top of page

1 Zašto toliki strah od provere Kurana?

Zur Freiheit gehört  den Koran zu kritis

1 Zašto toliki strah od provere Kurana?

1 Zašto toliki strah od provere Kurana? 


 

 



Naguib Mahfouz (1911-2006) wurde wegen eines angeblich häretischen Buches ermordet. 
Der arabische Gelehrte Suliman Bashear (1947-1991) wurde wegen seiner Theorien zur Entstehung des Islam von seinen Studenten angegriffen.






 

 

Prof. Dr. Angelika Neuwirth

 

ZASTO (ako je Kuran, Islam, Muhamed od Boga) proganjaja, ubijanja, pretnje.....itd naucnjaka, akademika, kriticara... etc, itd.... ?

 

Ironically, only in Islamic research are academics censored from going public with what they are researching, especially if it is critical of Islam, the Qur’an, or Muhammad, threatening those who dare go public by employing death threats and assassinations (i.e. Salman Rushdie, Tasleema Nasreen, Fazlur Rahman, etc…), or having them banned from universities by calling them ‘hate preachers’ or ‘Islamophobic’ (i.e. what happened to Jay in November in Hong Kong). This is why Jay and Al Fadi have to use YouTube to get this material out to the public.

 

Pod "Sloboda" pripada kritiziranje Kur'ana
(Hamed Abdal-Samad)

 

"Ako danas pokušate kritizirati Kur'an, mnogi muslimani reagiraju sa histerijom. Jer ne žele prihvatiti nijednu kritiku svoje religije!" 

(Ibn Warraq)

 

            Vjerska sloboda kao ljudsko pravo

Vazno je da vjernici budu aktivni u svojoj vjerskoj slobodi

Iskoristiti je , ali i postivati vjersku slobodu drugih
(Wolgang Huber) 






 

Hamed Abdel-Samad Islam und Islamkritik

https://www.youtube.com/watch?v=DRZCd3VYw0k

 








 Hamed Abdel-Samad
 

Sloboda pripada kritiziranju Kur'ana (tvrdi uvez) Hamed Abdal-Samad 

Hamed Abdal-Samad  Zur Freiheit gehört, den Kuran zu kritisieren

 

Argument  priredili: Hamed Abdel-Samad (Autor), Mouhanad Khorchide (Autor), Stefan Orth (urednik)

Hamed Abdel-Samad i Mouhanad Khorchide: Može li se islam reformirati?

Islamski kritičar Hamed Abdel-Samad smatra Mohameda teroristom, a islam neobnovljivim. Teolog Mouhanad Khorchide govori o milosrđu kao središtu liberalnog islama i njegovoj reformi. Argumentacija dvaju najistaknutijih aktera u trenutnoj raspravi intelektualni je dvoboj oko ključnih pitanja o putu islama u budućnost i našem društvu. Neumoran, obrazovan i konstruktivan.

Teme ove rasprave su nasilje i mir u islamu, uloga Mohameda i izazov takozvane Islamske države. Abdel-Samad i Khorchide također odgovaraju na pitanja poput:

Kako treba čitati Kur'an?

Uvjeravaju li novi pristupi islamske teologije o Bogu i čovjeku?

I kakvu će ulogu muslimani u budućnosti moći igrati u njemačkom i europskom društvu?

Razgovor nije samo dobar uvod u suprotne pristupe dva partnera u dijalogu. Prava atrakcija je da reagiraju jedni na druge, artikuliraju svoje međusobne zahtjeve i iznose argumente za svoje stajalište.

Ako se bavite trenutnim pitanjima o islamu i našem društvu, trebali biste pročitati ovu knjigu.

Glasovi o knjizi

"Nadamo se da ćemo ovom knjigom postaviti standard unutarnjeg islamskog dijaloga koji se vodi kritički, ali s poštovanjem."

Hamed Abdel-Samad

„Određeno čitanje islama definitivno ima veliki problem nasilja. Međutim, ne možemo izvršiti paušalni iznos. Izjave da je islam dosljedno miran ili dosljedno nasilni ignoriraju stvarnost. Zadatak je, s druge strane, zalagati se za drugoga, za čitanje islama koji potvrđuje mir ".

Autor / Hamed Abdel-Samad, rođ 1972, publicist. Studirao je engleski, francuski, japanski i politiku, radio je za UNESCO, na Katedri za islamske studije na Sveučilištu u Erfurtu i na Institutu za židovsku povijest i kulturu na Sveučilištu u Münchenu.

Abdel-Samad bio je član Njemačke islamske konferencije. Postao je poznat po televizijskom programu "Entweder Broder". U savjetodavnom odboru Zaklade Giordano Bruno bio je od 2011. godine.

Mouhanad Khorchide, prof. Dr. Rođ 1971. u Bejrutu, odrastao je u Saudijskoj Arabiji, studirao islamsku teologiju i sociologiju u Bejrutu i Beču. Od 2010. profesor za islamsko religijsko obrazovanje na Sveučilištu u Münsteru, gdje je također vodio Centar za islamsku teologiju.

Khorchide je studirao islamsku teologiju u Bejrutu i sociologiju u Beču, gdje je i doktorirao studijom o islamskim vjerskim učiteljima. Radio je i kao imam i učitelj religije. Od 2011. godine koordinator je istraživačke grupe za islamsku teologiju pri Mercator fondaciji, a od 2013. principijelni istraživač klastera izvrsnosti „Religija i politika u kulturama predmoderne i moderne“ na Sveučilištu u Münsteru.

Prof. Dr. Angelika Neuwirth.jpg
1AA.JPG
bottom of page