top of page

Biblijske poteškoće

Uvod u biblijske poteškoće i biblijska proturječja

by Matt Slick | 27. studenog 2008. | Postanak - Ponovljeni zakon , Biblijske poteškoće , Biblija

Postoje biblijske poteškoće ili prividne biblijske kontradikcije. Protivnici kršćanstva često ih koriste u pokušajima diskreditacije kršćanstva. Ponekad ti napadi potkopavaju vjeru kršćana koji ili ne razumiju probleme ili nemaju resursa da se s njima nose.

Protivnici kršćanstva citirat će ono što smatraju biblijskim proturječjem ili poteškoćama uspoređujući jedan stih s drugim (ili više njih) za koji se čini da se ne slaže s prvim. Pritom se na nekoliko stihova često navodi da su proturječni ili problematični. Stoga je ovaj odjeljak CARM-a jednostavan za upotrebu, aranžiran je stihovima radi lakšeg pretraživanja. Budući da se mnoge iste "poteškoće" bave jednim stihom suprotno drugom ili čak nekoliko drugih, nabrojao sam sve stihove kojima sam se bavio u istom odgovoru. To čini početni popis izgleda većim nego što stvarno jest. Na primjer, koliko je životinja Noa unio u arku? Postanak 6: 19-20 kaže dva, dok Postanak 7: 2-3spominje sedam. Stoga su navedena oba stiha i obje poveznice upućuju na isti odgovor.

Izvornici su nadahnuti, a ne kopije.

Ono što mnogi kršćani ne znaju jest da su autogrami (originalni spisi) nadahnuti - a ne kopije. Autogrami su izvorni spisi - izvorni dokumenti koje su napisali biblijski pisci. Kopije su kopije nadahnutih dokumenata. Kopije same po sebi nisu "nadahnute"; to jest, nemaju jamstvo da će biti 100% tekstualno čisti. Ali ne brinite, biblijski su rukopisi 98,5% tekstualno čisti. Dovedena je u pitanje samo vrlo mala količina podataka jer imamo činjenice, upute i informacije koje se ponavljaju negdje drugdje u Bibliji. Ipak, metodom kopiranja tijekom godina nastali su različiti tekstualni problemi. Slijedi popis vrsta pogrešaka koje su se dogodile pri kopiranju rukopisa. Kao primjere koristio sam engleski, umjesto da za primjere ulazim u izvorne jezike.

  • Ditografija - Dvostruko pisanje onoga što je jednom trebalo biti napisano. Primjer : pisanje "potonje" umjesto "kasnije". "Kasnije" znači najbliži kraju. "Kasnije" znači nakon nečeg drugog.

  • Fisija - Nepravilna podjela jedne riječi u dvije riječi. Primjer : promjena "nigdje" u "sada ovdje".

  • Fusion - kombiniranje zadnjeg slova jedne riječi s prvim slovom sljedeće riječi. Primjer : „Gledajte, tamo je u kabinetu. . . ili pogledajte u ormariću. "

  • Haplografija - Jednom pisanje onoga što je trebalo biti napisano dva puta. Primjer : "kasnije" umjesto "potonje". "Kasnije" znači nakon nečeg drugog. "Kasnije" znači najbliži kraju.

  • Homofonija - pisanje riječi s različitim značenjem za drugu riječ kada obje riječi imaju potpuno isti izgovor. Primjer : Meso i meso imaju potpuno isti zvuk, ali različita značenja. Također, tu su i njihovi i oni su još jedan primjer.

  • Metateza - Nepravilna razmjena redoslijedom slova. Primjer : Umjesto da napiše "jarbol", netko napiše "otirače" ili "cast" i mačke. "

Znači li to da ne možemo vjerovati Bibliji?

Znači li to da Biblija koju držimo u rukama nije nadahnuta? Nikako. Nadahnuće dolazi od Boga; i kad je nadahnuo Bibliju, bila je savršena. Naše kopije izvornih dokumenata nisu savršene, ali vrlo blizu su tome. Kritičari često pogrešno pretpostavljaju da bi čak i kopije trebale biti savršene. Ali kad istaknemo da Bog nikada nije rekao da bi primjerci bili savršeni, onda se pitaju kako se uopće može vjerovati Bibliji? Jednostavno, suvišan je u svojim činjenicama i informacijama; a količina materijala koja uopće ima bilo kakvih varijacija toliko je mala u usporedbi s cijelom Biblijom da se Biblija gotovo 100% točno kopira. Nadalje, pogreške u kopiranju doktrinarno ne predstavljaju probleme.

Ipak, neki će reći da, budući da postoje, na primjer, pogreške u prepisivanju, onda moramo izbaciti cijelu Bibliju. Ali ovaj je argument vrlo slab. Hoćemo li izbaciti udžbenik iz znanosti jer se u njemu nalazi pogrešno napisana riječ? Znači li to da se cijeloj knjizi ne može vjerovati? Naravno da ne. Nadalje, u usporedbi s drugim drevnim dokumentima, na primjer, Novi zavjet ima daleko više tekstualnih dokaza u svoju korist nego bilo koji drugi drevni spis. Molimo razmotrite donji grafikon. 1

 

AutorKad se napišeNajranija kopijaVremenski rasponBroj kopija

Homer (Ilijada)900. pr400 pr500 godina643

Ceasar (Galski ratovi)100-44 pr900. god1.000 godina10

Platon (tetralogije)427-347 prAD AD1.200 godina7

Aristotel384-322 pr1.1001.400 godina49

Herodot (povijest)480-425 prije Krista900. god1.300 godina8

Euripede480. - 406. pr1.1001.500 godina9

Novi zavjetAD 50-90130 AD30 godina24.000

Ako se Bibliji ne može vjerovati da je pouzdana jer ima samo mali postotak pogrešaka u prepisivanju, tada se ne može vjerovati ni gornjim dokumentima koji imaju daleko manju tekstualnu podršku. Drugim riječima, kritičari bi (da bi bili dosljedni) morali odbiti Ilijadu, Galske ratove, Platonove tetralogije, Aristotelova djela, Hoerodetovu povijest i Euripedove spise. Jesu li kritičari spremni zanemariti sve one spise - koji su daleko slabije sačuvani - ako Bibliju izbace kao pouzdanu? Trebali bi ako su pošteni u načinu na koji primjenjuju svoje kritike. Budući da u osnovi nitko ne odbacuje te spise kao toliko loše da im se ne može vjerovati, zašto bi itko primijenio dvostruki standard na Bibliju ... osim ako nema dnevni red.

Možemo vidjeti da je Biblija drevni dokument koji je izdržao tisuće godina prijenosa s izvanrednom točnošću i jasnoćom - mnogo više od starih djela koja su navedena u gornjoj tablici. Možemo vjerovati da će biti ono što kaže da jest: Božja riječ.

Reference

1 ↑Ova je ljestvica prilagođena kartama u Josh McDowell, Dokazi koji zahtijevaju presudu , 1979, str. 42. i 43.

bottom of page