena, paradoksalno zbog industrijalizacije i činjenice da se sve više ljudi preselilo u gradove.
Ghandour: da. Napravimo korak ispred toga kako je ta industrijalizacija zapravo dosegla muslimanski svijet. Tamo se otkriva da je prvi imperijalistički val došao na to područje krajem 18. i početkom 19. stoljeća, a s imperijalizmom su došle i ideje poput modernizacije i industrijalizacije ekonomije i društva uopće.
S industrijalizacijom je došao val ljudi koji su živjeli izvan urbanog miljea u to vrijeme, a ljudi u zemlji bili su konzervativniji u svom razmišljanju. Oni također nisu imali pristup cijeloj toj literaturi, ovom gradskom načinu života. To je također uzrokovalo radikalne promjene u gradu i u društvu općenito. Prije modernog doba, razlika između grada i zemlje bila je vrlo, vrlo velika. Kao što rekoh, nakon industrijalizacije primijećeno je da grad kakav smo poznavali i prije nije postojao i da mnoge pojave u gradu također više ne postoje.

Moderna država kontrolira stanovništvo

Weber: I sve što je došlo s kolonizacijom bilo je izvjesno ... možda viktorijanska razboritost. Dakle, ono što se prije bavilo mnogo otvorenije, seksualnošću i životom različitih seksualnih praksi, odjednom više nije bilo zamišljeno?
Ghandour: Da, pa, to je i razlog za ovaj erotski ili seksualni pad u regiji. Viktorijanska razboritost naziv je kućanstva, ali tako je i ideja da država treba kontrolirati stanovništvo ili seksualnost stanovništva. Ovo je također moderan koncept: kontrola zakonom, kontrola obrazovanja, kontrola zatvorima, bolnicama i kontrola diskursa u znanosti.
Sve što znamo iz 19. stoljeća uvedeno je u muslimanski svijet, a to je također dovelo do promjene mišljenja ljudi. Jedan od razloga bio je: niste u položaju pobjednika, već gubitnika ili potlačenih i uvijek gledate prema pobjedniku. To je preuzimanje ponekad bilo nasilno, ali i djelomično nezapaženo.

Islamisti su prihvatili ideju kontrole

Weber: Islamisti koji su imali svoje preci u 19. stoljeću, da tako kažem, postali su sve važniji u 1970-ima: oni imaju vrlo posebnu povezanost s ovim načinom bavljenja seksualnošću. Oni žele standardizaciju. Kako to dolazi? Dakle, s jedne strane postoje ljudi koji se pozivaju na islamska pradavna vremena, ashabe Poslanika i tako dalje, ali oni imaju razumijevanje za standardizaciju seksualnosti, što je, barem ako vjerujete u vaše istraživanje, isto sa drugovima Poslanika i Poslanika. ne nužno poput njega.
Ghandour: Islamističko razumijevanje historije je povijesno. Imate sliku priče koja je prilično crno-bijela i također prilično jasna. A muslimanska povijest nije bila ni crno-bijela ni jasna. Bila je prilično ambiciozna i imala je različite faze, različite pojave. To je jedno. Drugo: Islamisti su preuzeli ovu ideju kontrole nad onim što nalazite u modernoj državi i kombinirali je s njihovim razumijevanjem islama, a to je stvorilo određeni seksualni moral.
S druge strane, postoji još jedna poanta: islamisti koriste seksualnost kao mjerilo civilizacije. To je i ideja kakvu poznajemo iz 19. stoljeća u Europi da su seksualnost i civilizacija međusobno povezani, a oni koriste seksualnost za procjenu, primjerice, zapada. Gledajte, oni su necivilizirani jer seksualnost koja je tamo je problematična. Oni se također žele legitimirati. Da se to ne bi događalo kao sada u SAD-u ili u Zapadnoj Europi, morate nas pratiti, morate nas staviti na vlast i tako dalje. Te seksualnosti seksualnost koristi kao instrument moći.

Preokret orijentalističkog pogleda

Weber: I u osnovi je to preokret orijentalističkog pogleda na 19. stoljeće, gdje su imperijalisti došli i rekli: To dekadentno muslimansko stanovništvo, moramo im pokazati kako zakon i red stvarno djeluju, i to je naša legitimacija, ovdje glumiti kolonijalne gospodare.
Ghandour: Točno, tako da je gotovo gotovo jedan. To je isto obrazloženje. Samo su ovaj put dekadenti zapravo ostali, a ne muslimani. Dakle, ako čitate seksologe iz 19. stoljeća, početka 20. stoljeća, onda su, naravno, muslimani bili Libertinci, oni otvoreni, divljaci ponekad, a sad je sve obrnuto.

Sufizam je također postao prudski

Weber: U sufizmu, kao i u kršćanskom misticizmu, da tjelesna ljubav vodi ljubav prema Bogu i da se erotske slike doista koriste za ujedinjavanje s Bogom. Je li to izdržalo, usprkos ovom razboritom odmaku u muslimanskom razmišljanju, da tako kažem, ako to općenito mogu reći?
Ghandour: Dakle, sufizam je također trpio od ove nasilne promjene. Sufijska književnost u 20. stoljeću ili u našem stoljeću nije ista kao u 15. stoljeću – također je postala prudska. Slike žene kao božanske, ili odnosa prema ženi ili ljubavi prema ženi kao metafora ljubavi prema Bogu i slične jezične slike, danas se teško mogu naći u sufijskoj literaturi.

Zlouporaba religije sprječava promjene

Weber: I koji su sada načini da se ponovo utvrdi ova dvosmislenost ili da se ponovo nađe tolerancija prema različitosti, kako među muslimanima, tako i među nemuslimanima? Nije dovoljno nekako pjevati o zlatnom dobu i reći, da, puno je toga u prošlosti bilo moguće, danas smo se malo suzili.
Ghandour: Da, vidim dva problema koji sprečavaju takvu promjenu: s jedne strane, to je povezanost religije i političke moći, jer tamo gdje postoji politička moć, postoji i zloupotreba religije u regiji, i nažalost, to se može naći gotovo u svakoj muslimanskoj zemlji. Sve dok se religija i uvjerenje o vjeri ne emancipiraju od državne kontrole i od političke ideologije i političke zlouporabe, neće biti promjena na bolje.
S druge strane: spisi tog vremena, ova otvorenost koju danas nalazimo u starim spisima, za danas nisu dovoljni. Zašto? Jer živimo u potpuno drugom svijetu. Naša stvarnost života nije stvarnost učenjaka iz 16. stoljeća u Indiji. To znači da se muslimanska misao također mora baviti pitanjima koja se danas tiču ​​ljudi i također ugraditi znanje našeg vremena u teološko razmišljanje.

Gledanje prošlosti nije dovoljno – ali to je inspiracija

Weber: Pa ipak, osvrćući se na raznolikost interpretacija i mogućih praksi može dovesti do otvorenosti koja trenutno nije dostupna.
Ghandour: Da, to se može koristiti kao osnova za razmišljanje unaprijed, ali ne samo za pjevanje o starom i zanemarivanje vremena u kojem danas živimo.
Komentari naših sugovornika odražavaju njihova vlastita mišljenja. Deutschlandfunk Kultur ne prihvaća izjave svojih sugovornika u intervjuima i raspravama.

Ali Ghandour: ljubav, seks i Allah. Potisnuta erotska ostavština muslimana
Izdavačka kuća CHBeck, 218 stranica.

Više o temi

Sufizam – Erotsko hodočašće
(Deutschlandfunk, Iz religije i društva, 17. svibnja 2017.)
Duga noć o svetoj knjizi muslimana – Cvijeću Kur'ana
(Deutschlandfunk Kultur, Duga noć, 16. ožujka 2019.)
Menanteova književna nagrada – seks je također dobročinstvo
(Deutschlandfunk, iz dana u dan, 18. lipnja 2019.) Menanteova književna nagrada Seks je također dobročinstvo






 https://www.deutschlandfunkkultur.de/ali-ghandour-liebe-sex-und-allah-erotische-poesie-und.1278.de.html?dram:article_id=455997

bottom of page